100-lecie urodzin ks. Jana Twardowskiego stało się przyczynkiem do przygotowania niezwykłego wydania „Wierszy z szuflady”, zawierające jedne z pierwszych wierszy poety jakże różnych od powszechnie nam znanych.
Płyta „Moja miłość” to kolejny owoc współpracy Michała Bajora i Wojciecha Młynarskiego. Artysta nie boi się śpiewać o miłości, opowiadać o swoich snach i pasji podróżowania, a do tego obala mit o swojej pomnikowości, pokazując wyjątkowe poczucie humoru. Jak udało mu się przez tyle lat utrzymać przy sobie rzesze fanów i dlaczego wybrał zrobienie matury zamiast kariery we Włoszech?
Dziś podczas uroczystej gali, została przyznana po raz drugi nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Za najwybitniejszą poetycką książkę roku został uznany tomik "Zapisane" Julii Hartwig.
„Czarna piosenka” to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura, bo w takim kształcie nie mógł się wówczas ukazać.
W ostatnim czasie we Wrocławskim Centrum Seniora odbyły się dwie inicjatywy artystyczne, zorganizowane przez grupę aktywnych seniorów O-CAL-eni oraz absolwentki Akademii Sztuki Trzeciego Wieku. Gośćmi specjalnymi tych wydarzeń były wolontariuszki z Wilna.
Ostatni tom Wisławy Szymborskiej w wydaniu polsko-angielskim. Premiera na Warszawskich Targach Książki 22 maja 2014.
W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich jury konkursowe ogłosiło zwycięzców 7. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez warszawski samorząd. W kategorii „Warszawski Twórca" medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 100 tys. zł uhonorowany został Wiesław Myśliwski.
24 stycznia, o godzinie 16.00, w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, odbyło się spotkanie z panem Jerzym Skoczylasem – satyrykiem, autorem i aktorem kabaretowym. Wieczór z twórczością pana Jerzego zorganizowała, w ramach Dni Babci i Dziadka, grupa seniorów O-CAL-eni, mocno kulturalna i artystyczna grupa działająca we Wrocławskim Centrum Seniora.
Przypadająca dziś rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej została uczczona za pomocą wyjątkowo eleganckiego Google Doodle. Zmarła w 1997 roku poetka skończyłaby dzisiaj 77 lat.
Dziewięćdziesiąta rocznica urodzin polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej zostały uczczone przez Google specjalną grafiką, nawiązującą do jednego z jej najsłynniejszych wierszy.
W tym roku po raz pierwszy przyznano Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Jej laureatem został amerykański poeta W. S. Merwin, którego wyróżniono za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do wartości, wokół których grawitowała twórczość polskiego poety. Uroczyste wręczenie wyróżnienia nastąpi 3 czerwca w czasie gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci oraz czek na 50 tys. dolarów.
26 lutego 2013 r. w szesnastu miastach w Polsce odbędzie się akcja społeczna pt. „Czytam w podróży... Herberta", która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. W projekt zaangażowało się ponad 400 wolontariuszy.
200 tys. zł będzie wynosiła Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej. Laureatkę lub laureata pierwszej edycji konkursu poznamy we wrześniu 2013 roku. Zasady przyznawania nagrody ogłoszono dziś (26 października) podczas międzynarodowej konferencji literackiej Kreatywne Miasta i Regiony. Fundatorem nagrody i organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Dziś w wieku 61 lat zmarł Przemysław Gintrowski, polski kompozytor i muzyk, bardz "Solidarności", jeden z tria Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński, twórców i wykonawców między innymi słynnych "Murów".
5 października do sklepów powędrowało czteropłytowe wydawnictwo poświęcone Markowi Grechucie.