Poczucie przynależności do grupy społecznej może mieć znaczący wpływ na nasze wybory żywieniowe,.
Szczęście, które odczuwamy po konkretnym wydarzeniu lub działaniu, maleje za każdym razem gdy go doświadczamy - jest to zjawisko znane jako adaptacja hedoniczna. Jednak obdarowywanie innych może stanowić wyjątek od tej reguły.
Zielone przestrzenie przyczyniają się do dobrego samopoczucia mieszkańców miast. Z badań wynika, że parki mają istotny wpływ na dobrostan ludzi, niezależnie od ich przynależności do klasy społecznej, i że nie można parków zastąpić innymi miejscami spotkań ludzi, np. centrami handlowymi. Zamknięcie takich obszarów - jak podczas pandemii Covid-19 - pogłębia nierówności w poziomie dobrostanu.
Mówi się, że istnieje różnica pomiędzy życiem w pojedynkę i samotnością, to pierwsze bowiem jest wyborem. Ten, kto ceni sobie odosobnienie, może np. wybrać w pojedynkę na wycieczkę za granicę, tymczasem osoba samotna może czuć się odizolowana od innych nawet w zatłoczonym pokoju. Okazuje się, że samotni ludzie myślą inaczej, bez względu na to, jak duże są ich sieci społecznościowe.
Poczucie szczęścia w życiu ma większy związek z tym, na ile jesteś szanowany/a i podziwiany/a przez otoczenie niż ze statusem majątkowym.
Oprócz wpływu stylu życia na starzenie się, coraz częściej zwraca się uwagę na korzyści poznawcze wynikające z aktywności muzycznych. Jak wiadomo, umiejętność gry na jakimś instrumencie może przydać znaczących korzyści kognitywnych, ale okazuje się, że nie tylko, pomaga też np. śpiewanie w chórze.
Badacze z Michigan State University sporzadzili ranking narodów o najwyższej empatii. Zebrali dane od ponad 104 tysięcy osób z 63 różnych krajów. Na pierwszym miejscu uplasował się Ekwador, po nim Arabia Saudyjskia, a dalej Peru. Polacy nie wypadają najlepiej...
Po przeczytaniu „Siły innych” Michela Bonda niejeden będzie zdumiony faktem, że nasze postępowanie zależy od tego, co robią inni, a dzieje się to na skalę przekraczającą granice ludzkiej wyobraźni.