Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w kontaktach z urzędem skarbowym posługujemy się nadanym numerem NIP. Tymczasem, od 1 września 2011 r. oprócz NIP, identyfikatorem podatkowym stał się PESEL.
Dziś mija 20 lat od uchwalenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Akt ten wszedł w życie 1 stycznia 1992 r. Był to pierwszy rok za który Polacy sami rozliczali się z podatków.
Ruszyła kolejna odsłona akcji Ministerstwa Finansów „Weź paragon”. Kontrolerzy skarbowi podczas wakacji będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji. Akcję będzie promował rysunek Andrzeja Mleczki przedstawiający jelenia na zakupach.
Słyszałem, że odkładając pieniądze na niektórych lokatach można uniknąć płacenia podatku przy wypłacie pieniędzy wraz z zyskiem. Czy każdego rodzaju lokata daje mi taką możliwość?
Donald Tusk zapowiedział, że w 2011 r. będą obowiązywać trzy nowe stawki podatku VAT: 5, 8 i 23 proc. Oznacza to, że podstawowa stawka VAT wzrośnie o 1 punkt procentowy i wyniesie 23 proc. Premier ponadto nie wyklucza kolejnych podwyżek VAT.
Obecnie ponad połowa podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem korzysta z jakichś ulg bądź odliczeń od dochodu lub podatku - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Dla porównania – w 1993 roku tylko co dziesiąta osoba samodzielnie składająca zeznanie podatkowe korzystała z ulg i odliczeń.
Ponad połowa Polaków deklaruje, że samodzielnie złożyła w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe za rok ubiegły. Tegoroczny sondaż zrealizowany przez CBOS pokazuje, że podatnicy powoli oswajają się z formularzami PIT. W ostatnich latach maleje liczba osób twierdzących, że ich wypełnianie jest trudne. Nadal jednak ponad jednej trzeciej podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem wypełnienie formularza PIT sprawia trudności.
Przywódcy państw UE chcą przywrócić wiarę w stabilność finansową Europy i lepiej zarządzać gospodarką. Unijni liderzy postanowili podać do wiadomości publicznej wyniki aktualnie prowadzonych testów dotyczących europejskich banków. Ma to pokazać, że Europa jest stabilna finansowo pomimo dużego zadłużenia niektórych państw. Unijni politycy poparli również pomysł nałożenia na instytucje finansowe podatku, który ma zapobiec sytuacji, w której za kolejny kryzys musieliby zapłacić podatnicy.
Elektroniczna forma komunikacji z urzędem skarbowym z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Polacy przez Internet złożyli 320 tys. deklaracji podatkowych za 2009 rok. Najwięcej e-PIT-ów przesłali mieszkańcy Mazowsza - 69 tys. Oprócz nich z tej możliwości najchętniej korzystali podatnicy z województw: śląskiego (38,5 tys.), małopolskiego (30 tys.) i dolnośląskiego (27 tys.).
Niedawno otrzymałam mieszkanie po zmarłej babci, które w dość krótkim czasie udało mi się wynająć młodemu małżeństwu. Czy muszę rozliczać się z uzyskiwanych z tego tytułu dochodów z Urzędem Skarbowym? Co mi grozi, jeśli tego nie zrobię?
Po ustaleniu należnego zobowiązania podatkowego z tytułu uzyskanych przychodów w 2009 r. podatnicy mogą przekazać 1 proc. tego podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która znalazła się w opracowanym wykazie.
Coraz więcej Polaków każdego roku podejmuje decyzję o przekazaniu jednego procenta swoich podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego. Fiskus postanowił ułatwić darczyńcom te działania, ponieważ w tym roku po raz pierwszy zastosowane zostaną przepisy upraszczające procedurę przekazywania jednego procenta.
Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt ustawy, zgodnie z którym zniesiony zostanie obowiązek płacenia abonamentu RTV dla emerytów i rencistów.
Rozpoczęła się kampania promującą ideę przekazywania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Do akcji przyłączyły się polskie gwiazdy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie rocznych rozliczeń podatkowych do emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców. Do 29 lutego formularze PIT za 2007 r. trafią do blisko 9 milionów osób.