Sejm przyjął dziś ustawę dotyczącą zmian w emeryturach mundurowych. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to funkcjonariusze mundurowi i żołnierze zawodowi, którzy wstąpią do służby w przyszłym roku, będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.
Ofiarami oszustw coraz częściej padają starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych. O ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań apeluje Policja, jednocześnie radząc jak w prosty zmniejszyć ryzyko i nie narażać się na niepotrzebne zagrożenie.
Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc - Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami. Policja przypomina, jak bezpiecznie posługiwać się materiałami pirotechnicznymi.
W związku z licznymi, powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, Policja apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do mieszkań. Funkcjonariusze radzą również co robić, by nie wystawić się na łup przestepców.
Od piątku na polskich drogach doszło do 347 wypadków, w których zginęło 39 osób, a 438 zostało rannych - informuje Policja. Zatrzymałno także 1890 nietrzeźwych kierujących. Część kierowców z pewnością zastosowała się do policyjnych apeli, ponieważ wypadków, zabitych i rannych osób było mniej w porównaniu z ostatnim wakacyjnym weekendem roku ubiegłego.
W zeszłym roku zginęło w wypadkach 354 osoby, które weszły na przejście na czerwonym świetle. 482 osoby zginęły, w podobnych zdarzeniach gdy przechodziły przez jezdnie w niedozwolonym miejscu. Jak się okazuje – bezpieczeństwo pieszych bardzo często zależy od nich samych. Policjanci apelują, aby pamiętały one o podstawowych zasadach poruszania się na drodze.
Związek Banków Polskich we współpracy z Komendą Stołeczną Policji przygotowały specjalny informator "Jak nie paść ofiarą oszustwa metodą Na wnuczka". Przestępcy posługujący się tą metodą, wykorzystując dobroć starszych ludzi, używają różnorodnych sposobów, aby pozbawić ich wszystkich oszczędności życia.
W Komendzie Powiatowej Policji w Słubicach (woj. lubuskie) odbyło się spotkanie edukacyjno–informacyjne, zorganizowane dla Seniorów w ramach programu profilaktycznego przygotowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. pod nazwą „Seniorze! Nie daj się oszukać!”. Celem tego programu jest poprawa bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie uczestnikom spotkań problemu, jakim są oszustwa, wyłudzenia i kradzieże na szkodę osób starszych i samotnych.
Wigilia i Święta Bożego Narodzenia przebiegły bardzo spokojnie i bezpiecznie - informuje Policja. Doszło do niedużej liczby zdarzeń drogowych, w których ucierpiało bardzo mało ludzi. Zdarzeń kryminalnych także było zdecydowanie mniej niż w inne świąteczne dni. O bezpieczeństwo Polaków w czasie Świąt dbało 10 tysięcy pracujących policjantów.
Biegając po sklepach w poszukiwaniu idealnych podarków dla bliskich nam osób, często zapominamy, że możemy paść ofiarą fałszerzy pieniędzy. Nie zwracamy uwagi na otrzymywaną resztę i w tym momencie możemy stać się potencjalnymi osobami, które wprowadzają falsyfikaty do dalszego obiegu. Jak się przed tym chronić?
Podczas minionego weekendu na polskich drogach w 343 wypadkach zginęło 51 osób. Aż 29 z nich stanowili piesi. Są oni bez wątpienia tą grupą użytkowników dróg, która w okresie jesiennym jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo. Najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi w małych miejscowościach, na terenie zabudowanym, głównie po zmierzchu i w obrębie przejść dla pieszych. Policja apeluje o ostrożną jazdę i noszenie odblasków, zwłaszcza po zmierzchu.
W najbliższy weekend, przedłużony o 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych - na terenie całej Polski funkcjonariusze Policji uczestniczyć będą w corocznej akcji „Znicz”. Każdego roku w tym czasie panuje wzmożony ruch na głównych trasach komunikacyjnych i na drogach dojazdowych do cmentarzy. O nasze bezpieczeństwo w tych dniach zadba 15 tys. policjantów, wspieranych przez strażników miejskich, harcerzy, funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej.
Jak nie dać się okraść? Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie? Jak bezpiecznie i sprawnie poruszać się w okolicach cmentarzy? Policja przedstawia kilka porad związanych z bezpieczeństwem podczas zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych.
Ponad połowa Polaków (56 procent) źle ocenia działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tylko co piąty (22 proc.) jest przeciwnego zdania - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Opinie na temat tej instytucji właściwie nie zmieniają się w ciągu ostatnich miesięcy. Funkcjonowanie ZUS relatywnie lepiej niż inni oceniają najstarsi badani, a także emeryci i renciści.
W ręce katowickiej policji wpadł nietypowy opryszek - 50-letni Roman F., czyli jak nazwali go stróże prawa człowiek-pająk. Wspinaczka "spidermana" na siódme piętro jednego z bloków na katowickim osiedlu Tysiąclecia i włamanie do mieszkania zakończyła się fiaskiem. Mężczyzna wychdząc z okradzionego mieszkania z łupem wartym kilka tysięcy złotych, wpadł wprost na policjanów.