Po ustaleniu należnego zobowiązania podatkowego z tytułu uzyskanych przychodów w 2009 r. podatnicy mogą przekazać 1 proc. tego podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która znalazła się w opracowanym wykazie.
Coraz więcej Polaków każdego roku podejmuje decyzję o przekazaniu jednego procenta swoich podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego. Fiskus postanowił ułatwić darczyńcom te działania, ponieważ w tym roku po raz pierwszy zastosowane zostaną przepisy upraszczające procedurę przekazywania jednego procenta.
Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt ustawy, zgodnie z którym zniesiony zostanie obowiązek płacenia abonamentu RTV dla emerytów i rencistów.
Rozpoczęła się kampania promującą ideę przekazywania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Do akcji przyłączyły się polskie gwiazdy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie rocznych rozliczeń podatkowych do emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców. Do 29 lutego formularze PIT za 2007 r. trafią do blisko 9 milionów osób.
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2007 r.Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy zatrudniającego emeryta/rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) zobowiązane są do przedstawienia oświadczenia o wysokości przychodu. Zaświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę.
Najbliżsi krewni są zwolnieni od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że w ciągu miesiąca zgłoszą w urzędzie skarbowym ich nabycie. W przeciwnym razie stracą ulgę.
Urząd Skarbowy w Legnicy edukuje licealistów i zachęca - Wypełnij babci PITa. Doświadczenia i obserwacje z dotychczasowych, corocznie przeprowadzanych akcji PIT z tytułu rocznego rozliczenia podatku dochodowego przez osoby fizyczne wskazują, że wiele problemów z rozliczeniem mają osoby starsze.
Jak podaje Gazeta Prawna, Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych chce, aby zaczęła funkcjonować tzw. ulga na starość. Miałaby ona działać w ten sposób, że podatnik odpisywałby od podstawy opodatkowania pewną sumę stanowiącą oszczędności na przyszłą emeryturę. Obecnie trwa debata dotycząca wysokości odpisu.
Skorzystanie z ulgi w podatku od spadków i darowizn wymaga spełnienia określonych warunków zawartych w stosownej ustawie. Niezachowanie chociaż jednego z nich powoduje utratę prawa do zwolnienia - alarmuje "Gazeta Prawna".
Opóźnienie otwarcia spadku oraz uregulowania zobowiązania podatkowego z tego tytułu może okazać się bardzo niekorzystne dla podatników. Podatek od spadku liczy się bowiem od wartości rynkowej z chwilą zgłoszenia go do opodatkowania.
Do Izby Skarbowej w Katowicach wpłynęło zapytanie osoby niepełnosprawnej o możliwość zaliczenia napraw samochodu potrzebnego m. in. do przewozu na zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne do wydatków na cele rehabilitacyjne. Podatniczka zapytała także, czy do tego rodzaju wydatków zakwalifikować można kupno kanapy odpowiedniej do jej ograniczeń ruchowych.
Z badań Gemius realizowanych na prośbę SOS WD wynika, że niemal połowa (49 proc.) polskich internautów, którzy dopiero będą rozliczać się z fiskusem, zamierza w tym roku przekazać 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.
Znana telewizyjna prezenterka, Iwona Schymalla i popularny aktor, Mirosław Baka, wzięli udział w nagraniu spotów reklamujących akcję "1% dla hospicjów=jeden dzień bez bólu" prowadzoną przez Fundację Hospicyjną z Gdańska.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie rocznych rozliczeń podatkowych do emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców. Do 28 lutego PIT-y za 2006 r. trafią do blisko 7,5 miliona osób.