Od czterech miesięcy cudzoziemcy mogą starać się o przywrócenie obywatelstwa polskiego, które w przeszłości posiadali i utracili je przed 1 stycznia 1999 roku. Do tej pory do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpłynęło 289 wniosków o przywrócenie obywatelstwa polskiego, w tym 232 za pośrednictwem konsulatów. Minister Jacek Cichocki wydał już 187 decyzji - w tym 181 decyzji o przywróceniu cudzoziemcom obywatelstwa polskiego. Poza granicami kraju cudzoziemcy najczęściej składają wnioski w konsulatach w Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Po dramatycznym meczu na Stadionie Miejskim we Wrocławiu Polacy przegrali z reprezentacją czeską 0:1 po golu Jiraczka, żegnając się z turniejem.
Rusza ogólnopolska akcja "Polacy 2012. Wszyscy jesteśmy gospodarzami”. Celem kampanii jest budowanie pozytywnej atmosfery Euro 2012. "Pokażmy kibicom z zagranicy naszą polską gościnność, by poczuli się u nas jak u siebie w domu." - zachęcają organizatorzy.
Wyniki akcji abolicji dla cudzoziemców chcących zalegalizować swój pobyt w Polsce przerastają najśmielsze oczekiwania. Liczba osób ubiegających się o abolicję już przekroczyła sumę z dwóch poprzednich tego typu akcji razem wziętych, a wnioski o legalizację pobytu można składać do 2 lipca. Dotychczas swój pobyt zalegalizowało niemal półtora tysiąca cudzoziemców, częstokroć przebywających w naszym kraju od wielu lat. Prym wśród osób ubiegających się o prawo pobytu w Polsce wiodą Wietnamczycy oraz Ukraińcy.
W listopadzie opublikowano wyniki europejskiego badania świadomości cukrzycy (Diabetes Awareness Survey). Badanie zostało przeprowadzone przez Novo Nordisk w 8 krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Wyniki badania pokazują, że większość społeczeństwa europejskiego nie ma wystarczającej wiedzy na temat cukrzycy, a Polska wypada najgorzej pod względem stopnia świadomości odnośnie powikłań cukrzycy, a także dostępności do leczenia.
Pierwsza w dziejach polsko-niemieckich stosunków ekspozycja obrazująca historię ostatniego tysiąclecia naszego sąsiedztwa została otwarta w Berlinie. W uroczystości otwarcia uczestniczyli prezydenci Polski i Niemiec: Bronisław Komorowski i Christian Wulff oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski. Ekspozycja w Martin-Gropius-Bau, będąca częścią Zagranicznego Programu Polskiej Prezydencji, potrwa od 23 września do 9 stycznia 2012 r.
Planowanie urlopu zawsze jest na Twojej głowie? Za każdym razem starasz się znaleźć coś wyjątkowego, jednak ciężko wyszukać niecodzienny wyjazd, kiedy wszystkie biura podróży polecają te same miejsca i atrakcje. Zastanawiasz się, co robić? Oto kilka wskazówek z rodzimego podwórka.
Od 1 października 2010 r. wchodzi w życie Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Australią. Umowa ta reguluje stosunki między Polską i Australią w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent osobom, które pracowały/prowadziły działalność na własny rachunek w Polsce i które posiadają okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym oraz transferu świadczeń przyznanych przez instytucję jednego państwa osobom zamieszkałym w drugim państwie.
Fundacja "CEPELIA" z okazji jubileuszu 60-lecia ogłosiła konkurs na "Pamiątkę z Polski". Jego celem jest pozyskanie nowych, niesztampowych projektów pamiątkarskich promujących Polskę.
Wyniki dziewiątej już edycji badania European Trusted Brands pokazują, że najczęściej przypisywaną sobie przez Polaków cechą osobowości jest optymizm. Niestety w porównaniu z rokiem ubiegłym nasz narodowy optymizm mocno stopniał. Czy to tylko chwilowa zmiana nastroju czy trwała tendencja?
Ponad połowa badanych przez CBOS uznała kończący się rok za dobry dla nich samych, rodziny oraz zakładów pracy. To najwyższe zadowolenie, jakie deklarują Polacy, od dwudziestu lat.
Prawie dwa miliony Polaków zrobi w tym roku zakupy świąteczne w Internecie. Z badań D-Link Technology Trend, przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC wynika, że sklepy online obsłużą w okresie świątecznym o 65% więcej klientów niż przed rokiem. Wśród kupowanych w Internecie prezentów najwięcej jest kosmetyków, odzieży, książek i filmów oraz zabawek.
Według badań Eurostatu, Polska zajmuje czołowe miejsce wśród najszybciej starzejących się narodów Unii Europejskiej. Jeśli nic się nie zmieni, za 50 lat w Polsce mieszkać będzie o 7 mln mniej ludzi niż obecnie.
Polsce grozi wyludnienie- ostrzegają autorzy badań "Demograficzna przyszłość Europy".
Rynek w Krakowie, krakowski Kazimierz oraz Kopalnia Soli w Wieliczce – to jedne z kandydatur do listy 30 najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Plebiscyt organizuje magazyn National Geographic Polska. Głosować można jeszcze do 1 maja.