Palenie szkodzi, wbijają nam od lat do głowy. Skoro tak, to dlaczego tyle milionów ludzi na świecie nadal pali i trudno im zerwać z nałogiem? I dlaczego roślina uznawana za leczniczą stała się największym trucicielem ludzkości?
Rozedma to jeden z objawów Przewlekłej Obturacyjnej choroby Płuc ( POChP). Głównym symptomem rozedmy są duszności pojawiające się podczas wysiłku fizycznego. Jak wynika z badań, których rezultaty zaprezentowano na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Płucnego w niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie chorej części płuca. Zdaniem specjalistów dalej to lepsze efekty niż rehabilitacja.
Osoby cierpiące na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP) nie muszą rezygnować z letniego wypoczynku, wystarczy, że z rozwagą wybiorą miejsce, w którym spędzą urlop- twierdzi prof. prof. Zieliński, koordynator programu "Głęboki Oddech’’.
Rozpoczynający się za ilka dni marzec jest miesiącem, w którym stajemy się szczególnie podatni na infekcje górnych dróg oddechowych. Obserwowane w tym roku anomalie pogodowe i częste zmiany temperatur dodatkowo sprzyjają rozwojowi infekcji. Zima i wczesna wiosna jest to czas występowania drugiej, po jesiennej, fali wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębień), często niesłusznie traktowanych jako "epidemia" grypy - mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech". Bakterie i wirusy przenikając przez błonę śluzową, atakują w pierwszej kolejności nos, gardło i krtań.
Koordynator Programu "Głęboki Oddech", prof. Jan Zieliński, przestrzega przed mogącą nastąpić epidemią POChP. Badania epidemiologiczne z różnych części świata (m.in. Japonii, Hiszpanii, Meksyku) zebrane i opracowane przez European Respiratory Journal pokazują, że przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to obecnie jedna z najgroźniejszych chorób układu oddechowego. W wielu krajach dotyka ona aż 10 procent populacji.
W Polsce, gdzie pali 35 proc. osób, palenie to nadal problem społeczny. Nałóg palenia przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.
Kaszel jest pierwszym, najwcześniejszym, objawem POChP. Początkowo pojawia się okresowo, w czasie przedłużających się przeziębień. Później kaszel staje się objawem codziennym, najbardziej dokuczliwym w godzinach rannych. W końcowym okresie choroby kaszel występuje w różnych porach dnia, budzi w nocy ze snu i nie przynosi ulgi.
W Polsce, gdzie pali 35 proc. osób, palenie to nadal problem społeczny. Nałóg palenia przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Jedną z nich jest przewlekła obturacyjna chorób płuc (POChP). W POChP palenie jest główną przyczyną zachorowania. Dlatego bardzo niepokojące jest, że chorzy na POChP, którzy wiedzą, że palenie przyspiesza zgon, ciągle palą papierosy.
Tylko 10 proc. lekarzy chorób płuc w Polsce obecnie pali papierosy – wynika z ankiety dotyczącej palenia papierosów przeprowadzonej wśród uczestników tegorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Inicjatorem ankiety był Ogólnopolski Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech".
Ponad 52 tysiące Polaków skorzystało dotychczas z akcji bezpłatnych badań spirometrycznych i konsultacji specjalistów chorób płuc w ramach Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc „Głęboki Oddech”.
Dziś w Światowym Dniu Rzucania Palenia rozpoczyna się ogólnopolska akcja „Rzuć palenie razem z nami”, która ma zachęcić palaczy do zerwania z nałogiem. Tegoroczna inicjatywa odbywa się pod hasłem „Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie”. Organizatorem akcji jest Centrum Onkologii w Warszawie we współpracy z Fundacją Promocji Zdrowia.
15 listopada 2006 roku obchodzony jest Światowy Dzień POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc). Choroba ta, choć słabo jeszcze znana społecznie, jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego na świecie.
Ponad 52 tysiące Polaków skorzystało dotychczas z akcji bezpłatnych badań spirometrycznych i konsultacji specjalistów chorób płuc w ramach Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc "Głęboki Oddech". Ponad połowa przebadanych miała nieprawidłowy wynik spirometrii. Dzięki działaniom Programu ponad 200 publikacji edukacyjnych nt. POChP pojawiło się w mediach w tym roku w całej Polsce - tak podsumowano program podczas konferencji z okazji przypadającego 15 listopada Światowego Dnia POChP.
Zwracanie się ku religii może wpłynąć nie tylko na duszę, okazuje się, że ciało może odnieść wymierne korzyści z praktyk religijnych. Najnowsze badania pokazały, że seniorzy, którzy częściej chodzą do kościoła, mają zdrowsze płuca.
16 procent chorych na trwałe rzuciło palenie po wykryciu POChP za pomocą badania spirometrycznego i po udzieleniu porady antynikotynowej, natomiast wśród palaczy z prawidłowym wynikiem spirometrii zaprzestało palenia 12 procent. Takie są efekty działań profilaktycznych, między innymi bezpłatnych badań spirometrycznych jaki można wykonać dzięki Programowi Profilaktyczno-Edukacyjnemu "Głęboki Oddech" oraz programowi wczesnego rozpoznawania POChP.