680 tys. zł – tyle zapłaciłby pewien Polak za koszty leczenia za granicą podczas letniego wyjazdu. Mężczyzna przebywający na wakacjach na Majorce wymagał nagłej hospitalizacji i przeprowadzenia dwóch operacji ratujących mu życie. Gdyby nie fakt, że pacjent był ubezpieczony, jego urlop byłby najdroższą wyprawą w jego życiu i obciążeniem finansowym na wiele lat. Na szczęście, coraz częściej decydujemy się za zakup ubezpieczenia turystycznego. W zeszłym roku zdecydowało się na to blisko 75 proc. wyjeżdżających. Na jakie polisy wakacyjne zwrócić uwagę, aby czuć się bezpiecznie?
Stosowanie różnego rodzaju potrąceń amortyzacyjnych, przyjmowanie części alternatywnych czy zaniżanie kosztów roboczogodzin przy naprawie samochodu – kierowcy naprawiający swoje auta z polisy OC komunikacyjnego sprawcy wypadku wciąż skarżą się na niesłusznie zaniżone odszkodowania. Średnio co 30 minut do Rzecznika Finansowego wpływa jedna taka skarga.
Pozostawienie uchylonych okien czy schowanie kluczy w doniczce – to tylko niektóre ze zwyczajów Polaków zostawiających domy na czas wakacji. Jak wskazują jednak eksperci, nie tylko zwiększają one ryzyko kradzieży, ale też wpływają na wypłatę świadczenia z polisy. Szczególnie w sezonie urlopowym, kiedy pozostawiamy mieszkanie bez opieki, warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Jak wynika z policyjnych statystyk, liczba kradzieży z włamaniem w ubiegłym roku wyniosła ponad 94 tys.
W I półroczu 2015 r. Rzecznik Ubezpieczonych otrzymał 7564 pisemne skargi zgłaszane w indywidualnych sprawach z zakresu ubezpieczeń gospodarczych. Dla porównania, w I półroczu 2014 r. odnotowano 7960 skarg – co oznacza, iż nastąpił spadek liczby spraw o 5 proc. W ocenie Rzecznika Ubezpieczonych nie oznacza to jednak, że sytuacja na rynku ubezpieczeniowym poprawiła się.
Po stracie najbliższych często nie zastanawiamy się nad sprawami dotyczącymi polisy ubezpieczeniowej. W trudnych chwilach wsparcie finansowe może być jednak ważną pomocą. Takie świadczenie może otrzymać osoba, która jest uposażona w umowie polisy ubezpieczeniowej zmarłego. Jakie kroki trzeba podjąć, aby otrzymać takie świadczenie i jakie konsekwencje ma brak wskazania uposażonych w polisie, wyjaśnia Michał Piestrzyński - ekspert Expander Advisors.
Aż 30 procent polskiego społeczeństwa posiada jakiś kredyt, a oszczędności gospodarstw domowych są o 24 mld złotych niższe niż należności. Niewiele oszczędzamy, ale wielu z nas boryka się z ogromnym zadłużeniem – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego za 2012 rok. Dziś doskonała okazja, aby o tym przypomnieć – 17 listopada jest „Dniem bez długów”.
Jeżeli wzięliśmy kredyt na znaczną kwotę, warto zastanowić się nad zawarciem dobrego ubezpieczenia na życie. Takie rozwiązanie, w przypadku śmierci czy poważnej choroby, nie pozostawi rodziny z dodatkowym problemem w postaci długu. Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie na życie i na jakie wydatki z tego tytułu należy się przygotować?
Pieniądze przekazane Młodej Parze w ramach prezentu ślubnego powinny pracować: Wielu Polaków, zaproszonych na uroczystości, staje przed dylematem: co podarować Młodej Parze? Zaryzykować zakup dziesiątego zestawu filiżanek? Wręczyć kopertę? Drugie rozwiązanie, choć najprostsze, bywa często kłopotliwe, a co więcej w obecnych czasach niezbyt dobrze się kojarzy. Dużo lepszym rozwiązaniem może być prezent w postaci produktu finansowego. Zakup takiego prezentu nie jest jednak łatwy, z uwagi na ograniczenia prawne.
Dwie starsze panie zostały oskarżone i uznane winnymi morderstw na bezdomnych i przywłaszczenia sobie pieniędzy z polis ubezpieczeniowych ofiar. Staruszki ukradły 2,8 milionów dolarów.
Resort zdrowia planuje wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, nowe rozwiązanie ma być wdrożone w 2009 roku. Zgromadzone w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na opiekę pielęgnacyjną nad osobami starszymi. Tylko w 2009 roku z nowego ubezpieczenia system lecznictwa może uzyskać 8,4 mld zł.
Banki prześcigają się w coraz to nowych pomysłach na utrzymanie dotychczasowych i zdobycie nowych klientów. Strategie poszczególnych instytucji różnią się w wielu szczegółach ale tak naprawdę te same pomysły na wzbogacenie oferty kont osobistych, które się już sprawdziły w przypadku jednych banków, powielane są przez kolejne. Można powiedzieć, że taka strategia jest gwarancją sukcesu na rynku, który przez długi jeszcze czas będzie miał znaczny potencjał wzrostowy, gdyż konta osobiste ma dopiero dwie trzecie Polaków.
Około czterdziestych urodzin przychodzi najlepszy czas na oszczędzanie. Na ogół w tym czasie zarabia się już nieźle, a najważniejsze życiowe potrzeby zostały zaspokojone. Do kolejnych poważnych wydatków upłynie jeszcze sporo czasu.
Większość Polaków przyzwyczaiła się do emerytur z jednego źródła - z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem po reformie systemu ubezpieczeń społecznych będziemy otrzymywać emerytury z co najmniej dwóch instytucji - ze wspomnianego wcześniej ZUS-u oraz z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jednak obecne symulacje pokazują, że łączna emerytura z tych obu instytucji nie będzie wysoka. Tak więc każdy pracujący powinien zastanowić się nad dodatkowym, prywatnym ubezpieczeniem - ubezpieczeniem rentowym czy emerytalnym.