Wiele osób spędza życie na pogoni za poczuciem szczęścia, które jednak nierzadko wydaje się im nieuchwytne. Według psychologów dzieje się tak dlatego, że nasze obecne uczucia mogą kolidować ze wspomnieniami dobrostanu z przeszłości.
Pogląd, że wypoczynek jest marnotrawstwem i bezproduktywnością, prowadzi do osłabienia poczucia szczęścia i wyższego poziomu stresu oraz objawów depresji.
Pary małżeńskie zyskują niewiele więcej korzyści dla dobrego samopoczucia psychicznego, zdrowia i więzi społecznych w porównaniu z mieszkającymi wspólnie parami niebędącymi małżeństwem. Zarówno małżeństwo jak i konkubinat dają więcej korzyści w porównaniu z samotnością, choć z czasem profity te słabną.
Sądzono, że związek między pragnieniem a uwagą działa tylko jednokierunkowo: kiedy dana osoba czegoś pragnie, skupia na tym swoją uwagę. Teraz nowe badania ujawniają, że ta zależność działa również w drugą stronę: zwiększenie koncentracji danego człowieka na jakiejś rzeczy sprawia, że pragnie on jej jeszcze bardziej.
Wyższa satysfakcja z życia wiąże się z lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Muzyka może nie tylko wpływać na nastrój - słuchanie szczególnie radosnej lub smutnej melodii może też zmienić sposób postrzegania przez nas świata.
W niespokojnym okresie wojny i pandemii, World Happiness Report 2022 ukazuje jasne światło ciemnego czasu. Według międzynarodowego zespołu pandemia przyniosła nie tylko ból i cierpienie, ale także zwiększenie wsparcia społecznego i życzliwości.
Osoby starsze są zwykle szczęśliwsze. Dlaczego? Niektórzy psychologowie sądzą, że wynika to ze zmian w procesach poznawczych - w szczególności z koncentrowania się i zapamiętywania pozytywnych wydarzeń oraz pozostawiania za sobą tych negatywnych. Trudno to jednak jednoznacznie potwierdzić.
Wzorce aktywności szczęśliwych i mniej szczęśliwych ludzi istotnie się różnią, ci pierwsi są bardziej aktywni społecznie, częściej chodzą na nabożeństwa, częściej głosują i więcej czytają. Ci drudzy z kolei oglądają znacznie więcej telewizji w wolnym czasie.
Naukowcy twierdzą, że pozytywny stan umysłu - czyli poczucie szczęścia - ma wpływ na geny. W Centrum Psychoneuroimmunologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles sprawdzono, jak pozytywny stan mentalny oddziałuje na ekspresję ludzkich genów.
Jak odkryli psycholodzy z University of Texas w Austin, niektóre zakupy są lepsze niż inne, jeśli chce się odczuwać w danej chwili większą radość. I wbrew powszechnemu przekonaniu większego szczęścia nie przynoszą zakupy rzeczy "trwałych".
Czy William Szekspir miał rację, kiedy powiedział: „Lepiej kochać i stracić miłość niż nigdy nie kochać w ogóle"? Uczeni z Michigan State University postanowili ilościowo określić poczucie szczęścia osób będących w związku małżeńskim, byłych małżonków i osób samotnych pod koniec ich życia. Chcieli sprawdzić, na ile miłość i małżeństwo wpłynęły na ogólne samopoczucie.
W ciągu ostatnich latach sens życia stał się istotną kwestią w badaniach medycznych, szczególnie w związku z tym, że liczne społeczeństwa się starzeją. Okazuje się bowiem, że poszukiwanie sensu życia i jego znalezienie są ważne dla zdrowia i dobrostanu ludzi, mówią eksperci z University of California w San Diego.
Oglądanie programów przyrodniczych w telewizji może poprawić nastrój, zmniejszyć negatywne emocje i osłabić nudę związaną z przebywaniem w izolacji.
Poświęcamy wiele czasu, pieniędzy i energii w pogoni za szczęściem. Od egzotycznych podróży po zwykłe spędzanie czasu z wnukami - oto okoliczności i zdarzenia, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. Co ciekawe, zmieniają się one wraz z wiekiem.