Więcej Polaków było dumnych z Polski za rządów PO-PSL (37%) niż jest teraz za rządów PiS (25%) i więcej uważa, że pozycja międzynarodowa Polski była wtedy lepsza (42%) niż obecnie (31%). Polacy czują się dużo bardziej podzieleni za obecnych rządów PiS (42%) niż za PO-PSL (11%), a Kościół według badanych jest teraz bardziej zaangażowany w politykę (53%) niż w przeszłości (10%) – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.
W ostatnim miesiącu 205 roku niekwestionowanym liderem w mediach została partia Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego, poszerzonego raportu „Press-Service Monitoring Mediów”. W grudniu na jej temat opublikowano 72,5 tys. materiałów.
Zainteresowanie polityką utrzymuje się na tym samym poziomie. W kwietniu, czyli na miesiąc przed wyborami prezydenckimi, na temat partii oraz ich liderów ukazało się 10,4 tys. publikacji – o 500 mniej niż w poprzednim analizowanym okresie. Jednak tym razem najczęściej pisano o ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego.
Jarosław Kaczyński stopniowo przestaje być "modnym" obiektem ataków mediów. W lutym niekorzystne dla niego publikacje stanowiły tylko 8 proc. tekstów z dzienników ogólnopolskich. To niewiele nie tylko w porównaniu do Donalda Tuska (25 proc.), czy Janusza Palikota (45 proc.), ale także jeśli porównamy liczby krytycznych tekstów z poprzednich miesięcy - to juz po raz trzeci z kolei krytyka byłego premiera słabła – wynika z badania „Scena Polityczna” prowadzonego przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.
Szef rządu nie ma łatwego życia, ponieważ od trzech miesięcy pozostaje najbardziej krytykowanym liderem politycznym w naszym kraju. Aż 26 proc. dotyczących go publikacji w dziennikach ogólnopolskich miało niekorzystny wpływ na jego wizerunek – podał „Press-Service Monitoring Mediów” w cyklicznym raporcie „Scena Polityczna”.
Najczęściej krytykowanym w mediach liderem politycznym w Polsce jest Janusz Palikot – wynika z najnowszego raportu opracowanego przez agencję informacyjną „Press-Service Monitoring Mediów”. Z raportu „Scena Polityczna” dowiadujemy się, że aż 68 proc. artykułów w dziennikach ogólnopolskich na jego temat miało wydźwięk negatywny.
Dla Janusza Palikota maj okazał się fatalny. Według raportu „Scena Polityczna” agencji informacyjnej „Press-Service Monitoring Mediów” niemal trzy czwarte publikacji na jego temat w najpoczytniejszych gazetach, miały wydźwięk negatywny. To w realiach polskich mediów sytuacja zupełnie niecodzienna.
Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery dla list wyborczych. Na liście numer 1 znajdą się kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei Plaformie Obywatelskiej nr 7. Wybory odbędą się 9 października.
Członkowie Platformy Obywatelskiej jako kandydata swojej partii na urząd prezydenta RP wskazali Bronisława Komorowskiego. Marszałek Sejmu otrzymał 68,5 procent głosów. Jego rywala, Radosława Sikorskiego poparło 31,5 procent członków Platformy.
W 2011 roku ma wejść w życie ustawa o pomocy osobom starszym i niesamodzielnym przygotowywana przez Platformę Obywatelską. Według jej założeń wprowadzone zostanie powszechne ubezpieczenie od niedołęstwa, a zniknie wypłacany osobom po 75. roku życia dodatek pielęgnacyjny - pisze „Polska".
Na odbywającym się podczas ostatniego weekendu wyjazdowym posiedzeniu klubu PO Donald Tusk zasugerował, aby starsi wiekiem działacze dali szansę na wykazanie się swoim młodszym kolegom – pisze Metro.
Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne wyniki wyborów, według danych zebranych z 99,05% lokali wyborczych Platforma Obywatelska otrzymała 41,39% głosów, Prawo i Sprawiedliwość – 32,16%, Lewica i Demokraci – 13,2%, a Polskie Stronnictwo Ludowe- 8,93%. Tylko te cztery partie znajdą się w sejmie, pozostałe nie przekroczyły bowiem progu 5%.
Od jakiegoś czasu na różne sposoby dociera do ludzi wiadomość: „Idą wybory. Nie da się tego ukryć. Trzeba uratować ten Kraj. Dlatego powstała akcja . Podaj dalej, to nie jest łańcuszek tylko ratowanie tego państwa!” Tekst taki przekazywany jest za pośrednictwem telefonów komórkowych, poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych.
Z sondażu SMG/KRC dla „Newsweeka” wynika, że – gdyby wybory parlamentarne odbyły się w drugiej połowie września – PiS zdobyłoby 35% głosów, PO – 32%, LiD – 16%. Samoobrona uzyskałaby 5% poparcie, PSL- 4%, a Liga Prawicy Rzeczpospolitej – 3%. Zaledwie 4% ankietowanych nie było pewnych na kogo odda głos.
Posłowie Platformy Obywatelskiej zamierzają przedstawić Kodeks wyborczy, którego celem jest zebranie przypisów wyborczych i rozszerzenie ich o nowe sposoby oddawania głosów: korespondencyjnie, przedterminowo, przez pełnomocników wyborczych oraz Internet.