Od piątku do niedzieli w największych galeriach handlowych w 55 miastach w Polsce podatnicy mogli wysyłać swoje rozliczenia przez Internet. Z okazji tej skorzystało prawie 15 tys. osób, a wysłano ponad 10 tys. e-PIT-ów.
Nie zwlekaj ze złożeniem zeznania podatkowego do końca kwietnia. Już w najbliższy weekend (11-13 marca 2016 r.) możesz wysłać swojego PIT-a podczas zakupów. Przez trzy dni pracownicy urzędów skarbowych będą czekać na ciebie w kilkudziesięciu galeriach handlowych w całym kraju. Pomogą wypełnić zeznanie podatkowe i wysłać je elektronicznie bezpośrednio do urzędu skarbowego. Akcja odbędzie się w 67 galeriach w 55 miastach w całej Polsce.
Mimo wątpliwości wielu podatników składanie deklaracji PIT przez internet zyskuje na popularności - z roku na rok coraz więcej osób rozlicza się z Urzędem Skarbowym online. Jakie są plusy takiego sposobu rozliczania podatków? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj i dowiedz się!
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2015 r. Formularze PIT zostaną wysłane do wszystkich osób, które w 2015 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do podatników sukcesywnie, nie później niż do końca lutego 2016 r.
Dziś weszła w życie ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych wprowadzająca tzw. podatek bankowy, który ma stanowić dochód budżetu państwa. Podatek zapłacą banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, krajowe zakłady ubezpieczeń oraz reasekuracji, oddziały oraz główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, a także instytucje pożyczkowe.
Prezydent Andrzej Duda skierował dziś do Sejmu dwa projekty ustaw. Pierwszy dotyczy nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i przywraca poprzedni wiek emerytalny. Drugi zaś dotyczy zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i obejmuje zwiększenie kwoty wolnej od podatku.
Zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3091 zł są niezgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Przepisy te stracą moc 30 listopada 2016 r. O zbadanie kwestii kwoty wolnej od podatku zwróciła się do Trybunału poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz.
Według danych fiskusa, łączna kwota 1 proc. należnego podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2014 r. wyniosła 557,6 mln zł i stanowiła 0,74 procent należnego podatku dochodowego. Największe kwoty trafiające do opp z tytułu 1 procenta to dziesiątki milionów złotych, przy czym rekordzista otrzymał ponad 100 mln. Najmniejsze kwoty, które łącznie otrzymują fundacje czy stowarzyszenia to dziesiątki groszy.
Od jutra podatnicy będą mogli załatwić swoje sprawy nie tylko we własnym urzędzie, ale zrobią to także w wybranych miejscach na terenie całego kraju. 1 września Administracja Podatkowa uruchamia 50 centrów obsługi. Ponadto w centrach, oprócz spraw podatkowych, będzie można złożyć wybrane dokumenty z obszaru ZUS i akcyzy. Także od 1 września mikroprzędsiębiorcy w centrach obsługi będą mogli skorzystać z pomocy asystenta podatnika.
Do końca kwietnia każda osoba osiągająca w ubiegłym roku dochody ma obowiązek rozliczyć podatek osobisty, czyli popularnie nazywany PIT. Obowiązek ten dotyczy również emerytów czy rencistów. W większości przypadków rozliczenia takiego dokonuje organ rentowy, czyli ZUS albo KRUS, jednak nie zawsze. W pewnych sytuacjach emeryt czy rencista musi się rozliczyć samodzielnie, w niektórych zaś przypadkach może okazać się to nawet opłacalne, bowiem prawo pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych i uzyskanie zwrotu części lub nawet całości zapłaconego podatku.
Rząd i Kościół doszły do wstępnego porozumienia w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego 0,5 proc. odpisu podatkowego już od 2014 roku. Możliwość odliczenia tej kwoty nie zmieniałaby dotychczasowego odpisu od podatku 1 proc., który można przekazywać na cele publiczne. Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie płaciłyby składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych.
Własna nieruchomość to nie tylko same korzyści ale również obowiązki. Jednym z nich jest opłacenie od niej podatku. Czy w przyszłym roku możemy spodziewać się jego utrzymania na dotychczasowym poziomie, czy lepiej przygotować się na podwyżkę?
Nieruchomości są takim samym towarem jak wszystkie inne, w związku z czym zysk osiągnięty z ich sprzedaży podlega opodatkowaniu. Mowa tu o podatku dochodowym.
Centrum im. Adama Smitha, po raz dziewiętnasty, ogłosiło Dzień Wolności Podatkowej 2012. Oficjalnie przypadnie on 21 czerwca. Dzień Wolności Podatkowej to dzień, w którym łączny dochód od początku roku zrównuje się z przewidywanymi zobowiązaniami podatkowymi na ten rok, a więc symbolicznie obywatele przestają płacić państwu, a zaczynają zarabiać na siebie.
Nie czekaj z rozliczeniem podatku PIT do ostatniej chwili. Już teraz będzie można zapytać ekspertów z Ministrstwa Finansów o radę. Jutro, czyli 11 kwietnia, eksperci fiskusa pełniący dyżury w Dzienniku Gazecie Prawnej będą odpowiadać telefonicznie na pytania podatników. Kolejny dyżur telefoniczny odbędzie się dzień później w Ministerstwie Finansów, 12 kwietnia.