Profesor Władysław Bartoszewski obchodzi dziś 86 urodziny. Polityk, działacz społeczny, historyk, były więzień Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego, określeń, które należałoby przydać prof. Bartoszewskiego, jest mnóstwo – podobnie jak pasji i zaangażowania towarzyszących szerokiej działalności nobliwego jubilata.
W Warszawie w wieku 66 lat zmarł Stefan Meller - profesor nauk humanistycznych, historyk, polityk, wybitny dyplomata, minister spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza oraz szef Komitetu Integracji Europejskiej.
Wieloletni dyktator Indonezji Suharto zmarł dziś w wieku 86 lat.
TNS OBOP, na zlecenie Dziennika, zapytał Polaków o najbardziej żenujące zdarzenia mające miejsce w mijającym roku. Wygrała wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka o podpisaniu przez Marię Kaczyńską petycji do parlamentu o zaniechanie zamiaru zmiany zapisów Konstytucji dotyczących ochrony życia.
Donald Tusk wygłosił expose, trwało ono ponad trzy godziny. Nowy premier podjął wiele istotnych dla Polski tematów, mówiąc o polityce społecznej nie zapomniał o seniorach. Tusk podkreślał, iż ludzie starsi nie mogą być traktowani jako obciążenie dla budżetu.
Skokiem na spadochronie George H. W. Bush, ojciec obecnego prezydenta USA uczcił ponowne otwarcie swego prezydenckiego muzeum. Nie byłoby to być może nadzwyczajnym przedsięwzięciem, gdyby nie fakt, że Bush senior ma 83 lata.
Choć przedłużono ciszę wyborczą do 22.55, kilka danych dotyczących wyborów można przedstawić bez konsekwencji w postaci grzywny. Mianowicie, okazuje się, że na głosowanie wybrało się najwięcej Polaków od 1991 roku, frekwencja w tegorocznych wyborach wyniosła 55,3%.
W czwartek mija ostateczny termin składania wniosków dla osób, które chcą głosować poza miejscem swojego zameldowania. Osoby, które chcą wypełnić obywatelski obowiązek 21 października, powinny złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców, w urzędach gminy, na terenie której obecnie przebywają.
Władimir Putin kończy dziś 55 lat. Jak się okazuje, urodziny rosyjskiego prezydenta mają wymiar polityczny – w Moskwie odbyły się dwie demonstracje, jedna miała na celu wyrażenie poparcia dla głowy państwa, na drugiej zgromadzili się przeciwnicy polityki Putina.
Od jakiegoś czasu na różne sposoby dociera do ludzi wiadomość: „Idą wybory. Nie da się tego ukryć. Trzeba uratować ten Kraj. Dlatego powstała akcja . Podaj dalej, to nie jest łańcuszek tylko ratowanie tego państwa!” Tekst taki przekazywany jest za pośrednictwem telefonów komórkowych, poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych.
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów postanowiła nie startować w zbliżających się wyborach, jej przedstawiciele ogłosili, że : „w limitowej demokracji seniorzy społeczeństwa nie zamierzają brać udziału”.
W trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych za granicą powstanie kilkadziesiąt nowych obwodów wyborczych – wszędzie tam, gdzie znajdują się duże skupiska Polaków. O organizacji wyborów wśród polskiej emigracji mówił wczoraj w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Sadoś.
Amerykańscy seniorzy skarżą się, że nie wiedzą wystarczająco dużo o ośmiu Republikanach i ośmiu Demokratach, ubiegających się o urząd, by móc określić kto bierze pod uwagę najważniejsze dla nich sprawy: opiekę zdrowotną i zabepieczenie finansowe. Takie wnioski wyciągnęli po licznych kampaniach oraz trzech debatach telewizyjnych emitowanych na cały kraj - podaje serwis MyrtleBeachOnline.
Podczas tegorocznego Światowego Dnia Praw Osób Starszych, którego główne obchody odbyły się w Helsinkach, zwrócono uwagę, że osoby starsze nierzadko są szykanowane, spotykają się z nadużyciami fizycznymi i mentalnymi, niedostateczną opieką, etc. Temu zagadnieniu poświecono specjalne seminarium.
Choć w kraju trwa polityczna burza, wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w ubiegłym tygodniu za przyjęciem projektu noweli Kodeksu pracy dot. telepracy. Ma ona określić m. in. sposoby zatrudniania telepracowników, ich prawa i obowiązki pracodawcy. W Sejmie miało już miejsce drugie czytanie projektu zmian.