Trwa dramat syryjskich cywilów we wschodniej Ghoucie. W ciągu kilku ostatnich dni w bombardowaniach zginęło ponad 400 ludzi, mieszkańcy miasta pozbawieni są pomocy medycznej, brakuje żywności i wody. Trudna sytuacja panuje również na północy kraju. Na początku stycznia z powodu eskalacji walk w regionie swoje domy opuściło ponad 200 000 osób. O pomoc apeluje Polska Akcja Humanitarna.
Trwające od 13 maja ulewne deszcze na Bałkanach spowodowały tragiczną w skutkach powódź na terenie Serbii oraz Bośni i Hercegowiny. Jest to największa tego typu katastrofa od setek lat w Europie. Dzisiaj PAH rozpoczęła zbiórkę na rzecz ofiar powodzi, aby wkrótce przekazać pomoc najbardziej potrzebującym.
8 listopada 2013 roku Filipiny zostały dotknięte jednym z najsilniejszych w historii tropikalnych cyklonów. Wiatr osiągał prędkość do 275 km/h. Według pierwszych szacunków, w wyniku siły jego uderzenia zginęło 10 tysięcy osób, natomiast 4,5 miliona potrzebuje natychmiastowej pomocy. Dotknięci tajfunem Haiyan Filipińczycy zostali bez dachu nad głową oraz dostępu do podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, w tym wody, żywności i leków.
Większość Polaków kojarzy zawód pracownika humanitarnego z bezinteresownym wolontariatem, nie zaś z profesją wymagającą odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji - wynika z sondy przeprowadzonej przez PAH oraz badań GFK Polonia, z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej.
Korea Północna zmaga się z poważnym kryzysem żywnościowym. Ostatni rok obfitował w klęski żywiołowe w postaci ulewnych deszczów, powodzi oraz rekordowo niskich temperatur w okresie zimy, co wpłynęło destrukcyjnie na uprawę zbóż oraz przechowywane zapasy żywności. W obliczu tej sytuacji Unia Europejska, FAO i WFP zdecydowały o udzieleniu pomocy żywnościowej. Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę na ten sam cel.
Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, wniosła ogromny wkład w dziedzinę pomocy humanitarnej. Sukces, który osiągnęła zaowocował przyznaną na forum międzynarodowym nagrodą Humanitarian Hero of the Year.
Na podstawie przeprowadzonej analizy potrzeb Polska Akcja Humanitarna zdecydowała o otwarciu stałej misji w Garowe - stolicy stanu Puntland w Somalii. Już od początku października zainicjowane zostaną długofalowe projekty mające na celu ustabilizowanie sytuacji żywnościowej w regionie poprzez zapewnienie w pierwszej kolejności dostępu do bezpiecznych źródeł wody.
Każdego roku dochodzi do kryzysów humanitarnych. Obecnie jesteśmy świadkami największej od 60 lat klęski głodu w Afryce Wschodniej. Z tego powodu Polska Akcja Humanitarna zdecydowała poświęcić nadchodzący Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej mieszkańcom Rogu Afryki dotkniętym głodem.
W obszarach dotkniętych klęską głodu prawie 10% dzieci poniżej piątego roku życia umiera w ciągu trzech miesięcy. Eksperci przewidują, że w ciągu dwóch miesięcy cała Południowa Somalia może być dotknięta klęską głodu.
Ponad 12 milionów ludzi z Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti walczy o przetrwanie w związku z największą w historii stulecia klęską żywnościową. W regionie brakuje dwóch podstawowych dla przeżycia dóbr: żywności i wody.
W czwartek, 19 sierpnia, po raz drugi będziemy obchodzić Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która w ten sposób pragnie zwiększać świadomość na temat działań pomocowych na świecie, a także pracy ludzi, którzy profesjonalnie zajmują się pomocą humanitarną.
We wtorek, 12 stycznia około godziny 17:00 (czasu miejscowego) wybrzeże Haiti dotknęło największe od 200 lat trzęsienie ziemi. Epicentrum wstrząsów zlokalizowane było w pobliżu stolicy kraju - Port-au-Prince. Tysiące ludzi jest nadal pod gruzami, wśród ofiar większość to dzieci. UNICEF jest na miejscu i już rozpoczął akcję ratunkową.
Caritas Polska włączyła się pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi, jakie spustoszyło Haiti uruchamiając specjalny numer konta, na które można dokonywać wpłat. Pracownicy Caritas Internationalis są już w drodze na miejsce tragedii.
Polscy Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF Małgorzata Foremniak i Artur Żmijewski wzięli udział w kampanii „Na ratunek dzieciom w Kongo”. 3 listopada rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna, która ma na celu zwrócenie uwagi Polaków na tragedię w Kongo i pozyskanie funduszy na program ratowania życia noworodków i małych dzieci w tym kraju.