W połowie kwietnia w Katowicach rusza program „Siedemdziesiąt plus". W jego ramach osoby po siedemdziesiątym roku życia oraz osoby niepełnosprawne będą mogły otrzymać m. in. pomoc finansową, opiekę zdrowotną i wsparcie psychiczne.
9 kwietnia w katowickim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona miejskiemu programowi pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych pod nazwą „Siedemdziesiąt plus", który ruszy w połowie kwietnia tego roku. Jego głównym celem jest podniesienie jakości życia osób starszych.
Na warszawskim Żoliborzu posiadający specjalne karnety seniorzy mogą w wybranych restauracjach i kawiarniach kupić kawę lub herbatę za złotówkę. Akcja wymyślił żoliborski Ośrodek Pomocy Społecznej, a chcą ją u siebie zaszczepić także Sopot i Sochaczew – pisze Gazeta Wyborcza.
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski 18 maja 2007 r. powołał zespół ekspertów ds. praw osób starszych. Jego zadaniem było przygotowanie raportu zawierającego diagnozę stanu przestrzegania praw osób starszych w Polsce. Wyniki raportu przedstawiono 1 października obchodzonego jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
Wielka Brytania przed II wojną światową była krajem, w którym państwo raczej nie interweniowało w życie swoich obywateli. Działało tu wiele organizacji charytatywnych, ale w zasadzie nie realizowano państwowych programów socjalnych. Po wojnie sytuacja się zmieniła: głównym założeniem państwa stała się pomoc społeczna, świadczona jednak w formie wyselekcjonowanej. Po 1979 r. rozpoczął się proces prywatyzacji pomocy instytucjonalnej, a ciężar pomocy środowiskowej zaczęto przenosić na rodzinę i organizacje pozarządowe.
Projekt o nazwie „Dziadek, babcia z półkolonii” to nowa inicjatywa gdańskiego Domu Pomocy Społecznej „Ostoja”. Idea pomysłu Ewy Zawadzkiej – dyrektora ośrodka dla seniorów, polega na organizowaniu wspólnego wypoczynku dzieciom ze Stogów, które wakacje spędzają w domu i pensjonariuszom ośrodka Ostoja.