Na całym świecie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni na całym świecie, chociaż różnice te najbardziej są widoczne w bogatych krajach - wskazuje raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Do 2030 roku w Polsce 8,5 mln osób (23,8 % populacji) osiągnie wiek powyżej 65 lat. Demograficzne starzenie się społeczeństwa stanie się trzykrotnie szybsze niż w latach ubiegłych. Równocześnie liczba osób w wieku 0-19 lat spadnie o 40% a o 39% spadnie liczba ludności w wieku 20-34 lat. Liczba osób w wieku powyżej 65 lat i starszych wzrośnie o 74%. Tym samym wzrośnie dwukrotnie, do blisko 4 mln, populacja osób zagrożona wielochorobowością i niepełnosprawnością.
Wszyscy płatnicy składki na ubezpieczenie zdrowotne powinni mieć pewność, że zawsze uzyskają fachową opiekę medyczną. Funkcjonowanie służby zdrowia w naszym kraju jest jednak szeroko krytykowane, pacjenci narzekają m. in. na długie oczekiwanie na wizytę u specjalistów. Trzeba jednak przyznać również, że niewielu ludzi na bieżąco sprawdza możliwości bezpłatnych badań profilaktycznych.
Z najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że polski system zdrowia w porównaniu z innymi w krajach Unii Europejskiej prezentuje się słabo. Okazuje się, że w naszym kraju brakuje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - podaje "Życie Warszawy".