Po co jedziemy na zagraniczne wakacje? Ponad 70 proc. Polaków rusza, żeby zwiedzić nowe miejsca. Przeszło połowa oczekuje od wyjazdu spełnienia marzeń i przeżycia przygody. Odmiana od codzienności i nowe doznania budzą w turystach także obawy o własne bezpieczeństwo, które obecnie jest najważniejszym kryterium wyboru miejsca na wakacje.
Od ubiegłego sezonu urlopowego liczba zadłużonych biur podróży w Polsce wzrosła o 27%, a ich łączne zadłużenie przekroczyło 3 mln złotych. Tak wynika z ostatnich danych Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej. Jeśli nie chcemy, aby nasz wypoczynek stał się koszmarem, warto byśmy sprawdzili m.in. wiarygodność płatniczą wybranego organizatora naszego wyjazdu.
W mieście najczęściej poruszamy się komunikacją miejską, samochodem najczęściej jeździmy w odwiedziny do rodziny i znajomych. Blisko połowa Polaków dojeżdża komunikacją do pracy lub na uczelnię. W trasie jednak trudniej nam się obejść bez prywatnego samochodu niż w mieście.
Kobiety chętnie skorzystałyby z dodatkowych 3 godzin wolnego czasu w tygodniu - co piąta (21%) internautka przeznaczyłaby je dla rodziny i dzieci, co siódma (14%) na realizowanie własnych pasji, a co ósma (12%) na podróże – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research. Wbrew pozorom nie tak trudno je wygospodarować, bo jak pokazuje badanie, cenne godziny tracimy w marketach na większe zakupy spożywcze – aż 79% ankietowanych pań poświęca na to przeszło godzinę tygodniowo, z czego połowa (54%) nawet więcej niż dwie godziny. Jednocześnie 27% respondentek wskazuje, że sporo czasu marnuje w kolejkach do kas, zaś 25% na sam dojazd do i ze sklepu.
2559 rok, zimna sypialnia na szynach, wszechobecne duchy, hodowle jedwabników, czy początki Red Bulla. Choć kraj ten kojarzy się głównie z pięknymi plażami, to dla turystów chcących poznać go bliżej, odkrywa inne, zaskakujące oblicze.
2015 był trudnym rokiem dla branży turystycznej. Zamachy terrorystyczne, obawy wyjeżdżających przed uchodźcami oraz strajki w Grecji to powody, dla których nie wszystkie firmy obsługujące zagraniczne wyjazdy turystyczne zamknęły rok na plusie. Kłopoty, z jakimi radzić musiały sobie biura podróży i agencje turystyczne odzwierciedlają również dane z Krajowego Rejestru Długów – w ciągu zaledwie pół roku notowane zadłużenie biur i agencji turystycznych wzrosło o ponad 3 miliony złotych.
Polacy podróżują coraz więcej i coraz dalej. Okres jesienny rozpoczyna wyprawy w poszukiwaniu słońca, ale także chęć poznawania innych kultur. Gdzie i na ile jechać, jak radzić sobie z jet lag, czy trzeba się szczepić? Dlaczego do egzotycznego wyjazdu warto się dobrze przygotować?
Jesień to idealny okres na krótką wycieczkę po Europie w poszukiwaniu nieodkrytych dotychczas smaków. Pogoda ciągle sprzyja ucztowaniu pod gołym niebem, a ceny noclegów w wielu festiwalowych miastach znacznie spadają. Przygotowaliśmy subiektywne zestawienie pięciu wyjątkowych festiwali kulinarnych. Każdy z opisów został dodatkowo uzupełniony o praktyczne rady dotyczące sposobów dotarcia na miejsce oraz szacunkowych kosztów pobytu.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowenie do południowo-wschodniej Turcji. Ma to związek z walkami na granicy tego kraju z Syrią i Irakiem.
Co kraj, to obyczaj, nic więc dziwnego, że wybierając się w podróż samochodem, trzeba dostosowywać się do zasad ruchu drogowego panujących w danym państwie. W Austrii do wystawienia mandatu wystarczy kontrola prędkości „na oko”, w Chinach zaś turyści mogą prowadzić samochód dopiero po zdaniu teoretycznego egzaminu i uzyskaniu specjalnego pozwolenia.
W Paryżu wieża Eiffla, w Londynie London Eye, w Berlinie Brama Brandenburska a w Warszawie Pałac Kultury i Nauki – charakterystyczne obiekty uwieczniamy aparatem fotograficznym. Przestrzeń publiczna wydaje się dobrem każdego z nas. Czy możemy jednak robić zdjęcia dowolnie?
Dzień Ojca za pasem. Dzieci (również te całkiem dorosłe) mają pole do popisu. Jaki prezent wybrać, by wywołać szczery uśmiech na twarzy taty? To zależy. Nie ma gotowej recepty, bo różni są ojcowie. Sęk w tym, by nie uszczęśliwić taty na siłę kolejnym krawatem czy książką, której nigdy nie przeczyta.
Beata Pawlikowska - podróżniczka, pisarka i dziennikarka obchodzi 50 urodziny.
Wytwarzanie wina jest głęboko zakorzenione w kulturze gruzińskiej. Jego początki sięgają czasów narodzin państwa gruzińskiego, a dzięki wielowiekowej tradycji starożytna produkcja znakomitego wina jest na stałe wpisana w dziedzictwo kulturowe kraju.
Aleksander Doba - 68-latek, który przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki pomiędzy wybrzeżami Europy i Ameryki Północnej zdobył tytuł National Geographic - Adventurer of the Year. Polskiego podróżnika wybrali internauci z całego świata.