Kiedy się starzejemy, stajemy się bardziej stabilni emocjonalnie. A to przekłada się na dłuższe, bardziej produktywne życie, które daje więcej korzyści niż problemów, mówią eksperci.
Udział w programie praktyki medytacji może poprawić samopoczucie osób starszych, mówią eksperci z University College London.
Zajmowanie się różnorodnymi aktywnościami może wywoływać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje, a część tych zależności ma związek z wiekiem.
Badania prowadzone przez psychologów z Uniwersytetu w Warwick ujawniły silny związek między dostrzeganiem duchowego wymiaru nauki a pozytywnym samopoczuciem. Oznacza to podobne korzyści do tych kojarzonych z religią.
Posiadanie hobby ma związek z mniejszą liczbą objawów depresji i wyższym poziomem poczucia szczęścia, zdrowia i zadowolenia z życia wśród seniorów.
Rozwód bywa dobrą decyzją, uważają uczeni z Kingston University. Kobiety stają się znacznie bardziej szczęśliwe i zadowolone ze swojego życia po rozstaniu.
Każdy ma jakiś sposób na to, by polepszyć sobie nastrój, np. dobry film lub kawałek czekolady. Zamiast jednak skupiać się na poprawieniu własnego samopoczucia, można dobrze życzyć innym i osiągnąć taki sam efekt.
Jakość snu ma silniejszy wpływ na jakość życia niż długość odpoczynku, mówią uczeni z Uniwersytetu Karola w Pradze.
Poczucie szczęścia po określonym wydarzeniu lub czynności zmniejsza się za każdym razem, gdy go doświadczamy - to zjawisko określane jako adaptacja hedoniczna. Jednak obdarowywanie innych może być wyjątkiem od tej reguły, mówią psycholodzy.
Osoby starsze, które konsekwentnie wstają wcześnie i pozostają aktywne przez cały dzień, są szczęśliwsze i uzyskują lepsze wyniki w testach poznawczych niż seniorzy o nieregularnych sposobach funkcjonowania.
Wiele osób spędza życie na pogoni za poczuciem szczęścia, które jednak nierzadko wydaje się im nieuchwytne. Według psychologów dzieje się tak dlatego, że nasze obecne uczucia mogą kolidować ze wspomnieniami dobrostanu z przeszłości.
Pogląd, że wypoczynek jest marnotrawstwem i bezproduktywnością, prowadzi do osłabienia poczucia szczęścia i wyższego poziomu stresu oraz objawów depresji.
Pary małżeńskie zyskują niewiele więcej korzyści dla dobrego samopoczucia psychicznego, zdrowia i więzi społecznych w porównaniu z mieszkającymi wspólnie parami niebędącymi małżeństwem. Zarówno małżeństwo jak i konkubinat dają więcej korzyści w porównaniu z samotnością, choć z czasem profity te słabną.
Sądzono, że związek między pragnieniem a uwagą działa tylko jednokierunkowo: kiedy dana osoba czegoś pragnie, skupia na tym swoją uwagę. Teraz nowe badania ujawniają, że ta zależność działa również w drugą stronę: zwiększenie koncentracji danego człowieka na jakiejś rzeczy sprawia, że pragnie on jej jeszcze bardziej.
Wyższa satysfakcja z życia wiąże się z lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.