17 kwietnia w Siedlcach ruszyła kontynuacja akcji Poznaj Zdrowie Swoich Płuc, która w 2007 roku odbyła się w kilkunastu miastach całej Polski. Akcja jest częścią ogólnopolskiego programu „Głęboki Oddech" prowadzonego na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP).
10 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Polskiego Towarzystwa Alergologicznego poświęcona sytuacji osób chorych na astmę w kontekście propozycji zmian na listach leków refundowanych. Zdaniem lekarzy szczegóły planowanych zmian mogą niepokoić.
19 listopada 2008 roku obchodzony jest Światowy Dzień POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc). Jak co roku tego dnia na całym świecie zwraca się uwagę opinii publicznej na coraz większą częstotliwość występowania choroby, która jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na POChP choruje około 600 mln osób. W Polsce blisko 2 mln osób jest dotkniętych tą chorobą, z czego aż 15 tysięcy rocznie umiera. W tym roku szczególnie zwraca się uwagę na te osoby, które jeszcze nie zostały zdiagnozowane, a znajdują się w grupie ryzyka czyli palaczy, a także osoby starsze.
Trwa ogólnopolski program edukacyjny „Teva - 360 stopni dla zdrowia”, którego celem jest ułatwienie pacjentom dostępu do badań profilaktycznych. W ramach programu, na przełomie czerwca i lipca mieszkańcy 7 miast Polski będą mogli wykonać bezpłatne badania ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu we krwi, oznaczyć BMI (Body Mass Index) oraz wykonać badanie spirometryczne, pozwalające zdiagnozować choroby płuc.
Około połowa Polek i Polaków nie poddaje się regularnie badaniom profilaktycznym, wynika z badania opinii przeprowadzonego w ramach programu „Teva – 360 stopni dla zdrowia”. Głównym powodem jest przekonanie respondentów o swojej dobrej kondycji zdrowotnej.
Rozpoczęła się pierwsza edycja programu profilaktyczno-edukacyjnego „Teva - 360 stopni dla zdrowia”, którego celem jest ułatwienie pacjentom dostępu do badań profilaktycznych, odgrywających kluczową rolę w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. W ramach akcji pacjenci w całej Polsce będą mieli okazję skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego, badań stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, badań gęstości kości, a także badań urologicznych i spirometrycznych.
Polska niechlubnie przoduje w statystykach śmiertelności w Europie. Coraz większa liczba osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia, nowotwory, cukrzycę czy osteoporozę, należące do grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. Choroby cywilizacyjne to schorzenia związane z negatywnymi skutkami życia w warunkach wysoko rozwiniętej cywilizacji. Zaliczamy do nich: nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, nowotwory, cukrzycę, osteoporozę, POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) oraz choroby alergiczne.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Akcja będzie obchodzona w całej Polsce. W Warszawie, 15 listopada, na placu Konstytucji otwarta zostanie uliczna Poradnia Pomocy Palącym. W ramach akcji ulicami stolicy jeździć będą tramwaje opatrzone hasłem „Tylko dla palaczy, którzy chcą rzucić palenie”, gdzie będzie można uzyskać porady jak rzucić palenie. Przejazd takim tramwajem będzie bezpłatny.
Polacy nie wiedzą, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba płuc - wynika z przeprowadzonych niedawno badań. Zaledwie 6 procent ankietowanych wiedziało co to jest POChP. Tymczasem w przypadku tej choroby ogromne znaczenie ma szybkie rozpoznanie jej objawów.
Producent jednego z najczęściej stosowanych na duszności medykamentów, Aminofiliny, postanowił wycofać ten lek ze szpitali i karetek pogotowia. Powodem odstąpienia od podawania preparatu pacjentom jest fakt, iż wywołuje on liczne efekty uboczne
Palenie szkodzi, wbijają nam od lat do głowy. Skoro tak, to dlaczego tyle milionów ludzi na świecie nadal pali i trudno im zerwać z nałogiem? I dlaczego roślina uznawana za leczniczą stała się największym trucicielem ludzkości?
Rozedma to jeden z objawów Przewlekłej Obturacyjnej choroby Płuc ( POChP). Głównym symptomem rozedmy są duszności pojawiające się podczas wysiłku fizycznego. Jak wynika z badań, których rezultaty zaprezentowano na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Płucnego w niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie chorej części płuca. Zdaniem specjalistów dalej to lepsze efekty niż rehabilitacja.
Osoby cierpiące na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP) nie muszą rezygnować z letniego wypoczynku, wystarczy, że z rozwagą wybiorą miejsce, w którym spędzą urlop- twierdzi prof. prof. Zieliński, koordynator programu "Głęboki Oddech’’.
Rozpoczynający się za ilka dni marzec jest miesiącem, w którym stajemy się szczególnie podatni na infekcje górnych dróg oddechowych. Obserwowane w tym roku anomalie pogodowe i częste zmiany temperatur dodatkowo sprzyjają rozwojowi infekcji. Zima i wczesna wiosna jest to czas występowania drugiej, po jesiennej, fali wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębień), często niesłusznie traktowanych jako "epidemia" grypy - mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech". Bakterie i wirusy przenikając przez błonę śluzową, atakują w pierwszej kolejności nos, gardło i krtań.
Koordynator Programu "Głęboki Oddech", prof. Jan Zieliński, przestrzega przed mogącą nastąpić epidemią POChP. Badania epidemiologiczne z różnych części świata (m.in. Japonii, Hiszpanii, Meksyku) zebrane i opracowane przez European Respiratory Journal pokazują, że przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to obecnie jedna z najgroźniejszych chorób układu oddechowego. W wielu krajach dotyka ona aż 10 procent populacji.