Polski sektor publiczny zatrudnia ok. 3,5 mln osób, co stanowi ponad 21,6 procent ogólnej liczby pracujących w Polsce - wynika z analizy opracowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, fundacji założonej przez Leszka Balcerowicza. Odsetek ten jest znacznie większy niż np. w Niemczech (14,8%) czy Hiszpanii (16,7%), ale mniejszy niż np. w Danii (34,8%).
W roku 2011 w porównaniu z rokiem poprzednim samopoczucie Polaków nie uległo zasadniczym zmianom, natomiast w ciągu ostatnich dwudziestu lat znacząco się poprawiło - wynika z badania CBOS. Jesteśmy coraz częściej są zadowoleni z życiowych osiągnięć, a także przekonani, że wszystko układa się dobrze. Rzadziej odczuwamy zniechęcenie, znużenie, zdenerwowanie czy smutek.
Wspólne wartości, język, religia, czy historia? Co sprawia, że jesteśmy jednym narodem? Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że w większości krajów to wspólne wartości i język zdają się najlepiej definiować narodowość. Tylko w Polsce, Meksyku i Rosji największe grupy respondentów wskazały na wspólną historię. W Polsce wybrało ją aż 55% respondentów.
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o pogarszającym się stanie odżywiania ludzi i narastającym problemie otyłości. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że obecnie na świecie jest ponad bilion osób dorosłych z nadwagą, z czego przynajmniej 300 milionów jest otyłych. Wśród kluczowych powodów wymienia się zwiększoną konsumpcję wysokokalorycznych oraz bogatych w tłuszcze i cukry produktów żywnościowych, a także zmniejszoną aktywność fizyczną.
Czy będąc poza domem zawsze musimy wybierać pomiędzy szybkim, a zdrowym jedzeniem? Jak zadbać, aby nasz organizm otrzymywał to, co niezbędne dla prawidłowej diety?
Problem nadwagi dotyka coraz większej liczby Polaków. Jeśli nie zmienimy naszych nawyków żywieniowych grozi nam epidemia otyłości - przekonywali prelegenci konferencji prasowej, zorganizowanej przez Fundację Banku Ochrony Środowiska i Ministerstwo Zdrowia.
Zdecydowana większość Polaków we własnej ocenie odżywia się zdrowo (69%) lub nawet bardzo zdrowo (7%) - wynika z ostatnich badań CBOS. Przekonanie to właściwie nie ulega zmianie od 1998 roku.
W Polsce w porównaniu z innymi krajami wyjątkowo dużo osób sypia zdecydowanie za mało, czyli mniej niż 6 godzin na dobę - wynika z globalnego sondażu Reader's Digest.
Niezależnie od tego ile mamy lat, gdzie mieszkamy i jak jesteśmy zapracowani, prawie połowa z nas na spotkania towarzyskie znajduje czas przynajmniej raz w tygodniu - wynika z raportu społecznego "Lipton. Piramida Przyjemności Polaków".
Na przestrzeni 10 lat wciąż zmieniały się preferencje Polaków co do cech, z jakimi się utożsamiają - wynika z badania European Trusted Brands, które jest przeprowadzane rokrocznie od 2001 roku. Respondenci uważają się przede wszystkim za osoby rodzinne. Według sondażu są również optymistami. Cechuje ich także praktyczność. Mają ambicje, są spostrzegawczy i uczciwi. Polacy rzadko jednak przyznawali, że czują się spełnieni, jednocześnie rzadko można znaleźć osoby, które z pewnością nie uważają się za spełnione.
Wyniki badania European Trusted Brands 2010, przeprowadzonego przez Reader's Digest wykazują duże zaufanie Polaków do internetu. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie - pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Czesi.
Polacy są osobami rodzinnymi, które dużym zaufaniem darzą zarówno członków swych rodzin jak i instytucję małżeństwa - wynika z tegorocznej, dziesiątej już odsłony badania European Trusted Brands. Postrzegamy się także jako osoby szczere, przy czym częściej wskazywały tę cechę ankietowane kobiety, respondenci w wieku do 60 lat, a także przedstawiciele rodzin z dziećmi. Pomimo tak wysokiego odsetka wskazań, Polacy rzadziej przyznają się do szczerości niż przeciętny Europejczyk. Kolejnymi cechami, które najczęściej przypisywali sobie ankietowani były: spostrzegawczość, praktyczność oraz aktywność.
Polacy nie przepadają za łańcuszkami i potępiają zamieszczanie wirusów na stronach WWW i w e-mailach - pokazują przeprowadzone na zlecenie Netii badania zachowań polskich internautów. Wbrew powszechnej opinii, przeszkadza im również brak dbałości o poprawny i kulturalny język w internetowych dyskusjach i materiałach.
Liczba internautów w Polsce zdecydowanie wzrosła - wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonia. W styczniu 2009 r. odsetek osób korzystających z Internetu wyniósł już 56 procent, o ponad 2 procent więcej niż w grudniu. Oznacza to, że w Polsce jest obecnie 16,7 mln internautów w wieku 15 – 75 lat.
Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester postanowili zbadać, ile lat w sposób aktywny przeżywają średnio Europejczycy po pięćdziesiątym roku życia. Okazało się, że najłagodniej starzeją się Duńczycy. Polacy wypadli najlepiej w porównaniu do innych narodów Europy Wschodniej.