Przekonanie, że korupcja w naszym kraju stanowi duży problem, jest prawie powszechne i jedynie w niewielkim stopniu zależne od wieku, pozycji czy poglądów politycznych - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Najbardziej skorumpowane sfery życia społecznego to – według ponad połowy badanych – polityka i służba zdrowia.
Rodziny 19 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem wystosowały do mediów i polityków list otwarty, w którym apelują o uszanowanie ich żałoby i niewykorzystywania do celów politycznych tragedii, która ich tak osobiście dotknęła.
Dziś Państwowa Komisja Wyborcza zmieniła zdanie w sprawie rejestracji Andrzeja Leppera jako kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wydała decyzję o jego zarejestrowaniu.
Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła odmówić zarejestrowania Andrzeja Zbigniewa Leppera jako kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w wyborach zarządzonych na dzień 20 czerwca 2010 r.
Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski wydał postanowienie o zarządzeniu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczając datę wyborów na niedzielę 20 czerwca 2010 roku.
Momenty, w których Polacy w sposób szczególny odczuwają dumę narodową, związane są przede wszystkim z sukcesami sportowymi. Jednocześnie co piąty badany proszony o wskazanie, w jakiego rodzaju sytuacjach odczuwa szczególną dumę ze swojej przynależności narodowej, deklaruje, że uczucie to towarzyszy mu cały czas, bez względu na okoliczności - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Dumę w Polakach wzbudza też pamięć o Janie Pawle II. Sytuacje, które są dla Polaków szczególnie wstydliwe, to w pierwszej kolejności zjawiska życia politycznego.
Rozdano Paszporty Polityki. W dziedzinie literatury nagrodę otrzymał Piotr Paziński za powieść "Pensjonat".
Arnold Schawrzenegger w przyszłym roku kończy drugą kadencję jako gubernator Kalifornii. Aktor nie zamierza się jednak dalej realizować w polityce.
Choć opinia, że obecnie autorytetów brak, jest powszechna, to wydaje się nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że niemal Połowa Polaków (48%) deklaruje, iż w ich życiu jest osoba, którą uważają. za wzór. Znaczna większość zaś (74%) twierdzi, że dostrzeganie osób mogących stanowić punkt odniesienia do naszych poczynań jest istotne dla ludzi.
Trzykrotny rekordzista w kategorii Najdłuższy Wykład Świata, Errol T. Muzawazi, spróbuje po raz kolejny ustanowić nowy rekord, wygłaszając 130-godzinny wykład na temat demokracji.
W lipcu 2009 roku Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badania na temat „Wojciech Jaruzelski w opinii publicznej". Okazuje się, że generał Jaruzelski jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w Polsce. Opinie o jego działalności politycznej są skrajnie odmienne i zależą m. in. od wieku respondentów. Seniorzy wyróżniają się tu na tle innych grup społecznych, osoby dojrzałe i starsze częściej wyrażały jasne przekonania, podczas gdy przedstawiciele pozostałych grup mieli trudności z przedstawieniem jednoznacznych poglądów.
Kryzys gospodarczy, kolejne spory polityczne, wzajemne oskarżenia ludzi władzy o partykulryzm, nieumiejętność znalezienia konsensusu w sprawie obchodów rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów sprawia, że większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, 57% respondentów jest niezadowolonych z tego, jak mają się sprawy w Polsce. Odmienna opinię wyraża 30% ankietowanych.
„Proszę państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm", powiedziała Joanna Szczepkowska w Dzienniku Telewizyjnym kilka miesięcy po pierwszych wolnych wyborach. Fraza ta - jakkolwiek wypowiedziana przez aktorkę, a nie najgorliwiej działających wówczas i najbardziej znanych opozycjonistów - urosła do rangi symbolu. Dziś obchodzimy 20 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i zupełnie wolnych do Senatu.
Polskie Radio okazało się być instytucją, w której miała miejsce ageizm. Jak informuje Gazeta Wyborcza, warszawski sąd rejonowy uznał, że Jerzy Targalski, były wiceprezes Polskiego Radia, dopuścił się dyskryminacji ze względu na wiek, zwalniając z pracy wicedyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej.
Słynny aktor Jackie Chan twierdzi, że Chińczycy potrzebują rządów silnej ręki. Pochodzący z Hong Kongu gwiazdor wywołał liczne kontrowersje sugerując podczas wystąpienia na forum biznesowym w prowincji Hainan, że naród Chiński nie powinien wprowadzać ustroju demokratycznego.