W tym roku po raz pierwszy przyznano Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Jej laureatem został amerykański poeta W. S. Merwin, którego wyróżniono za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do wartości, wokół których grawitowała twórczość polskiego poety. Uroczyste wręczenie wyróżnienia nastąpi 3 czerwca w czasie gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci oraz czek na 50 tys. dolarów.
26 lutego 2013 r. w szesnastu miastach w Polsce odbędzie się akcja społeczna pt. „Czytam w podróży... Herberta", która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. W projekt zaangażowało się ponad 400 wolontariuszy.
200 tys. zł będzie wynosiła Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej. Laureatkę lub laureata pierwszej edycji konkursu poznamy we wrześniu 2013 roku. Zasady przyznawania nagrody ogłoszono dziś (26 października) podczas międzynarodowej konferencji literackiej Kreatywne Miasta i Regiony. Fundatorem nagrody i organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Dziś w wieku 61 lat zmarł Przemysław Gintrowski, polski kompozytor i muzyk, bardz "Solidarności", jeden z tria Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński, twórców i wykonawców między innymi słynnych "Murów".
5 października do sklepów powędrowało czteropłytowe wydawnictwo poświęcone Markowi Grechucie.
28 lipca 2012 o godz. 16:00 w malowniczo położonej u podnóża Gór Stołowych miejscowości Gajów, w pobliżu Radkowa odbędzie się II Spotkanie z Twórczością Włodzimierza Wysockiego „WOŁODIA POD SZCZELIŃCEM".
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziam dziś został otwarty testament zmarłej 1 lutego Wisławy Szymborskiej. W swojej ostatniej woli Noblistka przekazała cały majątek na ustanowienie fundacji, ktorej celem ma być opieka nad spuścizną pisarki, ochrona i propagowanie jej literackiego i artystycznego dorobku.
Dziś w Krakowie, po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Wisława Szymborska, polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, dama Orderu Orła Białego. Miała 89 lat.
Na kilka lat przed śmiercią Michael Jackson nagrał płytę inspirowaną dziełami szkockiego poety Roberta Burnsa. Album został właśnie przekazany właścicielom muzeum pisarza.
Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim pt "Słowa sercem pisane ". Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest zarówno do słuchaczy Uniwersytetów III Wieku jak i do innych seniorów. Celem konkursu jest inspiracja i popularyzacja twórczości poetyckiej i ujawnienie talentów.
W tegorocznej, XXXVI edycji Nagrody im. Oskara Kolberga wyróżniono artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej, obrzędowej, rękodzielniczej oraz w obszarze poezji ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca wyróżniono. Uhonorowano też aktywnych uczestników „kultury żywej” oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych popularyzujących folklor i sztukę.
Jeden z najwybitniejszych polskich poetów, prozaik, dramaturg i eseista, 9.10. br. obchodził 90. urodziny.
Szwedzki poeta Tomas Tranströmer został laureatem Literackiej Nagrody Nobla za rok 2011 - ogłosiła Szwedzka Akademia w Sztokholmie. Tranströmer od lat wymieniany był w gronie kandydatów do tej nagrody. To pierwszy Nobel dla poety od 1996 roku, gdy lauretatką została Wisława Szymborska.
Dziś przypada setna rocznica urodzin poety Czesława Miłosza. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce ale także na całym świecie odbywają się uroczystości upamiętniające Noblistę, jego twórczość i przypadający obecnie Rok Miłosza. W hołdzie poecie swoje logo zmieniła tez dzisiaj wyszukiwarka Google.
Dziś, w wieku 67 lat zmarł Maciej Zembaty poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy, muzyk, bard i tłumacz, znany z niezwykle pięknych przekładów pieśni Leonarda Cohena.