Obecnie, gdy długość życia kobiet w Polsce wydłużyła się do ponad 81 lat menopauza przestała być traktowana wyłącznie jako schyłkowa faza życia, a stała się naturalnym etapem dojrzałości. Statystyczna Polka przechodzi menopauzę w wieku około 50 lat, więc matematyka nie pozostawia złudzeń – spora część jej życia przypada na okres po jej zakończeniu. Jeśli odpowiednio o siebie zadba, to druga połowa jej życia może okazać się równie satysfakcjonująca, spokojniejsza, a nawet bardziej kobieca.
Żyjemy coraz dłużej i mimo, że coraz częściej pozostajemy w dobrej formie, to seks osób dojrzałych wciąż pozostaje tematem tabu, a przecież nie jest on zarezerwowany tylko dla młodych. Każda kobieta bez względu na swoje lata może odnaleźć spełnienie w sypialni.
Suchość pochwy to nie tylko dolegliwość kobiet w okresie menopauzalnym. Problem coraz częściej dotyczy 30-, a nawet 20-latek. Pierwszych objawów nie należy lekceważyć.
Wysoka temperatura, wilgoć, korzystanie z publicznych kąpielisk, zbyt mocna depilacja okolic intymnych, nieodpowiednia bielizna, antykoncepcja – to główne przyczyny letnich infekcji intymnych, z którymi o tej porze roku kobiety muszą zmierzyć się najczęściej. Jak zabezpieczyć się przed atakiem infekcji i rozpoznać jej objawy?
Suchość pochwy oraz uczucie dyskomfortu w okolicach intymnych to powszechny problem, który dotyka milionów kobiet w różnym wieku. Dla wielu z nich jest to temat tabu. W Polsce problem również jest niedostrzegany, a kobiety borykają się z nim same. Badanie przeprowadzone przez instytut GfK Polonia pokazuje, że skala zjawiska jest duża, a objawy związane z suchością pochwy istotnie wpływają na jakość życia kobiet.
Ginekologia estetyczna to dziedzina, która pozwala kobietom na uporanie się z wieloma problemami, które uważane były za temat tabu. Wiele pań przełamało jednak barierę wstydu i dziś prośba o korekcję narządów płciowych nie jest traktowana jak fanaberia. Zabiegi ginekologii estetycznej pozwalają bowiem nie tylko na poprawę estetyki okolic intymnych, ale też bywają ratunkiem, gdy kobiecie przyjdzie mierzyć się z dolegliwościami, które utrudniają jej codzienne życie.
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy sięgamy po cieplejsze okrycia, które chronią nas przed chłodem. W tym czasie kobiece zdrowie intymne narażone jest na intymne infekcje. Kiedy za oknem panuje nieprzyjemna aura warto pomyśleć, że tym dokuczliwym przypadłościom można uniknąć dzięki profilaktyce.
Klimakterium to okres w życiu kobiety, który charakteryzuje się stopniowym narastaniem niewydolności hormonalnej jajników. Klimakterium zarówno poprzedza menopauzę, jak i następuje po niej. Określany zamiennie przekwitaniem, może mieć różną długość i trwa nawet do 10 lat po ostatniej miesiączce kobiety. Natomiast menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. W naszej strefie klimatycznej przypada między 45 a 55 rokiem życia kobiety.