W związku z ryzykiem powodzi IMGW wydał ostrzeżenia wszystkich stopni, w tym najwyższego, trzeciego, dla jedenastu powiatów na południu kraju. Przed finansowymi skutkami niszczącego działania wody właściciele nieruchomości mogą chronić swój majątek ubezpieczeniem. Do zakupu polisy na wypadek powodzi trzeba podejść ostrożnie, bo zakres ochrony znacząco różni się u poszczególnych ubezpieczycieli.
Samorządy województw śląskiego i małopolskiego nie wiedziały, które obszary na ich terenie są zagrożone powodzią i suszą, przygotowane programy małej retencji były od lat nieaktualne, a ich realizacja opóźniona – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Tym samym województwa te nie mogły wykorzystać tzw. małej retencji do walki ze skutkami długotrwałych susz i powodzi. Za to Lasy Państwowe dzięki przeprowadzonym inwestycjom zwiększyły pojemność retencyjną zarządzanych obszarów.
1 lipca 2015 roku ostatecznie wystartował Regionalny System Ostrzegania. Dzięki współpracy z operatorami komórkowtymi, wiadomości tekstowe z ostrzeżeniami przed poważnym niebezpieczeństwem, np. nadchodzącą powodzią, otrzymają wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych znajdujący się na zagrożonym obszarze. Od 1 lipca Regionalny System Ostrzegania obejmuje też wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, czyli TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.
Trwające od 13 maja ulewne deszcze na Bałkanach spowodowały tragiczną w skutkach powódź na terenie Serbii oraz Bośni i Hercegowiny. Jest to największa tego typu katastrofa od setek lat w Europie. Dzisiaj PAH rozpoczęła zbiórkę na rzecz ofiar powodzi, aby wkrótce przekazać pomoc najbardziej potrzebującym.
W najbliższych dniach w południowej i południowo-wschodniej Polsce mogą wystąpić bardzo ulewne deszcze oraz burze. Opady deszczu mogą przesuwać się również nad Śląsk. Silne deszcze mogą zwiększyć zagrożenie powodziami.
Polska wciąż nie jest przygotowana na powódź – alarmuje NIK. Nie opracowano krajowego i regionalnych planów ochrony przeciwpowodziowej. Z powodu chronicznego niedofinansowania buduje się coraz mniej nowych budowli hydrotechnicznych, a stan techniczny dotychczasowych, często bardzo starych budowli, zbyt rzadko remontowanych, systematycznie się pogarsza. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest chroniczne niedofinansowanie gospodarki wodnej.
Naukowcy z Cemagref, francuskiego instytutu naukowo-technologicznego na rzecz środowiska, pracują nad doskonaleniem narzędzi prognostycznych, które pomogą ostrzegać władze i obywateli o zagrożeniach powodziowych, zapewniając strefom w niebezpieczeństwie tak cenny czas na zabezpieczenie się.
Smoleńsk, wybory i powódź to tematy, o jakich najczęściej słyszeliśmy w 2010 roku. Aż 1265 materiałów w czterech najpopularniejszych telewizyjnych serwisach informacyjnych dotyczyło katastrofy smoleńskiej – obliczył Press-Service Monitoring Mediów. To aż 8,4 proc. ich rocznego przekazu.
Od powodzi minęło ponad pół roku i temat ten zniknął z pierwszych stron gazet. Powodzianie jednak zostali. Z domami do rozbiórki, ze zniszczonymi miejscami pracy, z traumatycznymi wspomnieniami.
Przyczyn ogromu strat spowodowanych przez powódź większość społeczeństwa doszukuje się przede wszystkim w złym zabezpieczeniu brzegów rzek i wałów, a także w nieodpowiedniej regulacji nurtu rzek i zbyt małej liczbie zbiorników retencyjnych - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Na te dwa aspekty najczęściej wskazują również powodzianie.
W sobotę 7 sierpnia 2010 r. wylała rzeka Miedzianka rujnując miasto Bogatynia. Zawalone są budynki mieszkalne, zerwane mosty. Dwie osoby zginęły. Zalana została kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego i położona niżej część miasta, w sumie ok. 75 procent jego powierzchni. W mieście nie ma prądu. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, w Bogatyni pracuje 41 zastępów PSP.
Minął właśnie miesiąc od przejścia przez Polskę drugiej fali powodziowej. Obecny w mediach, kościołach, polityce, czy akcjach społecznych temat „wielkiej wody" powoli cichnie. Ludzie odbudowują domostwa, regulują sprawy ubezpieczeń - na nowo układają życie. Powrót do normalności jest jednak niełatwy i to również w tych najbardziej podstawowych obszarach, jak jedzenie i picie. Bezpieczne odżywianie się na terenach popowodziowych może być trudną sztuką. Jak sobie z tym radzić, na co uważać, a czego zdecydowanie unikać - podpowiada Agnieszka Piskała, Specjalista ds. Żywienia Nestlé Polska.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozpoczęła licytację egzemplarza Konstytucji którą Bronisław Komorowski przekazał po ostatniej debacie z kontrkandydatem na urząd prezydenta - Jarosławem Kaczyńskim. Licytowany jest również album podarowany przez Jarosława Kaczyńskiego, ze znacznie bogatszym zestawem autografów - od podpisu tragicznie zmarłego Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, poprzez podpisy Waldemara Pawlaka, Grzegorza Napieralskiego, Bronisława Komorowskiego po Donalda Tuska i oczywiście Jarosława Kaczyńskiego.
Kilka tygodni temu Polskę nawiedziła powódź. Ucierpiały dziesiątki tysięcy osób, wielu ludzi straciło dorobek życia. Dziś powodzianie liczą starty, a władze muszą wyciągnąć wnioski z zaniedbań, które mogły przyczynić się do zalania tak rozległych terenów. Ofiary powodzi proszą, by nie zapominać o nich w związku z tym, że woda opadła, ich szkody są trwałe, a zagrożenie może w przyszłości wrócić. Na apel odpowiedziała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie otrzyma od TVP wsparcia ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy w ramach akcji „Stop Powodziom”, która ma odbyć się 4 lipca. Jerzy Owsiak, prezes WOŚP wystosował do władz telewizji publicznej list otwarty z żądaniem wyjaśnień w tej sprawie.