Zdecydowana większość dorosłych Polaków (79%) bardziej ufa władzom samorządowym niż centralnym (21%). Ponad połowa badanych (61%) chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w ich regionie.
W wieku 89 lat zmarła profesor Olga Krzyżanowska, polska polityk, działaczka społeczna, lekarka, posłanka i senator polskiego Parlamentu, wicemarszałek Sejmu X i II kadencji.
Większość dorosłych Polaków (65%) jest przeciwna, aby sąsiedzi czy inne osoby z otoczenia miały możliwość sprawdzenia ich majątku. Jednocześnie 57% osób popiera pomysł, by stan swojego posiadania ujawniali wszyscy urzędnicy, pracownicy administracyjni oraz osoby pełniące funkcje publiczne w państwie – tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.
Od wczoraj ukaranie posła mandatem za wykroczenie drogowe jest już możliwe bez procedury pozbawiania go przez Sejm immunitetu. Wczoraj weszła w życie nowelizacja prawa, pozwalająca m.in. posłom oraz senatorom na przyjęcie madatu. Jesli parlamentarzysta nie przyjmie mandatu, wówczas będzie obowiązywała dotychczasowa procedura pozbawiania immunitetu.
Parlamentarzyści, GIODO, prezes IPN, rzecznik praw dziecka, sędziowie oraz prokuratorzy będą mogli być ukarani mandatami za wykroczenia drogowe - Sejm zmienił szereg ustaw, umożliwiając osobom objętym dotychczas immunitetem przyjecie mandatów.
W pierwszej dziesiątce najbogatszych posłów brylują politycy rządzącej Platformy Obywatelskiej - jest ich aż siedmiu. W tej grupie są: król drobiu, minister rządu Donalda Tuska, ale także dwóch byłych reprezentantów Polski w piłce nożnej, w tym manager Roberta Lewandowskiego. Majątki posłów na podstawie ich oświadczeń złożonych w Kancelarii Sejmu przeanalizował i oszacował portal Money.pl.
Nowelizacja ustawy o abonamencie radiowo- telewizyjnym została dziś uchwalona przez Sejm. Nowe rozwiązania legislacyjne zwalniają z opłat: emerytów, trwale niezdolnych do pracy rencistów, bezrobotnych oraz uprawnionych do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych. Ponadto, abonamentu nie będą musiały płacić osoby o niskich dochodach. Przy uchwalaniu nowego prawa nie obyło się jednak bez sejmowej awantury...
Choć w kraju trwa polityczna burza, wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w ubiegłym tygodniu za przyjęciem projektu noweli Kodeksu pracy dot. telepracy. Ma ona określić m. in. sposoby zatrudniania telepracowników, ich prawa i obowiązki pracodawcy. W Sejmie miało już miejsce drugie czytanie projektu zmian.