Laureatem Kościelskich 2010 został Marcin Kurek, autor poematu "Oleander" wydanego w serii poetyckiej Zeszytów Literackich. Wręczenie nagrody odbędzie się 9 października w Warszawie.
Można się trochę dziwić, że autorem znakomicie napisanej i niezwykle interesującej biografii „Majakowski. Stawką było życie” (W.A.B.) nie jest Rosjanin, ale Szwed – slawista, historyk i tłumacz Bengt Jangfeldt. Zdziwienie jednak mija, gdy zajrzymy do noty biograficznej autora.
W sprzedaży jest już tomik wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Moja siostra poetka", w wyborze dokonanym przez pisarkę Magdalenę Samozwaniec, siostrę Marii.
Do końca kwietnia autorzy z woj. lubelskiego moga nadsyłac swoje prace na organizowany przez Zamojski Dom Kultury wraz z Towarzystwem Leśmianowskim Konkurs Literacki imienia Bolesława Leśmiana.
21 marca, w Światowym Dniu Poezji Salon Kulturalny zaprezentował subiektywny ranking najlepszych polskich poetów XX wieku.
27 lutego 2010 roku, w wieku 78 lat zmarła prof. dr hab. Krystyna Pisarkowa, badaczka języka polskiego, interpretatorka tekstów literackich, między innymi poezji Herberta i Szymborskiej.
Już po raz trzynasty wręczono Nagrodę Literacką „Nike". W tym roku statuetkę oraz czek na sto tysięcy złotych odebrał Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za "Piosenki o zależnościach i uzależnieniach". Poeta podziękował, skromnie dodając, że nie umie odbierać nagród. „Poeta pamięta, zwłaszcza taki poeta jak ja, który do polszczyzny i polskości doszedł dzięki poezji polskiej" - powiedział Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Na pytanie prowadzącej Galę Grażyny Torbickiej: „laptop czy pióro", pisarz odpowiedział: „niestety długopis".
W roku Jubileuszu Juliusza Słowackiego Biblioteka Narodowa oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza we współpracy z „Zeszytami Literackimi" przygotowały cykl wydarzeń kulturalnych poświęconych poecie.
21 sierpnia mija dziesiąta rocznica śmierci wybitnego poety Jerzego Harasymowicza. Kiedy zmarł, jego prochy rozsypano w Bieszczadach. Symbolicznym grobem jest natomiast pomnik w kształcie bramy na Przełęczy Wyżnej.
23 kwietnia organizowane jest przez UNESCO doroczne święto – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Powinno to być ważne święto, gdyż ostatni rok pod względem czytelnictwa był najgorszy w Polsce od 1990 roku. Zaledwie 38 procent Polaków miało w ciągu roku kontakt z książką .
„Jak czytać wiersze?" Odpowiedzi na to pytanie będzie udzielał prowadzący w tym roku poradnię poetycką poeta, krytyk, prozaik Karol Maliszewski. Spotkania będą się odbywać we wrocławskiej księgarni Port Literacki.
Jutro w księgarniach pojawi się nowy tomik poezji Wisławy Szymborskiej - "Tutaj". Wczoraj Noblistka czytała swoje wiersze na spotkaniu w Operze Krakowskiej, podczas spotkania inaugurującym obchody jubileuszu pięćdziesięciolecia Wydawnictwa Znak.
Każda nowa książka Wisławy Szymborskiej staje się długo oczekiwanym wydarzeniem, zaś każdy nieznany wiersz - świętem. Tak jest i tym razem.
25 stycznia w gdańskim Ratuszu Staromiejskim odbędzie się 85. Krakowski Salon Poezji poświęcony poezji Jeremiego Przybory. Wiersze poety zaprezentują Dorota Lulka oraz Andrzej Nowiński. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, wejściówki można odbierać w kasie Teatru Wybrzeże.
Pod koniec stycznia na rynku ukaże się najnowszy tomik poezji wybitnej polskiej noblistki - Wisławy Szymborskiej pt. „Tutaj” wydany nakładem wydawnictwa „Znak”. 27 stycznia w Operze Krakowskiej odbędzie się spotkanie z poetką, podczas którego przeczyta ona swoje najnowsze wiersze.