Tylko w ubiegłym roku Polacy zaciągnęli zobowiązania finansowe na kwotę 40,4 mld złotych. Aż 2,3 mln osób obciążone jest długiem w średniej wysokości ponad 17 tys. PLN. Przed udzieleniem kredytu banki wymagają zwykle zabezpieczenia należności. Jedną z najpopularniejszych form takiej gwarancji jest poręczenie przez żyranta. Zabezpieczenie takie, pomimo że korzystne dla kredytobiorcy, żyrantowi może przysporzyć wielu problemów.
W związku z niedawnym bankructwem Pozabankowego Centrum Finansowego, powrócił temat parabanków i zagrożeń związanych z inwestycjami w tego typu instytucjach. Wiele osób, które zdecydowały się zaufać parabankom z niepokojem śledzi teraz medialne doniesienia na ich temat. Na co zwrócić uwagę, aby powierzone tym instytucjom pieniądze były bezpieczne podpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.
Remont mieszkania często staje się poważnym wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli nie mamy zgromadzonych na ten cel środków. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem finansowania remontu staje się zaciągnięcie kredytu. Zanim podejmiemy decyzję, warto dobrze rozważyć, który produkt finansowy będzie najkorzystniejszy, aby nie obciążyć przy tym zbytnio domowego budżetu – podpowiada Expander.
Wszystkie spośród trzydziestu skontrolowanych przez UOKiK parabanków naruszały prawa konsumentów. Parabanki stosują nieuczciwe opłaty, podają nieprawdę co do wysokości oprocentowania pożyczek, nie wywiązują się z wymaganych prawem obowiązków informacyjnych.
Firmy pożyczkowe poszukują klientów, którym będą mogły zaproponować wysokooprocentowane pożyczki. Brak wiedzy finansowej oraz nieostrożność przy podpisywaniu różnego rodzaju zobowiązań finansowych powodują, że coraz więcej Polaków wpada w tzw. „pętlę zadłużenia”.
Kredyt gotówkowy to bezsprzecznie najpopularniejsza forma pożyczki. Szybka, nie wymagająca zabezpieczeń w postaci hipoteki, ma niedługi okres spłaty i nie generuje zbędnych formalności. Jednak wybór tej, z pozoru idealnej, formy pożyczki nie zawsze przychodzi tak łatwo. Decydując się na nią warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą w wyborze korzystnej oferty i uchronią przed nadmiernym zadłużeniem.
Rok 2012 upłynął pod znakiem zaostrzania polityki banków wobec kredytobiorców i spadających cen mieszkań. Ostatecznie zakończył się również program dopłat do kredytów „Rodzina na Swoim”, który wielu Polakom umożliwił zakup pierwszego, własnego M. Na kolejne wsparcie od rządu będziemy musieli jeszcze zaczekać, bowiem start „Mieszkania dla Młodych”, który ma zastąpić RnS planowany jest dopiero w 2014 roku. Czy wobec tego banki oraz Komisja Nadzoru Finansowego poluzują warunki przyznawania kredytów, by ożywić rynek kredytów hipotecznych?
Okres przedświąteczny to czas, w którym rodziny i gospodarstwa domowe mają zwiększone potrzeby finansowe. Boże Narodzenie wiąże się z wyjątkowo dużymi wydatkami, nawet na tle innych świąt czy wakacji. Wiele osób sięga wówczas po ratunek w postaci pożyczki. Tę jednak trzeba będzie zwrócić
Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policja i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - to właśnie te instytucje połączyły swoje siły, by wspólnie ostrzegać Polaków przed praktykami lichwiarskimi. Dziś startuje kampania „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”.
Firma pożyczkowa Prominent CF naruszała zbiorowe interesy konsumentów, stosując niekorzystne zapisy i nieprawdziwe informacje w umowach – uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, potwierdzając decyzję UOKiK. Utrzymana została również kara finansowa w wysokości niemal 40 tysięcy złotych.
Zaledwie połowa Polaków przed podpisaniem umowy dotyczącej pożyczki lub zainwestowania pieniędzy czyta zawarte w niej warunki - wynika z badania przeprowadzonegop przez TNS OBOP na zlecenie UOKiK. Jedna piąta badanych nie robi tego nigdy, a co dziesiąty robi to tylko przy inwestowaniu lub pożyczaniu dużych kwot.
Jakie informacje powinien otrzymać konsument przed podpisaniem umowy z kredytodawcą? Na co zwrócić uwagę analizując oferty produktów finansowych dostępnych na rynku? UOKiK przypomina o prawach i obowiązkach oraz odpowiada na najczęściej zadawane pytania.
Chcemy z żoną wybrać się na wycieczkę zagraniczną pod koniec tego roku, na którą chcielibyśmy zaciągnąć pożyczkę. Z początku myśleliśmy o kredycie gotówkowym, ale nasz znajomy wziął tzw. kredyt odnawialny i bardzo nam go polecał. Na czym on polega? I który kredyt byłby dla nas bardziej korzystny jeśli chcielibyśmy pożyczyć 6 tys. złotych?
Indywidualna obsługa, personalizacja oferty oraz wysoka elastyczność wobec zdolności kredytowych klientów sprawiają, że instytucje finansowe niepodlegające prawu bankowemu (m.in. Provident, Kokos.pl) coraz częściej wypierają banki z ich naturalnych obszarów funkcjonowania. Oferta tych firm, a także podmiotów umożliwiających płatności zbliżeniowe i internetowe sprawia, że banki w oczach klientów przestają być potrzebne. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte może to w przyszłości prowadzić do sytuacji, w której banki będą jedynie dostarczycielem gotówki.
Mimo że banki kuszą atrakcyjnymi promocjami na kredyty gotówkowe i reklamami z korzystnymi warunkami swoich ofert, to decyzję o zaciągnięciu pożyczki warto dobrze przemyśleć. Wcześniej dobrze jest też poznać ewentualne „haczyki”, które czyhają na klientów kredytów gotówkowych.