Czy polscy rowerzyści jeżdżą w kaskach i jak oceniają stan ścieżek rowerowych w swoich miastach? Ile kilometrów pokonują na rowerze tygodniowo? Z największego w Polsce badania rowerzystów, przeprowadzonego przez Fundację Allegro All For Planet, dowiadujemy się jak naprawdę wygląda rowerowa Polska.
Bułgaria, Grecja, Wyspy Kanaryjskie i Baleary – to kierunki najchętniej wybierane w tym sezonie przez Polaków. Jak informuje TUI Poland, coraz większym zainteresowaniem cieszy się też egzotyka – częściej wybieramy się na wakacje na Dominikanę i do Kenii niż np. do Włoch czy modnej ostatnio Tajlandii.
Głównymi powodami dla których Polacy decydują się zmienić sklep w którym zazwyczaj robią zakupy są atrakcyjna oferta innego sklepu (50%), podwyżka cen produktów w dotychczasowym punkcie sprzedaży (32%) oraz brak zadowalającej oferty promocyjnej (20%). Tylko 1 na 5 badanych rezygnuje ze względu na złe zaopatrzenie sklepu – wynika z raportu „Sieci handlowe oczami Polaków” zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Procontent Communication.
Polacy deklarują większe zainteresowanie historią niż czynili to prawie 30 lat temu – wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. W rzeczywistości jednak znajomość konkretnych dat istotnych dla dziejów Polski jest obecnie mniejsza niż w roku 1987. Można przypuszczać, że deklaracje zainteresowania historią, mimo braku kompletnej wiedzy, wynikają współcześnie z poprawności społecznej oraz dostępu do nowych technologii, dzięki którym dat nie trzeba pamiętać, ponieważ w każdej chwili można sprawdzić datę dowolnego wydarzenia.
41% Polaków deklaruje, że dla rodziny przeznacza ponad 5 godzin tygodniowo, jednak co piąty przyznaje, że chciałby tego czasu poświęcać jeszcze więcej – wynika z badania Polacy po godzinach”. Dodatkowo, narzekamy na brak czasu na realizację własnych pasji, odpoczynek czy podróże. Co pochłania czas Polaków poza pracą? Ile poświęcają go dla przyjaciół, a ile na obowiązki domowe?
W mieście najczęściej poruszamy się komunikacją miejską, samochodem najczęściej jeździmy w odwiedziny do rodziny i znajomych. Blisko połowa Polaków dojeżdża komunikacją do pracy lub na uczelnię. W trasie jednak trudniej nam się obejść bez prywatnego samochodu niż w mieście.
Jak o swoją codzienną dietę dbają Polacy? Czy stosują się do zaleceń ekspertów i jednocześnie czerpią z kuchni to, co najlepsze? Jaką pozycję w polskim menu zajmują przekąski? Odpowiedź na te pytania oraz wiele innych żywieniowych ciekawostek znaleźć można w raporcie „Od jedzenia humor się zmienia”.
Wybieramy tradycyjnego schabowego czy fast fooda? Stawiamy na jakość czy na cenę? Sami szukamy kulinarnych inspiracji czy wolimy podpowiedzi naszych znajomych? O tym, jak jedzą Polacy można przeczytać w raporcie „Polska na talerzu 2015”. Przekonajmy się zatem, jakimi smakoszami jesteśmy.
Zgodnie z deklaracjami Polaków, w ostatnich czterech latach zauważalnie wzrosło ich zaangażowanie w pracę społeczną w organizacjach obywatelskich – wynika z sondażu CBOS. Co więcej, deklarowana aktywność w różnego rodzaju grupach i stowarzyszeniach systematycznie rośnie już od kilku lat, a obecnie jest największa od 1998 roku.
Aż 72% aktywnych zawodowo Polaków twierdzi, że ból przeszkadza im w skoncentrowaniu się na wykonywanej pracy, a ponad połowa nie może poprawnie wykonać powierzonych im zadań. W Polsce odnotowano najwyższy poziom odczuwania bólu, spośród przebadanych krajów europejskich. Aż 93% badanych Polaków cierpi z powodu bólu, jednak tylko 36% z nich mówi o tym głośno – wynika z pierwszego globalnego badania Global Pain Index dotyczącego bólu przeprowadzonego na zlecenie GSK Consumer Healthcare.
O tym, że bycie aktywnym odgrywa niezwykle ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Jednak jak wygląda to w praktyce? Polacy są dość aktywni fizycznie. Ruszamy się najczęściej dla utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. Większość z nas przed rozpoczęciem aktywności fizycznej nie konsultuje się ze specjalistą.
Polacy znaleźli się znowu w czołówce narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim, jak wynika z najnowszego raportu EF EPI badającego znajomość języka angielskiego w 70 krajach. Polacy uplasowali się na dziewiątej pozycji. Językiem angielskim posługują się lepiej jedynie mieszkańcy krajów skandynawskich, Holandii, Słowenii, Estonii i Luksemburgu.
Typowy Polak to pracowity malkontent – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Do pozytywnych składowych naszego autoportretu, poza pracowitością, zaliczamy przyjazne, serdeczne nastawienie do innych, zaradność, umiejętność radzenia sobie z różnymi wyzwaniami oraz gościnność. Wśród ciemnych stron naszego wizerunku, poza wymienioną narzekaniem, niezadowoleniem i związanymi z nimi postawami roszczeniowymi, znalazły się cwaniactwo i kombinatorstwo oraz zazdrość i zawiść.
Polacy lubią Włochów, Hiszpanów, Anglików, a także swych sąsiadów z południa, czyli Czechów i Słowaków – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nie przepadamy za Romami i Palestyńczykami. W ciągu roku zaczęliśmy też gorzej oceniać Rosjan.
Rodziny polskiego pochodzenia ewakuowane z Donbasu rozpoczęły samodzielne życie w Polsce. Osoby ewakuowane ze wschodniej Ukrainy przez okres 6 miesięcy miały zapewniony pobyt w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. W tym czasie ewakuowani przeszli aklimatyzację, uczyli się języka polskiego i przygotowywali do osiedlenia w Polsce.