Odpowiednio długi i głęboki sen jest niezbędny dla dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. To, jak śpisz, może być również wskaźnikiem kłopotów zdrowotnych. Zobacz, co oznaczają te związane ze snem objawy.
Pocenie jest naturalną reakcją ciała na wysoką temperaturę. Kłopot w tym, że u znacznej części osób przebiega zbyt intensywnie. Co robić, gdy mimo przestrzegania zasad higieny osobistej i stosowania antyperspirantów problem nie ustaje i stale uprzykrza życie?
Uciążliwe objawy menopauzy mogą być nasilone u kobiet, które doświadczają wielu negatywnych emocji w swoim związku.
Nadmierne pocenie się to dość powszechna dolegliwość, która może dotyczyć całego ciała lub też wybranych jego części. Dolegliwość może wynikać z predyspozycji genetycznych, być efektem stosowania określonych leków lub też świadczyć o jakimś problemie zdrowotnym.
Wszyscy wiemy, że dobry sen jest kluczowy dla naszego samopoczucia, a za takowy odpowiada wiele czynników, m. in. materac, na jakim sypiasz. Jeżeli jest zużyty, nie tylko nie pozwoli ci odpocząć, ale i przysporzy dodatkowych kłopotów ze zdrowiem.
Lekarze i meteorolodzy ostrzegają przed rozpoczynającą się po raz kolejny tego lata falą ekstremalnych upałów. Temparatura w najbliższych dniach może sięgnąć nawet 36 stopni. Szczególnie narażone na skutki upału są osoby starsze, dzieci, chorzy, a także domowe zwierzęta.
Mężczyźni niechętnie chodzą do lekarza. Raporty GUS z ostatnich kilkunastu lat potwierdzają, że w tym czasie u lekarza było ok. 75 proc. kobiet, a tylko 55-64 proc. mężczyzn. Jest jednak wyjątek - panowie pojawiają się coraz częściej w gabinetach medycyny estetycznej. Jakie zabiegi wykonują?
Właściwe przechowywanie i stosowanie leków pomaga zachować ich odpowiednią skuteczność i bezpieczeństwo. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury czy wilgoć mogą mogą mieć wpływ na substancję czynną, zmieniając jej właściwości lub powodować rozwój bakterii w opakowaniach. Zobacz, jaki wpływ na farmaceutyki ma upał.
Jedna fala upałów już za nami, ale lato w pełni, więc wysoka temperatura na pewno jeszcze powróci. Cieszą się nią ci, którzy w takie dni korzystają z urlopów, ale dla wielu to ciężki okres, a dla osób starszych często wręcz niebezpieczny.
Pocenie się jest naturalnym procesem, dzięki któremu organizm reguluje swoją temperaturę. Może jednak sprawiać pewne problemy, bowiem wiąże się z dyskomfortem (np. plamami na ubraniach i przykrym zapachem). Zobacz, co pomaga w zmaganiu się z poceniem się.
Pocenie się to naturalny i niezbędny element systemu schładzania organizmu człowieka. Uaktywnia się przy wysokiej temperaturze, wysiłku, a także takich bodźcach, jak np. stres. Jakkolwiek efekt pocenia się nikogo nie dziwi podczas uprawiania sportu, w innych sytuacjach jest wstydliwy. Zobacz, co sprzyja temu procesowi, a co go osłabia.
Co jednak zrobić, gdy przyjemna letnia pogoda zamienia się w upał, a lejący się żar z nieba odbiera nam przyjemność z wakacji, a na dodatek zagraża zdrowiu?
Szałwia pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiana jest przede wszystkim dla potrzeb farmacji. Ceniona była już w starożytności, kiedy to przypisywano jej zdolność przedłużania życia. Zyskała sławę panaceum i z czasem stosowano ją na wszelkie schorzenia.
Gdzie wysokie temperatury, wysiłek fizyczny lub stres, tam nieodłącznie towarzyszy nam... pot. To naturalna reakcja naszego organizmu, z którą zazwyczaj możemy skutecznie walczyć z pomocą dezodorantów i antyperspirantów. Co jednak jeśli kosmetyki nie rozwiązują problemu? Na pytania dotyczące nadpotliwości odpowiada lek. med. Piotr Wielgosz z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED.
Nie stanowi wprawdzie zagrożenia dla zdrowia, jednak bardzo negatywnie wpływa na stan psychiczny i komfort życia osoby dotkniętej tym problemem. Z powodu nadpotliwości, bo o niej tu mowa, cierpi około 1-2 procent społeczeństwa.