82% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że opiekun osoby przewlekle chorej (rodzina, bliscy) potrzebuje wsparcia w takim samym stopniu co pacjent - wynika z raportu kampanii Pozwól na wsparcie zrealizowanego na zlecenie firmy Actavis Polska. Także eksperci wskazują na konieczność zwrócenia uwagi na kondycję psychiczną opiekunów, od której zależy również dobre samopoczucie chorego.
Często masz wrażenie, że odstajesz od swoich znajomych? Twoje reakcje nie zawsze wydają się adekwatne do sytuacji? Poczucie izolacji i odmienności cię nie opuszcza? Zbyt często szukamy winy w sobie. Podczas gdy źródła wielu zachowań ukryte są w naszej przeszłości. Niestety większość Dzieci Dorosłych Alkoholików w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojej sytuacji. Nie szukają pomocy, bo nie wiedzą nawet, że powinni.
Polacy opowiadają się raczej za udzielaniem rodakom pomocy w krajach, w których żyją, niż za ich repatriacją - wynika z sondażu CBOS. Jednocześnie są przekonani, że w niektórych wypadkach pomoc państwa polskiego skierowana do mniejszości na terenie obcego kraju powinna być konsultowana z jego władzami.
W 2011 roku praktycznie nie zmieniła się względem 2010 roku liczba osób udzielających potrzebującym pomocy finansowej, rzeczowej, a także tych, które działając charytatywnie ofiarują innym swoją pracę lub usługi - wynika z sondażu CBOS. W ciągu ubiegłego roku aż trzy czwarte dorosłych Polaków przynajmniej raz podjęło działanie o charakterze dobroczynnym.
Ferie zimowe to idealny moment na wyjazd w góry. Miłośnicy białego szaleństwa mogą szusować na stokach, zaś dla tych, którzy nie jeżdżą na nartach dobrą alternatywą są długie spacery. Jednakże podczas pobytu w górach mogą pojawić się niespodziewane problemy, które w skrajnych sytuacjach wymagają nawet pomocy wyspecjalizowanych służb ratowniczych.
Robienie czegoś dla innych powoduje, że ludzie wystawiają samym sobie wysoką ocenę i dobrze oceniają zajmowane przez siebie „miejsce w świecie". Jak wynika z badań, drobne aktywności, takie jak pomoc w przyniesieniu zakupów starszej sąsiadce czy napisanie komuś liściku z podziękowaniami za przysługę, mogą stanowić skuteczne i tanie elementy terapii w depresji.
Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, wniosła ogromny wkład w dziedzinę pomocy humanitarnej. Sukces, który osiągnęła zaowocował przyznaną na forum międzynarodowym nagrodą Humanitarian Hero of the Year.
Informacje o utworzonych w całej Polsce przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, „Informator dla pokrzywdzonego”, informacje dla najmłodszych ofiar przestępstw oraz baza danych instytucji i organizacji pozarządowych udzielających ofiarom przestępstw wsparcia psychologicznego i informacji prawnej – to tylko niektóre elementy, jakie znalazły się na zmodernizowanej stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl.
DDA nie jest chorobą. DDA nie jest zaburzeniem. Określenie Dorosłe Dzieci Alkoholików zostało stworzone aby psychologom było łatwiej nazwać trudności, które mogą występować u osób dorastających w rodzinach alkoholowych.
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował Kartę Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie. Karta zawiera podstawowy zestaw uprawnień oraz wykaz placówek pomocowych dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Karta jest efektem wspólnych prac Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Komendy Głównej Policji.
Godność i prawa potrzebujących, wolontariat osób niepełnosprawnych, międzynarodowy wymiar działalności humanitarnej, aktywność zapobiegająca skrajnej biedzie i wykluczeniu... A na koniec pytanie: Czy Chrystus był wolontariuszem? To tematy, które będą poruszone 9 września w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu na Placu Defilad w Warszawie, podczas dnia dedykowanemu wolontariatowi jako służbie bliźniemu. Koordynatorami tego wydarzenia są: Caritas w Polsce, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos i ruch ATD Czwarty Świat.
Polacy są aktywni społecznie. Niemal powszechnie deklarują, iż dobrowolnie i nieodpłatnie działają na rzecz innych - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Poziom zaangażowania w poszczególne rodzaje działalności jest jednak dość silnie zróżnicowany. Również relacje między samymi jej rodzajami są różne – niektóre pozostają ze sobą w silniejszym związku, inne natomiast w wyraźnie słabszym.
Ponad 80 proc. osób oczekujących na lokal socjalny nie otrzyma go - to wniosek z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Gminy budują nowe mieszkania, ale nie nadążają za rosnącymi potrzebami. Wsparcie z budżetu państwa jest zbyt niskie. W kontrolowanych gminach NIK znalazła też lokale socjalne w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu.
Fundacja Rodziny Waksmundzkich w przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Starszych rozpocznie realizację projektu „PROsenior”. Program „PROsenior” zostanie uroczyście zainaugurowany podczas „Wieczoru dla Seniora” organizowanego przez Fundację „PROJAN” z okazji obchodzonego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
- Jak więc mogłabym nie oddać innym tego, czym obdarowano mnie w tych trudnych dniach choroby... - mówi Teresa Marczewska, wolontariuszka Hospicjum im. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.