Co roku, przede wszystkim w okresie poprzedzającym Sylwestra, nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami staje się przyczyną groźnych wypadków. Dlatego Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas używania wyrobów pirotechnicznych.
Od dzisiaj rozpoczyna się policyjna akcja „Znicz 2016”. Wspólne patrole policjantów, strażników miejskich można będzie spotkać w pobliżu cmentarzy. Jak co roku policjanci ruchu drogowego czuwać będą nad bezpieczeństwem tych, którzy wybierają się w podróż, aby odwiedzić groby swoich najbliższych.
Policjanci z Poznania zatrzymali 14-latka i jego matkę, którzy mają związek z oszustwami metodą „na policjanta”. Nastolatek wpadł chwilę po tym, gdy przyszedł odebrać od seniora 21 tys. złotych. Zanim został zatrzymany, oszukał starsze osoby czterokrotnie. Część pieniędzy, które odbierał, zostawiał sobie, resztę dawał matce.
rzytomna i właściwa reakcja kobiety pozwoliła tarnowskim stróżom prawa na zatrzymanie oszusta, która udając pracownika ZUS okradał mieszkańców Tarnowa. Policjanci zatrzymali 27-latka, któremu przedstawiono 11 zarzutów oszustwa i kradzieży na łączną sumę ponad 11 tysięcy złotych.
Kryminalni z Lublina zatrzymali 2 mężczyzn, którzy usiłowali wyłudzić pieniądze metodą na tzw. policjanta. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Lublina w wieku 29 i 35-lat. Zatrzymani na gorącym uczynku, próbowali wyłudzić 10 tys. zł od mieszkanki Lublina podając się za funkcjonariuszy policji. Za oszustwo grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.
Policjanci z Posterunku Policji w Człopie w województwie zachodniopomorskim udzielili pomocy starszej kobiecie. Samotnie mieszkająca 78-latka, mająca problemy z chodzeniem, przewróciła się i nie mogła o własnych siłach wstać. Krzycząc, prosiła o pomoc. Wysłany na miejsce patrol wszedł przez uchylone okno do mieszkania.
Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który usiłował włamać się do mieszkania sąsiadki poprzez własnoręcznie wybitą dziurę w ścianie. Mężczyzna usłyszał zarzuty, a Prokurator Rejonowy zdecydował o objęciu go policyjnym dozorem.
Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą na tzw. wnuczka. Z ustaleń mundurowych wynika, że werbował on ludzi, którzy odbierali później pieniądze od oszukanych seniorów. 37-latek usłyszał już 13 zarzutów oszustw oraz ich usiłowań. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.
Oszustwa wobec osób starszych to w ostatnim czasie prawdziwa plaga. Seniorzy najczęściej padają ofiarami przestępców podszywających się pod policjantów, prokuratorów, czy też członków najbliższej rodziny. Jednak dzięki pracy policjantów oraz coraz większej czujności przedstawicieli banków, oszuści są systematycznie wyłapywani przez mundurowych. W ręce policjantów z Radomia wpadli kolejni podejrzani o tego typu przestępstwa.
Lubińscy policjanci w ramach wojewódzkiego projektu pn. "Kochana Babciu, Najdroższy Dziadku" zorganizowali spotkanie w Domu Dziennego Pobytu "Senior" mającego swoją siedzibę na terenie miasta. W czasie tego przedsięwzięcia uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Lubinie zaprezentowali występ artystyczny pod hasłem "Babciu, Dziadku nie daj się oszukać!". Wszystko po to, aby uczulić i ostrzec osoby starsze przed przestępcami wyłudzającymi pieniądze metodą na tzw. wnuczka.
Przestępcy działający metodą „na wnuczka” nie mogą czuć się bezkarnie. Efektem intensywnej pracy warszawskich policjantów było błyskawiczne ustalenie i zatrzymanie osób wyłudzających pieniądze. Od początku tego roku stołeczni funkcjonariusze zatrzymali już 14 osób podejrzanych o oszukanie starszych osób. Wobec 12 z nich sąd zastosował tymczasowy areszt. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów. Przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. wnuczka czy policjanta ostrzegają sami policjanci.
Dzielnicowych w Polsce jest niemal 8 tys. Jednak według Najwyższej Izby Kontroli, kierownictwo Policji nie ma pomysłu na ich wykorzystanie. Dzielnicowi są często traktowani jak „rezerwa kadrowa” i wykorzystywani do bieżących, priorytetowych zadań, niezwiązanych bezpośrednio ze specyfiką ich pracy, nawet wbrew wewnętrznym przepisom. A według sondażu zleconego przez NIK, jeśli już zetkniemy się z dzielnicowymi, to o ich pracy mamy bardzo dobre zdanie.
W Katowicach odbyły się pierwsze warsztaty dla kierowców „Świadomy kierowca 50+”. Warsztaty zorganizowali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego katowickiej komendy wojewódzkiej wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach oraz Ratownictwem Medycznym. Zajęcia kierowane były do kierowców po 50 roku życia, którzy są aktywni za kółkiem. Uczestnicy mogli zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przećwiczyć jazdę samochodem w trudnych warunkach.
Dwóch policjantów z komisariatu w Sosnowcu, dzięki swojemu zdecydowanemu działaniu, uratowało życie 75-letniej kobiety, kiedy w jej mieszkaniu doszło do pożaru. Podczas prowadzenia akcji ratowniczej jeden z mundurowych zatruł się dymem.