Czasami zdarza się tak, że syn lub córka, albo wnuk lub wnuczka proszą o pomoc w uzyskaniu kredytu. Obiecują sami spłacać raty, ale żeby uzyskać pieniądze muszą dopisać nas do swojego kredytu. Inaczej bank im go nie udzieli. O czym powinniśmy pamiętać przystępując wspólnie do zobowiązania finansowego i jakie może to mieć konsekwencje?
Na pomoc babci i dziadka zawsze można liczyć. Również przy wzięciu pożyczki na telewizor czy abonamentu na telefon. O tym co dzieje się, gdy wnuczek przestaje płacić takie zobowiązanie, wiedzą najczęściej już tylko ci seniorzy, do których nieoczekiwanie zgłasza się firma windykacyjna.
Kiedy bliska osoba prosi o poręczenie kredytu – najczęściej po to, aby łatwiej uzyskać dofinansowanie z banku – zazwyczaj trudno odmówić takiej prośbie. Jak wskazują dane Biura Informacji Kredytowej, w całej Polsce zdecydowało się na to już 480 tysięcy osób, które poręczają łącznie 391 tysięcy kredytów. 10,4% z nich to kredyty mające opóźnienia w spłacie min. 90 dni – są one regulowane przez 42,7 tys. osób. Zanim staniemy się żyrantem, warto dowiedzieć się więcej o poręczaniu cudzych kredytów i pożyczek - dzięki temu udzielenie poręczenia nie skończy się dla nas finansową katastrofą.
Obecnie w Polsce 480 tyssiąca osób poręcza łącznie 391 tysięcy kredytów. Wśród nich 10,4% jest spłacanych z opóźnieniem przekraczającym 90 dni – wynika z analizy przeprowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Skłonność do poręczania kredytów rośnie wraz z wiekiem.
Moja córka ubiega się o kredyt hipoteczny i poprosiła mnie o podżyrowanie pożyczki. Chciałabym jej pomóc, ponieważ dysponuję odpowiednio wysokimi zarobkami, jednak spłacam już kredyt w innym banku na samochód. Czy będzie to miało wpływ na uzyskanie zgody banku na podżyrowanie kredytu córki?
Poręczenie kredytu hipotecznego, kiedyś bardzo popularne, dziś powoli odchodzi do lamusa. Nadal jednak jest stosowane w pewnych przypadkach. Z jednej strony taka forma zabezpieczenia umożliwia zaciągnięcie kredytu osobom, które bez niej mogłyby go nie uzyskać. Z drugiej jednak stwarza pewne ryzyko dla poręczyciela.