Dostałeś niesłusznie nakaz zapłaty lub pismo z sądu? Zostałeś pozwany przez firmę, która wprowadziła cię w błąd? Twoją sprawą zajmie się Stowarzyszenie Aquila. Pomoc przeznaczona jest dla osób, które akwizytor podstępem namówił do zmiany sprzedawcy prądu, gazu, usług telekomunikacyjnych.
Od początku 2016 roku na terenie całej Polski zacznie funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. W ponad 1500 punktach na terenie całego kraju m.in. adwokaci i radcowie prawni będą udzielać bezpłatnych porad prawnych. Już teraz Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło portal internetowy z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Od początku 2016 roku, na terenie całej Polski zacznie funkcjonować system darmowych porad prawnych. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Ustawa 25 sierpnia 2015 r. została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Sejm przyjął ustawę zakładającą stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Z porad w ponad 1500 punktów pomocy będą mogli korzystać seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby korzystające z pomocy społecznej, ofiary przemocy w rodzinie, kombatanci oraz weterani.
Seniorzy będą mogli korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnej informacji prawnej - rządowy projekt ustawy o pomocy prawnej znajduje się już w Sejmie. Jednym z najważniejszych celów nowej ustawy jest wprowadzenie możliwości udzielania nieodpłatnej, profesjonalnej pomocy prawnej obywatelom o niskim statusie materialnym. Pozwoli to zlikwidować istniejącą obecnie barierę finansową, która uniemożliwia osobom niezamożnym korzystanie z doradztwa prawnego na etapie przedsądowym. Ponadto ustawa zawiera przepisy przewidujące prowadzenie infolinii informacji prawnej.
Dzisiaj rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. W opracowaniu można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
Jeżeli zostanie uchwalony rządowy projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, wówczas w życie wejdą zapisy, które mówią o bezpłatnej pomocy prawnej dla najbiedniejszych Polaków. Z tego typu pomocy skorzystać będzie mogło rocznie około 300 - 400 tysięcy osób - podaje "Dziennik Polski".
Ponad połowy Polaków nie stać na poradę prawną. Sytuację tą ma zmienić Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, nad której projektem pracuje obecnie Fundacja Academia Iuris.