Z najnowszych statystyk wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego. 21 lutego na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbywają się pod hasłem „Poprzez edukację wielojęzyczną ku zrównoważonej przyszłości”.
Tematem tegorocznych obchodów Dnia Języka Ojczystego jest: “Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne” . Hasło to podkreśla znaczenie języka ojczystego dla jakości edukacji i różnorodności językowej.
21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska zamierza uczcić ten dzień w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom wspólną zabawę językową.
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka aktywna grupa seniorów o-CAL-eni zorganizowała wyjątkowe spotkanie we Wrocławskim Centrum Seniora. Popołudniową porą 21 stycznia swoją obecnością zaszczycił wszystkich zgromadzonych profesor Jan Miodek. Było to spotkanie międzypokoleniowe, skierowane zarówno do seniorów, jak i ich wnuków.
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO, a jego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Język polski należy do 25 największych języków na świecie - posługuje się nim ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami. Między innymi o tym przypomina rozpoczęta właśnie kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Celem akcji jest kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Kampania „Ojczysty - dodaj do ulubionych" została zainaugurowana 20 lutego, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień został proklamowany przez Konferencje Generalną UNESCO w 1999 roku w celu podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się co drugi z istniejących obecnie na świecie sześciu tysięcy języków.
Komunikacja za pomocą Internetu wymaga pisania: czaty, maile i blogi narzucają konieczność rozwijania języka pisanego, który przedtem zaniedbany bywał przez większość Polaków zaraz po zakończeniu edukacji. „Polacy zaczęli pisać. Internetowa polszczyzna jest "skrzyżowaniem" języka pisanego i mówionego, tworzy też nową jakość”, komentuje zjawisko przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski.
Program 1 Polskiego Radia już po raz trzynasty organizuje "Dzień dobrej polszczyzny". Już 22 grudnia słuchacze publicznej rozgłośni będą mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, a także posłuchać wielu audycji poświęconych naszemu językowi oraz procesom, jakie w nim zachodzą.
24 września w Warszawie odbędzie się Gala Finałowa Programu Mistrz Mowy Polskiej. Do 23 września można głosować na kandydatów za pomocą sms-ów i internetu. 20 września upływa termin głosowania za pomocą specjalnych kuponów.