O tym, że bycie aktywnym odgrywa niezwykle ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Jednak jak wygląda to w praktyce? Polacy są dość aktywni fizycznie. Ruszamy się najczęściej dla utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. Większość z nas przed rozpoczęciem aktywności fizycznej nie konsultuje się ze specjalistą.
Polacy znaleźli się znowu w czołówce narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim, jak wynika z najnowszego raportu EF EPI badającego znajomość języka angielskiego w 70 krajach. Polacy uplasowali się na dziewiątej pozycji. Językiem angielskim posługują się lepiej jedynie mieszkańcy krajów skandynawskich, Holandii, Słowenii, Estonii i Luksemburgu.
Typowy Polak to pracowity malkontent – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Do pozytywnych składowych naszego autoportretu, poza pracowitością, zaliczamy przyjazne, serdeczne nastawienie do innych, zaradność, umiejętność radzenia sobie z różnymi wyzwaniami oraz gościnność. Wśród ciemnych stron naszego wizerunku, poza wymienioną narzekaniem, niezadowoleniem i związanymi z nimi postawami roszczeniowymi, znalazły się cwaniactwo i kombinatorstwo oraz zazdrość i zawiść.
Polacy lubią Włochów, Hiszpanów, Anglików, a także swych sąsiadów z południa, czyli Czechów i Słowaków – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nie przepadamy za Romami i Palestyńczykami. W ciągu roku zaczęliśmy też gorzej oceniać Rosjan.
Rodziny polskiego pochodzenia ewakuowane z Donbasu rozpoczęły samodzielne życie w Polsce. Osoby ewakuowane ze wschodniej Ukrainy przez okres 6 miesięcy miały zapewniony pobyt w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. W tym czasie ewakuowani przeszli aklimatyzację, uczyli się języka polskiego i przygotowywali do osiedlenia w Polsce.
Sezon letni — a tym samym piwny — już w pełni. Ogródki kawiarniane, restauracje i miejskie plaże niemal co wieczór zapełniają się zrelaksowanym i uśmiechniętym tłumem ludzi w różnym wieku. Gołym okiem widać, że Polacy coraz częściej i chętniej spędzają czas wolny poza domem, na spotkaniach w gronie przyjaciół. Spora część z nich sięga wówczas po szklankę ulubionego piwa. Ilu, kiedy i przy jakich okazjach – te pytania zadał reprezentatywnej grupie pełnoletnich respondentów Instytut GfK.
Sukces książek spod znaku „Pięćdziesiąt twarzy Greya” pokazał, że Polacy chętnie dodaliby swojemu życiu seksualnemu pikanterii. Ale czy aby na pewno? Jak się okazuje, nasza codzienność bywa bowiem odmienna od tego, co deklarujemy w różnego rodzaju badaniach. W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Seksu (7 czerwca) sprawdzamy, co naprawdę dzieje się za zamkniętymi drzwiami naszych sypialni. Dajemy się ponieść wyobraźni czy raczej wieje u nas nudą?
Kobiety uważają Włochów za najatrakcyjniejszych podczas wakacji – zaraz po własnych rodakach - wynika z europejskiego badania przeprowadzonego przez portal turystyczny Zoover.
Polacy nie mieliby nic przeciwko niemieckiemu sąsiadowi, zięciowi ani radnemu w ich mieście. Ale na skali sympatii Niemców wyprzedzają Francuzi czy Brytyjczycy – wynika z najnowszego badania opinii publicznej z serii „Barometr Polska-Niemcy” Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Konrada Adenauera.
Łączna kwota zaległych płatności na koniec stycznia 2013 roku wyniosła 38,52 miliarda złotych i w ciągu ostatnich czterech miesięcy wzrosła o 1,49 miliarda złotych. W tym samym czasie w całej Polsce przybyło ponad 37 tysięcy dłużników – wynika z 22. edycji Raportu InfoDług, opracowanego przez BIG InfoMonitor.
Polski sektor publiczny zatrudnia ok. 3,5 mln osób, co stanowi ponad 21,6 procent ogólnej liczby pracujących w Polsce - wynika z analizy opracowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, fundacji założonej przez Leszka Balcerowicza. Odsetek ten jest znacznie większy niż np. w Niemczech (14,8%) czy Hiszpanii (16,7%), ale mniejszy niż np. w Danii (34,8%).
W roku 2011 w porównaniu z rokiem poprzednim samopoczucie Polaków nie uległo zasadniczym zmianom, natomiast w ciągu ostatnich dwudziestu lat znacząco się poprawiło - wynika z badania CBOS. Jesteśmy coraz częściej są zadowoleni z życiowych osiągnięć, a także przekonani, że wszystko układa się dobrze. Rzadziej odczuwamy zniechęcenie, znużenie, zdenerwowanie czy smutek.
Wspólne wartości, język, religia, czy historia? Co sprawia, że jesteśmy jednym narodem? Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że w większości krajów to wspólne wartości i język zdają się najlepiej definiować narodowość. Tylko w Polsce, Meksyku i Rosji największe grupy respondentów wskazały na wspólną historię. W Polsce wybrało ją aż 55% respondentów.
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o pogarszającym się stanie odżywiania ludzi i narastającym problemie otyłości. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że obecnie na świecie jest ponad bilion osób dorosłych z nadwagą, z czego przynajmniej 300 milionów jest otyłych. Wśród kluczowych powodów wymienia się zwiększoną konsumpcję wysokokalorycznych oraz bogatych w tłuszcze i cukry produktów żywnościowych, a także zmniejszoną aktywność fizyczną.
Czy będąc poza domem zawsze musimy wybierać pomiędzy szybkim, a zdrowym jedzeniem? Jak zadbać, aby nasz organizm otrzymywał to, co niezbędne dla prawidłowej diety?