Godność i prawa potrzebujących, wolontariat osób niepełnosprawnych, międzynarodowy wymiar działalności humanitarnej, aktywność zapobiegająca skrajnej biedzie i wykluczeniu... A na koniec pytanie: Czy Chrystus był wolontariuszem? To tematy, które będą poruszone 9 września w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu na Placu Defilad w Warszawie, podczas dnia dedykowanemu wolontariatowi jako służbie bliźniemu. Koordynatorami tego wydarzenia są: Caritas w Polsce, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos i ruch ATD Czwarty Świat.
Polacy są aktywni społecznie. Niemal powszechnie deklarują, iż dobrowolnie i nieodpłatnie działają na rzecz innych - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Poziom zaangażowania w poszczególne rodzaje działalności jest jednak dość silnie zróżnicowany. Również relacje między samymi jej rodzajami są różne – niektóre pozostają ze sobą w silniejszym związku, inne natomiast w wyraźnie słabszym.
Ponad 80 proc. osób oczekujących na lokal socjalny nie otrzyma go - to wniosek z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Gminy budują nowe mieszkania, ale nie nadążają za rosnącymi potrzebami. Wsparcie z budżetu państwa jest zbyt niskie. W kontrolowanych gminach NIK znalazła też lokale socjalne w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu.
Fundacja Rodziny Waksmundzkich w przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Starszych rozpocznie realizację projektu „PROsenior”. Program „PROsenior” zostanie uroczyście zainaugurowany podczas „Wieczoru dla Seniora” organizowanego przez Fundację „PROJAN” z okazji obchodzonego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
- Jak więc mogłabym nie oddać innym tego, czym obdarowano mnie w tych trudnych dniach choroby... - mówi Teresa Marczewska, wolontariuszka Hospicjum im. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.
Rząd przyjął dziś projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. Rządowa propozycja przewiduje między innymi preferencyjne kredyty na spłatę zobowiązań bankowych zaciągniętych na remont lub budowę domu, wspomaganie inwestycji dotyczących urządzeń wodnych, zatrudnianie w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych osób pracujących w przedsiębiorstwach o wysokich stratach z tytułu powodzi oraz rolników.
Polska Akcja Humanitarna informuje o fałszywych apelach o pomoc dla powodzian, które rozpowszechniane są w Warszawie w formie ogłoszeń rozklejanych np. na przystankach autobusowych.
Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” prowadzi w Warszawie Centrum Informacji i Doradztwa dla ofiar prześladowań nazistowskich w Polsce. Centrum działa w ramach Sieci Informacji, Doradztwa i Integracji (SIDI). W Centrum osoby represjonowane w czasie II wojny światowej oraz ich najbliżsi do stycznia 2011 otrzymają informacje o możliwościach uzyskania pomocy socjalnej, medycznej i prawnej z instytucji publicznych i prywatnych.
Z badań zleconych przez twórców nowego serwisu Podajdalej.pl wynika, że większość internautów chce pomagać poprzez sieć i korzysta z takiej formy pomocy. Najczęściej wspierają innych przy szukaniu konkretnych informacji, udzielają fachowych porad czy piszą wartościowe informacje dla innych użytkowników sieci.
Ruszyła 2. edycja akcji „Paczka na Wschód" Caritas Polska, wspierającej Polaków na Wschodzie. Celem tegorocznej edycji jest odbudowa pomieszczeń przeznaczonych na gabinety medyczne w Kamieńcu Podolskim.
Choroba to czas kiedy obecność bliskich jest szczególnie ważna. Z badań wynika, że towarzystwo podczas wizyt u lekarzy jest szczególnie potrzebne osobom starszym.
Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS 65% Polaków uważa, że w dzisiejszych czasach należy być bardziej wrażliwym i gotowym do pomocy innym ludziom. Do tej grupy należą głównie osoby bardzo religijne, mające co najmniej 65 lat i trudną sytuację materialną.
Po raz jedenasty w całej Polsce Banki Żywności współpracujące z Federacją Polskich Banków Żywności organizują Świąteczną Zbiórkę Żywności. Potrwa ona od 30 listopada do 2 grudnia. W wybranych sklepach na terenie kraju będą przygotowane specjalne stoiska, w których będzie można zostawić żywność dla najuboższych. Pomóc będzie też można dzięki zakupom internetowym.
Jedną z tarnowskich rodzin dotknął wczoraj dramat – ogień zniszczył mieszkanie i prawie cały dobytek ich życia. Cudem nikt nie zginął i nie został ranny w tym pożarze. Rodzina Chochołowiczów potrzebuje jednak pomocy, ponieważ mieszkanie nie nadaje się do użytku. Spontaniczną pomoc rodzinie zaoferowały koleżanki Lucyny Chochołowicz z forum internetowego Klub Senior Cafe.
O tym, jak należy dbać o najstarszych obywateli można się uczyć od władz Oakland. Tamtejszy szeryf Michael J. Bouchard wpadł na pomysł, aby urządzić zbiórkę nieużywanych przez mieszkańców telefonów komórkowych zalegających w ich biurkach i szafach i ofiarować te aparaty osobom starszym, aby w sytuacjach awaryjnych mogły bezzwłocznie zadzwonić po pomoc.