Joga pomaga pacjentom z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Leczenie za pomocą ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych zmniejsza ryzyko śmierci u osób, które cierpią z powodu bezdechu sennego oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalną chorobą płuc. Polega na postępującym zmniejszeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe (w szczególności oskrzela i płuca), co upośledza oddychanie, nawet w bardzo poważnym stopniu. Jej postępy można tylko mocno powstrzymać, ale zmiany przez nią poczynione są niestety tylko częściowo odwracalne. POChP bywa również określana jako przewlekły bronchit albo rozedma.
Rozmowa z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii, przedstawicielem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Wiedza Polaków na temat chorób układu oddechowego jest ciągle niewystarczająca. Zbyt często nie jesteśmy świadomi, że objawy, które towarzyszą nam na co dzień wskazują na chorobę. Nierzadko również lekceważymy swoim postępowaniem zagrożenie, prowadząc do zaostrzenia objawów. Tymczasem odpowiednio wcześnie wykryte zmiany w płucach decydują o sukcesie terapii i jakości dalszego życia każdego pacjenta.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie tytoniu przyczynia się co roku do zgonów 6 mln ludzi na świecie, z czego 600 tys. stanowią osoby niepalące, które są narażone na bierne palenie. Co około 6 sekund jedna osoba umiera z powodu palenia. Nałóg nikotynowy odpowiada za 10 proc. wszystkich zgonów ludzi.
Dla około dwóch trzecich badanych pacjentów chorych na astmę i POChP najbardziej wiarygodnym źródłem informacji dotyczącym stosowanej przez nich terapii jest specjalista pulmonolog lub lekarz POZ. Na lekarzy, jako najbardziej zaufaną grupę, wskazują częściej osoby po 40 roku życia. Wśród osób cieszących się zaufaniem pacjentów są również farmaceuci, chociaż ich wskazuje już tylko co trzeci badany. Jaką jeszcze rolę odgrywa lekarz i współpraca z pacjentem w procesie leczenia i jakie są uwarunkowania jego skuteczności?
U pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) akupunktura może pomóc złagodzić duszności.
Jedynie 10 procent ankietowanych przez TNS OBOP wymienia trudności w oddychaniu wśród przyczyn POChP. 8 procent kojarzy objawy choroby z kasłaniem. Tymczasem są to najczęstsze objawy POChP - przewlekłej śmiertelnej choroby układu oddechowego. Nie bez przyczyny też specjaliści nazywają ją chorobą podstępną.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2030 roku będzie ona trzecią przyczyną zgonów na świecie1. Tymczasem wiedza i świadomość tej choroby są wciąż niewystarczające zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów.
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) – ciężkiej, zapalnej choroby układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach. POChP często współistnieje z innymi chorobami takimi jak choroby serca, osteoporoza czy depresja, co może mieć istotny wpływ na rokowanie.
Połowa spośród 400 kobiet poddanych badaniom okazała się mieć łagodną lub ciężką formę bezdechu sennego.
Z okazji Światowego Dnia Spirometrii, który przypada 27 czerwca, w ponad stu placówkach zdrowia w całej Polsce można będzie wykonać bezpłatne badanie spirometryczne płuc. Badania, które potrwają od 27 do 29 czerwca, zainicjowała Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP wraz z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc.
Czasem objawy, które nie bolą, ale powtarzają się dość często, wymagają jednak interwencji lekarza, żeby nie było za późno – mówi prof. dr. hab. n. med. Krzysztof Sładek, Kierownik Pracowni Diagnostyki Inwazyjnej Chorób Klatki Piersiowej II Katedry Chorób Wewnętrznych CM UJ.
Choroby układu oddechowego są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza i drugą w kolejności przyczyną zgonów. Powodują uciążliwy kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej, świsty, chrypkę, bezgłos, krwioplucie, odkrztuszanie flegmy. W przypadku tzw. obturacyjnych chorób układu oddechowego, do których należą astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (w skrócie POChP), przyczyną duszności, kaszlu i bólu w klatce piersiowej jest proces zapalny ograniczający przepływ powietrza w płucach. Rozwojowi tych chorób sprzyja wiele różnych czynników, takich jak: palenie tytoniu, zanieczyszczenia środowiska, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Podstawą diagnostyki obturacyjnych chorób układu oddechowego jest spirometria – proste i nieinwazyjne badanie oceniające objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach.