Dokładnie 10 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska po kilku latach negocjacji i bycia państwem stowarzyszonym z Unią Europejską, stała się pełnoprawnym członkiem tej organizacji. Do UE wstępowaliśmy w licznym gronie innych państw. Oprócz Polski, w największym rozszerzeniu w historii UE, wstąpiły również Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia oraz Węgry.
Historia, która na długo pozostaje w pamięci... Wojna, miłość, skomplikowana historia dwóch narodów i dwojga ludzi. To nie jest tylko romans.
Wiece, marsze, pomoc humanitarna, akcje solidarności z ukraińskim Majdanem - taka jest odpowiedź wielu Polaków na wydarzenia ostatnich dni.
Polacy nie wyjeżdżają masowo na egzotyczne urlopy. Preferujemy polskie plaże i atrakcje turystyczne, a jeśli juz wybieramy się w celach turystycznych za granice - to przede wszystkim do Niemiec - takie wyniki ukazuje badanie CBOS "Gdzie wypoczywaliśmy w 2013 roku".
Wraz z zaognianiem się sytuacji na Ukrainie oddala się możliwość zbliżenia tego kraju z UE i tym samym rozwiewają się związane z tym nadzieje wielu Ukraińców. Rozczarowani są także Polacy, którzy wspierali program Partnerstwa Wschodniego i przyszłe członkostwo Ukrainy w UE.
Polacy nie mieliby nic przeciwko niemieckiemu sąsiadowi, zięciowi ani radnemu w ich mieście. Ale na skali sympatii Niemców wyprzedzają Francuzi czy Brytyjczycy – wynika z najnowszego badania opinii publicznej z serii „Barometr Polska-Niemcy” Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Konrada Adenauera.
Nastawienie Polaków do Ukraińców jest zróżnicowane. Mniej więcej tyle samo osób darzy ich sympatią, co żywi do nich niechęć - wynika z sondażu CBOS. Tym, co niewątpliwie nadal dzieli oba narody, jest ocena wciąż jeszcze nieodległych wydarzeń historycznych. Jednak także w tym zakresie obserwujemy pewną poprawę. Zmniejszyła się liczba sceptyków niemających nadziei na pełne porozumienie polsko-ukraińskie.
Liczba osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w I połowie 2013 roku wyniosła 10 tys. 407 i osiągnęła największą wartość w dotychczasowej historii. 93 proc takich wniosków złożonych było po raz pierwszy – wynika z podsumowania działalności Urzędu do Spraw Cudzoziemców przez pierwsze 6 miesięcy roku.
Polacy w miłości widzą wartości kulturowe i socjalne. Niemcy natomiast bardzo często dostrzegają w niej reprodukcję. Okazuje się także, że miłość łączona jest nie tylko z pięknym uczuciem, ale również z kwestiami gospodarczymi czy społecznymi – wynika z badania przeprowadzonego we wrocławskim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Polacy są powszechnie przekonani o szkodliwym wpływie warunków życia w Polsce na zdrowie psychiczne obywateli – wynika z sondażu CBOS. Szczególnie często wyrażają je osoby znajdujące się w trudnym położeniu społecznym, a więc najgorzej sytuowane i najbardziej krytycznie oceniające swoje warunki materialne. Głównie pracownicy administracyjno-biurowi, robotnicy wykwalifikowani, emeryci oraz bezrobotni.
Od czterech miesięcy cudzoziemcy mogą starać się o przywrócenie obywatelstwa polskiego, które w przeszłości posiadali i utracili je przed 1 stycznia 1999 roku. Do tej pory do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpłynęło 289 wniosków o przywrócenie obywatelstwa polskiego, w tym 232 za pośrednictwem konsulatów. Minister Jacek Cichocki wydał już 187 decyzji - w tym 181 decyzji o przywróceniu cudzoziemcom obywatelstwa polskiego. Poza granicami kraju cudzoziemcy najczęściej składają wnioski w konsulatach w Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Po dramatycznym meczu na Stadionie Miejskim we Wrocławiu Polacy przegrali z reprezentacją czeską 0:1 po golu Jiraczka, żegnając się z turniejem.
Rusza ogólnopolska akcja "Polacy 2012. Wszyscy jesteśmy gospodarzami”. Celem kampanii jest budowanie pozytywnej atmosfery Euro 2012. "Pokażmy kibicom z zagranicy naszą polską gościnność, by poczuli się u nas jak u siebie w domu." - zachęcają organizatorzy.
Wyniki akcji abolicji dla cudzoziemców chcących zalegalizować swój pobyt w Polsce przerastają najśmielsze oczekiwania. Liczba osób ubiegających się o abolicję już przekroczyła sumę z dwóch poprzednich tego typu akcji razem wziętych, a wnioski o legalizację pobytu można składać do 2 lipca. Dotychczas swój pobyt zalegalizowało niemal półtora tysiąca cudzoziemców, częstokroć przebywających w naszym kraju od wielu lat. Prym wśród osób ubiegających się o prawo pobytu w Polsce wiodą Wietnamczycy oraz Ukraińcy.
W listopadzie opublikowano wyniki europejskiego badania świadomości cukrzycy (Diabetes Awareness Survey). Badanie zostało przeprowadzone przez Novo Nordisk w 8 krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Wyniki badania pokazują, że większość społeczeństwa europejskiego nie ma wystarczającej wiedzy na temat cukrzycy, a Polska wypada najgorzej pod względem stopnia świadomości odnośnie powikłań cukrzycy, a także dostępności do leczenia.