W lipcu 2009 roku Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badania na temat „Wojciech Jaruzelski w opinii publicznej". Okazuje się, że generał Jaruzelski jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w Polsce. Opinie o jego działalności politycznej są skrajnie odmienne i zależą m. in. od wieku respondentów. Seniorzy wyróżniają się tu na tle innych grup społecznych, osoby dojrzałe i starsze częściej wyrażały jasne przekonania, podczas gdy przedstawiciele pozostałych grup mieli trudności z przedstawieniem jednoznacznych poglądów.
Kryzys gospodarczy, kolejne spory polityczne, wzajemne oskarżenia ludzi władzy o partykulryzm, nieumiejętność znalezienia konsensusu w sprawie obchodów rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów sprawia, że większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, 57% respondentów jest niezadowolonych z tego, jak mają się sprawy w Polsce. Odmienna opinię wyraża 30% ankietowanych.
„Proszę państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm", powiedziała Joanna Szczepkowska w Dzienniku Telewizyjnym kilka miesięcy po pierwszych wolnych wyborach. Fraza ta - jakkolwiek wypowiedziana przez aktorkę, a nie najgorliwiej działających wówczas i najbardziej znanych opozycjonistów - urosła do rangi symbolu. Dziś obchodzimy 20 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i zupełnie wolnych do Senatu.
Polskie Radio okazało się być instytucją, w której miała miejsce ageizm. Jak informuje Gazeta Wyborcza, warszawski sąd rejonowy uznał, że Jerzy Targalski, były wiceprezes Polskiego Radia, dopuścił się dyskryminacji ze względu na wiek, zwalniając z pracy wicedyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej.
Słynny aktor Jackie Chan twierdzi, że Chińczycy potrzebują rządów silnej ręki. Pochodzący z Hong Kongu gwiazdor wywołał liczne kontrowersje sugerując podczas wystąpienia na forum biznesowym w prowincji Hainan, że naród Chiński nie powinien wprowadzać ustroju demokratycznego.
O tym, że ludzie dojrzali stanowią ważną grupę naszego społeczeństwa, Donald Tusk przekonywał już w orędziu. Mówił wówczas, że jednym z zadań jego rządu ma być realizacja programu solidarności pokoleń. Wspomniany plan miał zapewnić godne warunki Polakom po pięćdziesiątym roku życia. Dziś sam jest po pięćdziesiątce i - jakkolwiek wyborcy ocenią urzeczywistnianie wspomnianego projektu - należy do tych, którzy intensywniej myślą o jesieni życia. Oto premier Donald Tusk - czy w istocie jest człowiekiem z grupy 50plus?
W serwisie Facebook Daisy Tourne, 57-letnia minister spraw wewnętrznych Urugwaju, umieściła swoje zdjęcie spod prysznica. Wywołała tym prawdziwą burzę, liderzy opozycji uznali to za skandal i nazwali panią polityk „ekshibicjonistką”.
Wczoraj, po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Harold Pinter, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 2005 roku. Miał 78 lat.
Przyszłość Polski za 30 lat będzie należała do ludzi w podeszłym wieku – stwierdził jeden z najpopularniejszych byłych polityków, obecnie redaktor, Jan Maria Rokita w wypowiedzi dla Radia Opole.
Zdaniem Clinta Eastwooda niespełnione obietnice przedwyborcze sprawiają, że ludzie tracą zaufanie do polityków.
Susan Sarandon zarzeka się, że nigdy nie wcieli się w postać Hillary Clinton, ponieważ nie ma dla niej dość szacunku. Aktorka jest zdegustowana zachowaniem Clinton, która po przegranej w wyścigu o fotel prezydencki oświadczyła, że padła ofiarą uprzedzeń wobec kobiet.
„Dziś ten, kto nie potrafi obsługiwać komputera jest analfabetą, a ja staram się nadążać za nowymi technologiami”, powiedział Lech wałęsa. A słów tych nie rzuca na wiatr, bo wspomniana wypowiedź dla TVN24 została podana właśnie przez internetowy komunikator.
Zmarł Bronisław Geremek - wybitny polityk, doradca „Solidarności” w latach 80., poseł do Sejmu i do Parlamentu Europejskiego, minister spraw zagranicznych w latach 1997-2000, znakomity historyk – mediewista. Profesor zginął w wypadku drogowym, do jakiego doszło w Wielkopolsce
Nie mają domu, ani swojego miejsca na ziemi. Nie chodzą do szkoły, a każdego dnia muszą walczyć o życie. Kilkadziesiąt milionów nie może powrócić do domu z powodu prześladowań, dyskryminacji i konfliktów zbrojnych. Dzieci – uchodźcy.
Liczne postulaty chętnie wystosowalibyśmy do rządu, najpilniejsze jednak wydaje się nam przeorganizowanie służby zdrowia – aż 47% Polaków chce reformy w tym sektorze.