Czy mam już „z górki?" Takie pytanie nierzadko pojawia się wśród pracowników powyżej 50-tego roku życia. Powszechnym uprzedzeniem jest to, że wydajność i tolerancja na stres osób starszych słabnie. Tymczasem osoby z grupy 50+ mogą skutecznie poprawić swoją sprawność umysłową, pewność siebie, odporność psychiczną i samopoczucie.
Według psychologów stereotypy mogą zarówno zwiększać, jak i zmniejszać nasze szanse na sukces. Jak uważają, nie należy lekceważyć siły stereotypów, które oddziałują na nasze osiągnięcia. Sprawdź, jak to działa, szczególnie, jeśli masz wnuki w wieku szkolnym.
Kiedy ktoś płacze, chcemy go jak najszybciej pocieszyć i osuszyć łzy, ale płacz może być pomocny - ułatwia radzenie sobie z nieszczęściem czy porażką. Sprawia także, że dana osoba efektywniej będzie zachowywała się następnym razem, gdy będzie miała do czynienia z podobną sytuacją.
Uważasz, iż nie jesteś dość dobry/a, by utrzymać stanowisko, zdobyć wymarzoną pracę? Cóż, być może masz rację... ale z większym prawdopodobieństwem po prostu nie doceniasz siebie i fiksujesz się na punkcie zaniżonej samooceny. W każdym razie - jeśli sądzisz, że nie masz dostatecznych umiejętności, by czemuś podołać, postaraj się jednocześnie pamiętać o tych siedmiu poniższych sprawach.
Oni znają smak sukcesu, choć i porażki nie są im obce. Przewodzą firmom o wielomilionowych zyskach i dbają o ich rozwój. Zainspiruj się słowami dyrektorów generalnych (ang. Chief Executive Officer, CEO) największych i najpopularniejszych na całym świecie przedsiębiorstw i koncernów.
Pamiętasz popularne (szczególnie wśród ludzi młodych) powiedzenie, że „lepiej coś zrobić i żałować, niż żałować, że się tego nie zrobiło"? Zwykle chodziło o jakieś niestandardowe czy nawet szalone poczynania. Są jednak sprawy, których dokonanie na pewno nie będzie przedmiotem wyrzutów sumienia. Wręcz przeciwnie - trzeba się ich podjąć, by w przyszłości nie odczuwać żalu.
Winston Churchill był politykiem, żołnierzem, pisarzem (laureatem literackiej Nagrody Nobla). Doskonale znał zarówno smak sukcesu, jak i porażki. Nie dostał się do szkoły wojskowej za pierwszym razem, doświadczył nieudanych prób zdobycia miejsca w parlamencie, kilkakrotnie musiał podawać się do dymisji z ministerialnych stanowisk, zdobywał i tracił możliwości zasiadania w rządach. Jednocześnie w swej karierze kierował kilkoma ministerstwami, był Pierwszym Lordem Admiralicji, premierem, wreszcie jedną z najsłynniejszych i najbardziej znaczących postaci współczesnej historii. Oto kilka błyskotliwych lekcji Churchilla, którymi warto się zainspirować.
„Ludzie sukcesu zadają lepsze pytania i w efekcie otrzymują lepsze odpowiedzi", powiedział Anthony Robbins, autor popularnych na całym świecie książek dotyczących doskonalenia własnej osobowości. Dobre sondowanie jest nie tylko przydatne rozmowach z innymi, ale poleca się przeprowadzenie go także w odniesieniu do samych siebie. To proces bardzo pomocny w „odświeżenia" umysłu i podejmowaniu najlepszych decyzji.
Wymaga się od nas szybkich decyzji, oryginalnych pomysłów, bezbłędnych projektów, bezzwłocznych wdrożeń etc. - można by tak długo wymieniać. Trudno jednak ciągle być w najwyższej formie intelektualnej i mistrzowsko wypełniać wszelkie powierzone zadania. Zresztą, nawet w najpłodniejszym okresie zawsze można coś poprawić . Przede wszystkim warto pamiętać, że na efektywne myślenie składa się kilka zasad i poza wrodzonymi zdolnościami to właśnie pewne wypracowane sposoby postępowania pozwalają osiągać najlepsze efekty. Oto kilka podstawowych reguł.
Mahatma (w sanskrycie „wielka dusza") Gandhi był liderem indyjskiego ruchu narodowego przeciw rządom brytyjskim i jest powszechnie uważany za twórcę indyjskiej państwowości. Gandhi stał się symbolem pacyfizmu. Był niezwykłym filozofem, pisarzem, prawnikiem, politykiem. Zainspiruj się jego słowami.
Zadajesz sobie pytanie, dlaczego niektórzy koledzy z podwórka czy znajomi ze studiów robią imponującą karierę? Może mieli inwestujące w ich rozwój bardzo troskliwe rodziny, są genialni, a może po prostu im się poszczęściło? Owszem, czynników pomyślności jest wiele. Okazuje się jednak, że ludzie sukcesu zwykle odznaczają się kilkoma przymiotami, które - jak się uważa - w najwyższym stopniu odpowiadają za największe osiągnięcia.
Wydaje ci się, że niektóre myśli czy opinie słyszałeś/aś tysiąc razy i doskonale wiesz, na ile są przydatne. Truizmy jednak mają to do siebie, że rzadko je bierzemy na serio - skoro wszyscy je powtarzają, nie ma sensu ich rozważać na nowo. A jednak tkwi w nich „ziarno prawdy", które warto sobie czasem przypomnieć...
Uczeni z Uniwersytetu w Kolonii sprawdzili jak fizyczne oczyszczenie wpływa na samopoczucie po porażce.