Na pierwszym posiedzeniu "nowego rządu starego premiera" przyjęto rozwiązania umożliwiające zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego, który niesie ryzyko przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego (55 proc.) w 2012 r. W górę pójdzie akcyza na olej napędowy i wyroby tytoniowe. Nie będzie można też ominąć tzw. podatku Belki, czyli płacenia 19 proc. podatku od zysków z lokat.
Dziś mija 20 lat od uchwalenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Akt ten wszedł w życie 1 stycznia 1992 r. Był to pierwszy rok za który Polacy sami rozliczali się z podatków.
Trzecia edycja ogólnopolskiej akcji Szybki PIT, czyli promowania składania rocznych deklaracji podatkowych przez Internet, przyniosła wymierne skutki - trzykrotnie więcej zeznań on-line niż przed rokiem i 2 mln zł oszczędności. Do północy 2 maja, który był w tym roku ostatnim dniem składania rozliczeń za 2010 r., do urzędów skarbowych przesłano przeszło 950 tys. elektronicznych PIT-ów.
Podatnicy złożyli w tym roku już ponad 345 tysięcy zeznań za pośrednictwem Internetu - informuje Ministerstwo Finansów. To prawie o 21 tys. więcej niż w całym 2010 roku, a do końca okresu rozliczeniowego zostało jeszcze półtora miesiąca.
Wraz z nowym rokiem wchodzą w życie zmiany podatkowe oraz podwyżki cen. Decyzja o wprowadzeniu trzech nowych stawek VAT: 5%, 8% i 23% wywołała wiele dyskusji i kontrowersji. Planowane podwyżki będą dotyczyły nie tylko produktów spożywczych, papierosów i paliwa, ale także książek oraz artykułów dla dzieci.
Dochody za rok 2011 r. będzie można rozliczyć łącznie z małżonkiem przez internet. Zmiana przepisów w tym zakresie eliminuje obowiązek składania UPL-1. Podpis jednego małżonka będzie równoznaczny z przekazaniem mu przez drugiego małżonka upoważnienia do podpisania deklaracji w imieniu tego drugiego.
Ministerstwo Finansów, przy wsparciu Banku Światowego przygotowało raport na temat ulg podatkowych. Z zamieszczonych w nim szacunków wynika, że koszt preferencji podatkowych wynosi prawie 4,9 proc. PKB, a w 2009 r. wpływy budżetu państwa i budżetów samorządów były mniejsze o prawie 66 mld zł w wyniku stosowania różnego rodzaju ulg podatkowych.
Tylko co piąta osoba popiera planowaną podwyżkę podatku VAT – wynika z ankiety ING Banku Śląskiego. Większość respondentów uważa, że rząd powinien gdzie indziej szukać dodatkowych dochodów.
Przywódcy państw UE chcą przywrócić wiarę w stabilność finansową Europy i lepiej zarządzać gospodarką. Unijni liderzy postanowili podać do wiadomości publicznej wyniki aktualnie prowadzonych testów dotyczących europejskich banków. Ma to pokazać, że Europa jest stabilna finansowo pomimo dużego zadłużenia niektórych państw. Unijni politycy poparli również pomysł nałożenia na instytucje finansowe podatku, który ma zapobiec sytuacji, w której za kolejny kryzys musieliby zapłacić podatnicy.
Koalicja SMS bez VAT, zrzeszająca 21 największych organizacji charytatywnych w Polsce, zdecydowała się zaapelować do przedstawicieli rządu Rzeczpospolitej, by udzielili jej wsparcia w walce o niepobieranie podatku od darowizn przekazywanych za pomocą wiadomości SMS. Dziś, 21 grudnia, wysłana zostanie petycja do Marszałka Sejmu oraz apel do Prezydenta i Premiera RP.
7. października Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak oraz Stephen Smith, Minister Spraw Zagranicznych, ze strony australijskiej Umowę między Polską a Australią o zabezpieczeniu społecznym oraz Porozumienie Administracyjne w sprawie jej stosowania.
Najbliższy piątek będzie dniem wszystkich płacących podatki. Jak potrzebny jest to dzień, przekonały się setki tysięcy podatników, stykające się co roku z maszyną fiskalną.
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2008 r.
Podatniczka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadku po zmarłym mężu z tytułu posiadanych działek, które otrzymała ona w formie darowizny od rodziców, jeżeli mąż nie był ich współwłaścicielem. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 05.12.2008 r. nr IPPB2/436-387/08-2/MZ.
Drogi gwiazdkowy prezent może być może być opodatkowany. Fiskusowi trzeba oddać część wartości podarunków otrzymanych m. in. od kontrahentów oraz pracodawców.