„Jak czytać wiersze?" Odpowiedzi na to pytanie będzie udzielał prowadzący w tym roku poradnię poetycką poeta, krytyk, prozaik Karol Maliszewski. Spotkania będą się odbywać we wrocławskiej księgarni Port Literacki.
Jutro w księgarniach pojawi się nowy tomik poezji Wisławy Szymborskiej - "Tutaj". Wczoraj Noblistka czytała swoje wiersze na spotkaniu w Operze Krakowskiej, podczas spotkania inaugurującym obchody jubileuszu pięćdziesięciolecia Wydawnictwa Znak.
Każda nowa książka Wisławy Szymborskiej staje się długo oczekiwanym wydarzeniem, zaś każdy nieznany wiersz - świętem. Tak jest i tym razem.
25 stycznia w gdańskim Ratuszu Staromiejskim odbędzie się 85. Krakowski Salon Poezji poświęcony poezji Jeremiego Przybory. Wiersze poety zaprezentują Dorota Lulka oraz Andrzej Nowiński. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, wejściówki można odbierać w kasie Teatru Wybrzeże.
Pod koniec stycznia na rynku ukaże się najnowszy tomik poezji wybitnej polskiej noblistki - Wisławy Szymborskiej pt. „Tutaj” wydany nakładem wydawnictwa „Znak”. 27 stycznia w Operze Krakowskiej odbędzie się spotkanie z poetką, podczas którego przeczyta ona swoje najnowsze wiersze.
W Krakowie w dniach 28 – 30 października odbywają się Urodziny Herberta – największe wydarzenie literackie związane z obchodami Roku Zbigniewa Herberta.
1 października w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się druga edycja „Festiwalu Twórczości Trzeciej Młodości” – imprezy będącej okazją do prezentacji twórczości artystycznej poznańskich seniorów. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Piękno nie przemija z wiekiem”.
Irit Amiel urodziła się w 1931 r. w Częstochowie w spolonizowanej rodzinie żydowskiej jako Irena Librowicz. Jej rodzice zginęli w Treblince, a ona sama ocalała na aryjskich papierach, ukrywana przez Polaków. Po wojnie, za namową Antka Cukiermana przyłączyła się do organizacji Bricha i nielegalnie wraz z grupą młodzieży przedostała się do Palestyny. Początkowo mieszkała w kibucu. Jest pisarką i tłumaczką. Pisze po polsku i po hebrajsku. Zadebiutowała w 1994 r. tomikiem wierszy hebrajskich, które w tym samym roku ukazały się także w języku polskim pt. "Egzamin z Zagłady". Po polsku opublikowała też tomiki poezji: "Nie zdążyłam" (1998) oraz "Wdychać głęboko"(2003). Największe uznanie przyniósł jej jednak zbiór opowiadań "Osmaleni" (1999), nominowany w 2000 r. do nagrody Nike. W 2008 r. ukazał się kolejny tom prozy Amiel - "Podwójny krajobraz".
Przedsięwzięcia upamiętniające postać Księcia Poetów będą miały w roku 2008 charakter zarówno ogólnopolski jak i lokalny. O wszystkich przedsięwzięciach informować będzie specjalny portal internetowy www.herbert2008.pl, który zostanie uruchomiony w dniu inauguracji, 18 lutego.
„Miłość szczęśliwa i inne wiersze” to pierwszy w Polsce wybór wierszy miłosnych Wisławy Szymborskiej. Ukazał się 26 listopada nakładem wydawnictwa a5. Jego autorem jest Ryszard Krynicki.
W dniach od 9 do 12 maja w Krakowie odbywać się będą VII Dni Tischnerowskie. Program „festiwalu filozofii” obejmuje m.in. wykłady, przegląd filmów o ks. Tischnerze, uroczyste wręczenie Nagrody Miesięcznika i Wydawnictwa Znak im. ks. J. Tischnera, panele dyskusyjne, zabawa przy muzyce góralskiej.
14 kwietnia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu rusza Poetycki Cykl Warsztatów Twórczego Pisania (kwiecień – czerwiec 2007). Warsztaty adresowane są przede wszystkim do autorów zainteresowanych pogłębieniem umiejętności pisarskich, ale także do osób, które chcą poszerzyć wiedzę o literaturze. Pierwsze spotkanie w nowym cyklu poprowadzi prof. Piotr Śliwiński, wybitny znawca współczesnej poezji.
W lutym bieżącego roku odbył się „Przystanek poezja”, gromadzą się na nim poeci z całego kraju. Najstarszą uczestniczką zjazdu była 92- letnia Waleria Popielach, która zaprezentowała na spotkaniu swój najnowszy tomik „Życie moje”.
60 urodziny obchodzi dziś Stanisław Barańczak, wybitny tłumacz literatury w języku angielskim, poeta, krytyk literacki, eseista i literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Harvarda w USA.
W latach 70-tych jego twórczość była krytykowana jako przygnębiająca, mówiono, że płyty artysty powinny być sprzedawane z żyletkami, bo to dobra muzyka do podcinania sobie żył. Sam Cohen od młodości chorował na depresję i chcąc sobie jakoś z nią poradzić, wciąż gdzieś biegł, w coś się angażował, często się zakochiwał, a przede wszystkim – pisał. Burzliwe życie uczuciowe, powracające chandry, wzloty i upadki składają się na fascynującą biografię jednej z najważniejszych postaci pop-kultury.