Aktywność fizyczna czyni nas szczęśliwszymi i ma istotne znaczenie dla zachowania zdrowia psychicznego.
Jak ma się pozostawanie w małżeństwie do poczucia szczęścia? Czy samotność oznacza brak radości z życia? Naukowcy z Michigan State University (MSU) postanowili znaleźć odpowiedź na pytania tego rodzaju.
Relaks na kanapie czy delektowanie się pysznym posiłkiem: krótkotrwałe przyjemne zajęcia, które nie prowadzą do długoterminowych celów, istotnie zwiększają poczucie szczęścia.
Dobre zdrowie i optymistyczne spojrzenie na rzeczywistość nie są od siebie niezależne. Radosna perspektywa ma bardzo realny wpływ na samopoczucie fizyczne.
Dobre relacje społeczne poprawiają samopoczucie i są ważne dla osób w różnym wieku, przy czym nie jest potrzebny ‘tabun' znajomych, by mieć się dobrze, wystarczy nieduża grupa bliskich znajomych. Starsi, którzy mogą liczyć na towarzystwo sprawdzonych ludzi, są szczęśliwsi niż osoby młodsze.
Zaburzenia lękowe to najczęstszy rodzaj problemów psychicznych, ale naukowcy niewiele wiedzą na temat czynników związanych z ich leczeniem. W nowym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Toronto przeanalizowano trzy aspekty powrotu do zdrowia i okazało się, że wielu pacjentów cierpiących wcześniej na te zaburzenia, dzięki określonym czynnikom, odzyskało pełnię zdrowia psychicznego.
Warto „słuchać" swoich emocji wybierając smak lodów, nowe ubrania, a nawet dom, wynika z badań opublikowanych w Journal of Consumer Research.
Warto zmniejszyć ilość rutynowych działań - nowe i różnorodne doświadczenia mają związek z wyższym poczuciem szczęścia.
Stereotyp zrzędliwego starszego człowieka nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Nowe badanie przeprowadzone przez psychologów z Duke i Vanderbilt University pokazało, że seniorzy są zwykle bardziej stabilni emocjonalnie i łatwiej opierają się pokusom w codziennym życiu.
Ludzie ograniczający czas spędzany na Facebooku palą mniej papierosów, są bardziej aktywni i lepiej się czują.
Jeśli masz tzw. "chandrę", zajmij się swoim hobby, szybko i znacząco poprawia nastrój.
Samotność jest przykra i negatywnie wpływa na zdrowie, ale życie bez partnera wcale nie musi oznaczać izolacji i może być wręcz szczęśliwsze niż pozostawanie w związku.
Od dawna wiadomo, że stres skutkuje zwiększeniem poziomu stanów zapalnych. Teraz jednak odkryto, że przeciwny stan, czyli pozytywne emocje, dają odwrotne skutki, tzn. osłabiają zapalenia w organizmie.
Warto angażować się w pomoc innym ludziom - dzięki temu pomagamy też sami sobie poczuć się szczęśliwszymi.
Starość nierzadko kojarzy się z kłopotami zdrowotnymi, które wynikają z tego, że wraz z czasem organizm staje się słabszy fizycznie. Starszy wiek jednak przydaje nam także korzyści - w sferze zdrowia psychicznego jest raczej atutem, okazuje się bowiem, że seniorzy lepiej sobie radzą z negatywnymi emocjami.