Obecnie jedynym szczepieniem wymaganym przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, zagrażającej życiu chorobie wirusowej, przenoszonej przez komary. Jest ono obowiązkowe dla osób udających się do niektórych krajów tropikalnych, przede wszystkim do Afryki i Ameryki Południowej. Warto przy tym pamiętać, że szczepienia obowiązkowe mają za zadanie przede wszystkim chronić regiony nimi objęte przed rozprzestrzenianiem się chorób infekcyjnych i epidemiami.
Stewardesa, policjant, mężczyzna z Pomorza Zachodniego, dziennikarka, starsza kobieta po powrocie z Nigerii, młody lekarz po pobycie w południowej części Afryki. Wszyscy umarli w ciągu ostatnich lat na malarię. Wspólnym mianownikiem tych tragicznych przypadków było zlekceważenie zdrowotnych zaleceń dla podróżnych udających się do egzotycznych krajów.
Malaria, czyli po polsku zimnica jest ostrą lub przewlekłą chorobą pasożytniczą wywołaną przez pierwotniaka z rodzaju Plasmodium. Wektorem, czyli przenosicielem zarażenia jest samica komara widliszka (Anopheles), którą wyróżnia charakterystyczne ułożenie ciała względem powierzchni skóry w czasie żerowania. Widliszka trzyma odwłok pod kątem 45 stopni do powierzchni skóry, podczas gdy pozostałe komary trzymają go równolegle.