Osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią coraz liczniejszą grupę na polskim rynku pracy. Mówi się o nich, że są mniej wydajne, nieenergiczne i wolniej uczą się nowych rzeczy. To nieprawda. Poza tym dla pracodawców liczą się też doświadczenie, cierpliwość czy lojalność, a tego osobom w wieku dojrzałym nie brakuje.
Pracodawcy poszukują osób sumiennych, elastycznych i znających języki obce. Ważne są także chęci do pracy i ambicje. Coraz mniejsze znaczenie mają wiek oraz wydajność kandydata.
Źle przygotowane CV, nieprawidłowy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, za niskie kompetencje lub doświadczenia a może za wysokie oczekiwania finansowe? Polacy – choć wskazują wszystkie te czynniki, jako główny powód dla którego nie mogą znaleźć pracy wymieniają fakt, że nie mają odpowiednich znajomości. Uważa tak blisko połowa z nas.
„Mój były szef był okropny i zbyt wiele ode mnie wymagał” – takie zdanie na pewno nie powinno paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która ma się zakończyć sukcesem. Czego zdecydowanie nie można mówić by nie zaprzepaścić swoich szans na zdobycie pracy?
Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest nierzadkim zjawiskiem na rynkach pracy na całym świecie. Tym bardziej dojrzali kandydaci i ci już pracujący muszą się starać, by uzyskać, bądź zachować pracę. Aby temu przeciwdziałać, zaczęto wdrażać programy aktywizacji zawodowej dla osób po 50. roku życia i organizować kampanie przeciwdziałające streotypizowaniu starszych pracowników. Sami seniorzy jednak, muszą wykazać się pewnymi cechami i działaniami, które ułatwią im zdobycie upragnionego etatu.
Pojawiły się nowe możliwości dla osób bezrobotnych po czterdziestym piątym roku życia z województwa kujawsko-pomorskiego. Mogą one wziąć udział w bezpłatnym projekcie „Nowa Perspektywa", obejmującym doradztwo zawodowe oraz szkolenia.
Jak wynika z najnowszego badania Eurobarometru aż 61% Europejczyków uważa, że należy spodziewać się dalszego wpływu kryzysu gospodarczego na zatrudnienie. Co trzeci pracujący Europejczyk poważnie obawia się, że w wyniku kryzysu może stracić pracę.
39 procent internautów jest skłonnych wyjechać „za chlebem" do innego miasta, gdy otrzyma atrakcyjną ofertę pracy - wynika z badania przeprowadzanego przez Gemius dla Pracuj.pl. Z roku na rok rośnie jednak liczba osób niechętnych do takiej przeprowadzki.
Sytuacja dojrzałych pracowników jest dziś dość trudna: są zastępowani młodszymi, lepiej wykształconymi (choć mającymi mniej doświadczenia) absolwentami wyższych uczelni, czasem gorzej wynagradzani i pomijani przy awansach. Lekiem na tę sytuację mogłoby być samokształcenie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, ale tu pojawiają się kolejne problemy: dojrzałe osoby niezbyt chętnie biorą udział w szkoleniach, a i pracodawcy niechętnie inwestują w pracowników z tej grupy wiekowej.
Okazuje się, że tworząc odpowiedni profil na serwisach społecznościowych możemy zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis CareerBuilder.com 22 procent z przebadanych ponad 3 tysięcy osób zajmujących się rekrutacją szuka na stronach serwisów społecznościowych informacji na temat kandydatów starających się o pracę.
Z badań naukowców wynika jednoznacznie, iż polskie społeczeństwo starzeje się. Wzrasta średnia długość życia, a liczba urodzeń jest nadal bardzo niska. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w strukturze polskiego społeczeństwa zapewnienie godnych warunków społeczno- ekonomicznych ludziom w średnim wieku powinno być jednym z priorytetów państwa. Jednym ze sposobów na to jest aktywizacja zawodowa osób po 50-tce. Inicjatywą taką jest program „Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse”. Realizacji projektu podjęła się Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, a środki na jego sfinansowanie pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.