Konwencjonalna mądrość głosi, że ludzie łatwo ulegają pierwszym wrażeniom, a istnieją solidne dowody naukowe na to, że początkowe osądy są trudne do podważenia - nawet jeśli okazują się nietrafne. Okazuje się jednak, że przespanie się może pomóc nam uniknąć niewłaściwych ocen.
Eksperci wyjaśniają czynniki odpowiedzialne za to, jak wstępne predyspozycje i dodatkowe informacje wpływają na podejmowanie decyzji.
Czy zdarzyło Ci się kiedyś spędzać godziny na porównywaniu niemal identycznych produktów i zagłębianiu się w szczegóły, które w rzeczywistości nie miały większego znaczenia? Czy kiedykolwiek podjąłeś/podjęłaś decyzję i okazało się, że żądanego produktu nie ma w magazynie? Niestety, jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie dokonałeś/aś najlepszego wyboru. Według ekonomisty behawioralnego Iana Chadda z Rensselaer Polytechnic Institute, nieistotne informacje lub niedostępne opcje często powodują, że ludzie podejmują złe decyzje.
Behawioralne analizy prowadzone przez ostatnie 15 lat potwierdziły to, co może powiedzieć każdy, kto kupił dom lub porzucił bliską osobę: kiedy ludzie podejmują decyzje, spodziewają się, że mogą żałować swoich wyborów.
Optymistyczne myślenie od dawna jest przedstawiane jako klucz do szczęścia, dobrego zdrowia i długowieczności, ale może również mieć związek z podejmowaniem błędnych decyzji, co ma szczególnie poważne konsekwencje dla kondycji finansowej. Okazuje się też, że bardzo optymistyczne nastawienie może się wiązać osłabieniem zdolności poznawczym.
Sen ma istotne znaczenie dla funkcji poznawczych i dobrego samopoczucia emocjonalnego, szczególnie u osób znajdujących się pod wpływem stresu. Nieprzespana noc więc nie jest najlepszą sytuacją, by podejmować ważne decyzje.
Na nasze procesy decyzyjne wpływ ma dopamina, neuroprzekaźnik, który odpowiada m. in. za funkcjonowanie układu nerwowego, hormonalnego i pokarmowego.
Ludzie są lepsi w uczeniu się i podejmowaniu decyzji, gdy starają się unikać krzywdzenia innych.
Starsi ludzie są mniej skłonni do podejmowania ryzyka dla potencjalnego zysku, a to może wynikać z niższego poziomu dopaminy w mózgu.
Kupujący często zmieniają zdanie przy dokonywaniu wyborów, które wiążą się ze sprzecznymi celami.
Życie to seria wyborów. Każdorazowo, gdy podejmujesz decyzję, istnieje możliwość, że sprawy nie potoczą się zgodnie z oczekiwaniami (to ryzyko) lub stanie się coś złego (to strata). Niechęć do podejmowania ryzyka i doświadczenia straty mają przemożny wpływ na to, jak podejmujemy decyzje.
Choć ciągle zbyt mało ludzi regularnie ćwiczy, odnotowywany jest także odmienny problem związany z aktywnoscią fizyczną. Niektórzy nie tylko przestrzegają zaleceń dotyczących poziomu wysiłku fizycznego, ale wręcz windują stawiane sobie cele w tym zakresie.
Stara prawda głosi, że na naukę nigdy nie jest za późno. Szczególnie dotyczy to języka obcego - bilingwalność daje dużo korzyści zarówno młodszym, jak i starszym ludziom.
Gry video 3D moga być pomocne w powstrzymywaniu starzenia się mózgu. W przypadku ludzi grających w gry 3D można zaobserwować wzrost objętości istoty szarej w hipokampie i móżdżku, a także poprawę pamięci krótkotrwałej.
Stres nie jest dobrym doradcą. Pod jego wpływem ludzie podejmują złe decyzje.