Rodziny polskiego pochodzenia ewakuowane z Donbasu rozpoczęły samodzielne życie w Polsce. Osoby ewakuowane ze wschodniej Ukrainy przez okres 6 miesięcy miały zapewniony pobyt w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. W tym czasie ewakuowani przeszli aklimatyzację, uczyli się języka polskiego i przygotowywali do osiedlenia w Polsce.
Polacy opowiadają się raczej za udzielaniem rodakom pomocy w krajach, w których żyją, niż za ich repatriacją - wynika z sondażu CBOS. Jednocześnie są przekonani, że w niektórych wypadkach pomoc państwa polskiego skierowana do mniejszości na terenie obcego kraju powinna być konsultowana z jego władzami.
2 maja obfituje w powody do świętowania, przypada nań bowiem nie tylko powszechnie już znany Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale i Dzień Polonii i Polaków za granicą.
7. października Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak oraz Stephen Smith, Minister Spraw Zagranicznych, ze strony australijskiej Umowę między Polską a Australią o zabezpieczeniu społecznym oraz Porozumienie Administracyjne w sprawie jej stosowania.
W trakcie zakończonych wczoraj w Warszawie 21. Targów Książki Edukacyjnej Edukacja XXI zainaugurowano program społeczny „Dobra Książka na Wschód”, do którego przystąpiło kilka polskich wydawnictw. W trakcie targów przeprowadzono zbiórkę książek wśród wydawców. Organizatorami akcji są Polska Izba Książki i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.