Zaledwie połowa Polaków przed podpisaniem umowy dotyczącej pożyczki lub zainwestowania pieniędzy czyta zawarte w niej warunki - wynika z badania przeprowadzonegop przez TNS OBOP na zlecenie UOKiK. Jedna piąta badanych nie robi tego nigdy, a co dziesiąty robi to tylko przy inwestowaniu lub pożyczaniu dużych kwot.
Jakie informacje powinien otrzymać konsument przed podpisaniem umowy z kredytodawcą? Na co zwrócić uwagę analizując oferty produktów finansowych dostępnych na rynku? UOKiK przypomina o prawach i obowiązkach oraz odpowiada na najczęściej zadawane pytania.
Chcemy z żoną wybrać się na wycieczkę zagraniczną pod koniec tego roku, na którą chcielibyśmy zaciągnąć pożyczkę. Z początku myśleliśmy o kredycie gotówkowym, ale nasz znajomy wziął tzw. kredyt odnawialny i bardzo nam go polecał. Na czym on polega? I który kredyt byłby dla nas bardziej korzystny jeśli chcielibyśmy pożyczyć 6 tys. złotych?
Indywidualna obsługa, personalizacja oferty oraz wysoka elastyczność wobec zdolności kredytowych klientów sprawiają, że instytucje finansowe niepodlegające prawu bankowemu (m.in. Provident, Kokos.pl) coraz częściej wypierają banki z ich naturalnych obszarów funkcjonowania. Oferta tych firm, a także podmiotów umożliwiających płatności zbliżeniowe i internetowe sprawia, że banki w oczach klientów przestają być potrzebne. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte może to w przyszłości prowadzić do sytuacji, w której banki będą jedynie dostarczycielem gotówki.
Mimo że banki kuszą atrakcyjnymi promocjami na kredyty gotówkowe i reklamami z korzystnymi warunkami swoich ofert, to decyzję o zaciągnięciu pożyczki warto dobrze przemyśleć. Wcześniej dobrze jest też poznać ewentualne „haczyki”, które czyhają na klientów kredytów gotówkowych.
Banki udzielają coraz mniej kredytów konsumpcyjnych, natomiast instytucje parabankowe przeżywają oblężenie. Duży wpływ na taką sytuację mają zalecenia nadzoru bankowego, zaostrzające kryteria udzielania kredytów. W I kwartale 2012 roku suma udzielonych pożyczek parabankowych wyniosła prawie 650 mln zł i była o 50 procent większa niż przed rokiem – oceniają specjaliści z portalu Finansowysupermarket.pl.
Moja córka ubiega się o kredyt hipoteczny i poprosiła mnie o podżyrowanie pożyczki. Chciałabym jej pomóc, ponieważ dysponuję odpowiednio wysokimi zarobkami, jednak spłacam już kredyt w innym banku na samochód. Czy będzie to miało wpływ na uzyskanie zgody banku na podżyrowanie kredytu córki?
Chcemy z mężem kupić domek letniskowy. Nie mamy jednak funduszy na sfinansowanie w całości takiego wydatku. Czy na taki zakup można zaciągnąć kredyt hipoteczny czy może jedynym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy?
Polacy potrzebujący pomocy finansowej najczęściej mogą liczyć na wsparcie rodziny - wynika z ankiety ING. Co druga osoba, która zadłużyła się w ostatnim czasie, pieniądze pożyczyła od najbliższych. Bezzwrotnych „pożyczek” członkom swojej rodziny udziela co trzecia osoba.
Dokonując większych zakupów czasami musimy wydać więcej pieniędzy niż mamy odłożonych oszczędności. Wtedy można skorzystać z oferty banku lub innej instytucji świadczącej usługi finansowe. W rozeznaniu się w gąszczu różnego rodzaju kredytów i pożyczek pomagają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Potrzebuję pożyczyć kilkaset złotych na sprzęt gospodarstwa domowego. W moim bloku znajduje się wiele ulotek i plakatów firm, które udzielają pożyczek. Wiem też, że w bankach można pozyskać kredyt na sfinansowanie zakupów takich jak moje. W związku z tym mam pytanie: czy kredyt i pożyczka to to samo? Czy nie ma znaczenia skąd zdobędę pieniądze na moje wydatki?
18 grudnia 2011 roku wchodzi w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Kredytobiorcy będą mieli więcej czasu na wycofanie się z podpisanej umowy, a zestaw obowiązkowych informacji przekazywanych przez pożyczkodawcę zostanie rozszerzony i uporządkowany. Lecz nie wszystkie nowe zapisy spodobają się klientom banków– pisze analityk portalu Bankier.pl, Michał Kisiel.
Od 2012 roku wejdą w życie zapisy Rekomendacji S, regulujące m.in. zasady wyliczania zdolności kredytowej. W wyniku nowych rozporządzeń, co 5 klient straci zdolność kredytową. Ponadto, ponad 100 tys. Polaków może stanąć przed groźbą wcześniejszej spłaty kredytu lub wniesienia dodatkowych, dużych dopłat zabezpieczających.
Nieprawdziwe informacje o koszcie pożyczki, wyższe niż dozwolone opłaty związane z jej udzieleniem – to niektóre z wielu bezprawnych praktyk stosowanych przez Polską Korporację Finansową Skarbiec. UOKiK nakazał zmianę wszystkich niedozwolonych działań i nałożył karę ponad 1,2 mln zł. W trosce o konsumentów decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
13 proc. gospodarstw domowych w Polsce deklaruje, że spłaca obecnie kredyt lub pożyczkę gotówkową. Kolejne 5 proc. rozważa ich zaciągnięcie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – wynika z najnowszego raportu ARC Rynek i Opinia.