Coraz więcej osób w grupie 60+ aktywnie korzysta z internetu i grupa ta dynamicznie rośnie. Czy mają świadomość, że nieopatrzne kliknięcie na przypadkowy link może skończyć się prawdziwymi kłopotami?
Portale społecznościowe budzą wstręt w Laurze Linney. 49-letnia aktorka nie należy do fanów Facebooka i Twittera.
Internet niesie dla osób starszych wiele korzyści. Emerytura wpływająca na konto bankowe, zakupy spożywcze bez wychodzenia z domu czy nawiązywanie nowych znajomości to zachęta do „bycia online”. Wystarczy tylko przełamać lody. Jednak według danych GUS tylko 12% Polaków i 8% Polek w wieku 55-74 lat co najmniej raz w tygodniu korzysta z sieci.
Kiedy osoba starsza upadnie, to w jej najlepszym interesie jest jak najszybsze przybycie pomocy i z tego właśnie powodu część osób starszych nosi jakiegoś typu system powiadamiający, który umożliwia im bezpośredni kontakt ze służbami ratowniczymi, kiedy dojdzie do najgorszego. Obecnie naukowcy pracują nad sposobem połączenia powiadomień o upadku z jedną z najnowszych metod komunikacji: portalem społecznościowym.
„Detoks technologiczny", czy też „cyber odwyk", to obecnie jeden z najmodniejszych trendów. Ma polegać odcięciu się lub ograniczeniu do minimum dostępu do urządzeń typu komputer, telefon komórkowy czy tablet. Jednak czy błogi odpoczynek musi oznaczać całkowite odcięcie od sieci?
To jedne z wielu wspomnień internautów dotyczących znanych osobistości, wśród których ostatnimi dniami (17-18 grudnia) śmierć zebrała swoje żniwo. Od kilku dni świat żegna przywódców politycznych o skrajnie odmiennych poglądach: prezydenta Republiki Czeskiej i przywódcę Korei Północnej politycznych, a także słynną pieśniarkę Cesárię Évorę, znaną jako bosonoga diwa z wysp Zielonego Przylądka.
Telefonia tradycyjna to wymierająca technologia, wypierana przez dynamiczny rozwój telefonii mobilnej – wskazują wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie firmy Interactive Intelligence.
Kaspersky Lab Polska przedstawia poradnik dotyczący spamu i oszustw na Facebooku, popularnie zwanych "likejackingiem". W swoim tekście Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, tłumaczy, na czym polegają ataki na Facebooku, do czego mogą prowadzić oraz jak nie dać się złapać.
Blisko 1/3 polskich Internautów chętnie zawiera znajomości w sieci. Łatwiej im też otworzyć się przed osobami poznanymi w świecie wirtualnym, niż rzeczywistym. Co więcej, prawie 30 proc. z nich nawiązało przyjaźń z osobami napotkanymi w Internecie – wynika z najnowszego badania instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego na Epanel.pl.
Niemal jedna trzecia ogółu dorosłych Polakówzarejestrowała się w jakimś portalu społecznościowym - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Im starsi respondenci, tym rzadziej deklarują posiadanie profilu na jakimś portalu społecznościowym, a w grupie osób mających 65 lat i więcej – deklaracje takie są sporadyczne. Seniorzy są również grupa krytyczną, częściej niż młodsi internauci dostrzegającą minusy funkcjonowania serwisów społecznościowych.
W dzisiejszych czasach z serwisów społecznościowych korzysta niemal każdy internauta. Ponieważ portale te przyciągają tak wielu ludzi, z których większość jest nieświadoma potrzeby ochrony internetowej, nie pozostają one obojętne także cyberprzestępcom, którzy czekają, by jak najszybciej zarobić pieniądze kosztem użytkowników. Możliwe zagrożenia opisuje Georg Wicherski, analityk z firmy Kaspersky Lab.
Internetowe społeczności cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością: aż dwie trzecie polskich internautów posiada konto na portalu społecznościowym. Mimo, iż - jak twierdzą naukowcy - Internet nie stanowi zagrożenia dla więzi międzyludzkich, kryje on w sobie inne niebezpieczeństwa.
Portale społecznościowe zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników Internetu, także tych najstarszych. Chętnie poszukujemy tu dawnych kolegów ze szkoły, także zawieramy nowe znajomości. Nie wszyscy jednak pamiętamy o zachowaniu należytej ostrożności w dzieleniu się informacjami o sobie i dotyczy to nawet tych osób, które w „realu" bardzo dbają o swoją prywatność.