Kompleksowy poradnik dla każdego (niezależnie od wieku), kto marzy o podróżowaniu do innych krajów – bliskich i dalekich – w celu poznania ich mieszkańców, kultury, zabytków i historii. Większość osób rezygnuje z realizacji takich marzeń, ponieważ brak im wiary, że można podróżować i zwiedzać świat za niewielkie pieniądze, oraz nie wiedzą, jak to zrobić.
Internet jest medium umożliwiającym wirtualne podróże bez ograniczeń, przepiękne zdjęcia i opisy sławnych miejsc dostępne są dzięki kilku naciśnięciom przycisku myszki. Częściej z tego rodzaju eksploracji świata korzystają seniorzy.
W sezonie letnim młodzi turyści odwiedzają nadmorskie regiony znanej z piaszczystych plaż i słońca Turcji w poszukiwaniu rozrywki i zabawy. Starsze osoby także dostrzegają zalety urlopu nad Morzem Śródziemnym i Egejskim. Seniorom jednak bardziej odpowiada wypoczynek zimowo-wiosenną porą, kiedy ustaje turystyczna wrzawa i można w spokoju kontemplować uroki Turcji, a i ceny są znacznie niższe niż w środku sezonu.
We wrześniu za granicę wyjechało o 40 proc. Polaków więcej niż przed rokiem - wynika z badania Instytutu Turystyki przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Najwięcej wyjazdów zagranicznych stwierdzono na lotniskach.
Jeśli nie wiesz czego się spodziewać po najnowszej książce Wojciecha Cejrowskiego, zmieszaj "Życie seksualne dzikich", "Sto lat samotności" oraz "Autostopem przez galaktykę" w równych proporcjach. Wyjdzie z tego reportaż magiczny z ogromnym poczuciem humoru. "Gringo nad Rio Anaconda" to kolejna po "Gringo wśród dzikich plemion" książka o podróżach po fascynujących krajach Ameryki Południowej i Środkowej.
Niemieckie koleje Deutsche Bahn przyczyniły się do zmiany przyzwyczajeń i nawyków starszych Niemców – coraz więcej seniorów powyżej 60 roku życia jeździ pociągami zostawiając swoje samochody w garażach. Do niedawna to właśnie własne auto było najczęściej wybieraną formą podróżowania.
Pewnemu 66-letniemu Niemcowi skradziono rower – nie byłoby w tym nic dziwnego, wszak tego typu „zaginięcia” zdarzają się niemal na każdym kroku, ten rower jednak miał swoją historię. I to nie byle jaką – właściciel kupił go w 1962 roku i od tego czasu jeździł na nim po świecie. W sumie uzbierało się tego 540 tysięcy kilometrów przebytych dróg.
Amerykańscy seniorzy podróżują niemal po całym świecie dzięki organizacji non-profit o nazwie Elderhostel. Motywem przewodnim jest nauka poprzez zwiedzanie, poznawanie nowych miejsc i ciekawych, różnorodnych kultur i narodowości.
Wojciech Cejrowski zabiera nas na wyprawę do ostatnich dzikich plemion. Razem z nim udajemy się daleko w głąb puszczy amazońskiej. Płyniemy indiańskim czółnem, polujemy na małpy i węże, jemy żywe pędraki i pieczone mrówki. To wszystko jest jednak tylko tłem, dekoracją, bo najważniejsi są ludzie, których spotykamy na końcu drogi. Ludzie dzicy, z kompletnie innego świata, zanurzeni w obcej, czasami groźnej kulturze. Ludzie, których autor obłaskawia dla nas, pozwala poznać, zbliżyć się. (Czasami do tego stopnia, że śpimy we wspólnym hamaku.)
Laureatką tegorocznej nagrody literackiej "Bursztynowego Motyla" im. Arkadego Fiedlera została Elżbieta Dzikowska, znana podróżniczka, fotograf przyrody, pisarka, autorka książek o tematyce podróżniczej. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Muzeum-Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem.
Jeśli lubisz podróżować koleją a masz powyżej 60 lat, warto zaopatrzyć się w legitymację seniora, która pozwala na tańsze podróże pociągami po Polsce. Zniżka dla posiadaczy legitymacji seniora to aż 50 procent.