Po wakacjach i rozpoczęciu roku szkolnego domowe budżety trzeszczą w szwach. Codziennie bombardowani jesteśmy ulotkami zachęcającymi do wzięcia pożyczki – od zaraz, przy minimum formalności. Pokusa jest silna. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się temu, kto chce pożyczyć nam gotówkę. Jeśli to tzw. „parabank”, możemy jednym podpisem otworzyć drzwi do finansowego koszmaru.
20 listopada 2014r. w całej Polsce, Krajowa Rada Komornicza, we współpracy z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” organizuje IV Dzień Otwarty Komorników Sądowych. Hasło akcji brzmi: „Bo jeden podpis może przekreślić drugą młodość”.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe o 50 do 100 pkt bazowych. Uchwała RPP o obniżce stóp procentowych wejdzie w życie 9 października 2014 roku. Obniżenie stóp to niższe oprocentowanie kredytów, ale także lokat.
Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Planujemy urlopy i wakacyjne wyjazdy, zastanawiając się równocześnie zdobyć pieniądze na wymarzoną wycieczkę, aby później nie zostać z długami.
Pożyczyć pieniądze jest zazwyczaj dość łatwo, oddać - dużo trudniej. Jak pożyczać z głową, zarówno najlepszemu przyjacielowi jak i biorąc kredyt w banku? Oto 10 najważniejszych zasad.
Po co mi konto bankowe? W dalszym ciągu wielu Polaków zadaje sobie to pytanie. W 2012 roku prawie co czwarty z nas nie posiadał rachunku rozliczeniowego, a co trzeci nie miał karty lub z niej nie korzystał – wynika z badań NBP. Czy konta bankowe są nieprzydatne? Jakie korzyści płyną z ich posiadania i regularnego użytkowania wyjaśniają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).
Trafić do Krajowego Rejestru Długów wcale nie jest trudno. Wystarczy mieć zadłużenie w wysokości 200 złotych. Niestety znacznie trudniej pozbyć się takich negatywnych informacji. W prasie i sieci często pojawiają się ogłoszenia od osób, które oferują wyczyszczenie naszej historii w Biurze Informacji Gospodarczej. To jednak droga donikąd – nie ma żadnych sztuczek, które pozwolą nam zniknąć z czarnej listy dłużników.
Kilkadziesiąt postępowań dotyczących instytucji finansowych nieobjętych nadzorem prowadzi obecnie Prezes UOKiK. Wydane niedawno decyzje dotyczą spółek Pomocna Pożyczka oraz Baltic Money. Łączna suma kar nałożonych na tych przedsiębiorców wyniosła ponad 500 tys. zł
Grudzień to miesiąc wzmożonych wydatków. Świąteczne zakupy, prezenty gwiazdkowe, sylwestrowa zabawa - to wszystko nadszarpuje zawartość portfela. Gdy braknie pieniędzy, częstokroć sięgamy po pożyczkę lub kredyt. Expander podpowiada, jak dobrać taki, który będzie optymalny do naszych potrzeb, a jego spłata nie obciąży nadto domowego budżetu.
Większość kredytobiorców wybiera ratę równą jako sposób spłaty swojego zobowiązania. Jednak specyfika tego rozwiązania sprawia, że zadłużenie zmniejsza się bardzo powoli. Dlatego eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl wskazują, że wybór alternatywy, czyli raty malejącej, może okazać się korzystniejszy.
Tylko w ubiegłym roku Polacy zaciągnęli zobowiązania finansowe na kwotę 40,4 mld złotych. Aż 2,3 mln osób obciążone jest długiem w średniej wysokości ponad 17 tys. PLN. Przed udzieleniem kredytu banki wymagają zwykle zabezpieczenia należności. Jedną z najpopularniejszych form takiej gwarancji jest poręczenie przez żyranta. Zabezpieczenie takie, pomimo że korzystne dla kredytobiorcy, żyrantowi może przysporzyć wielu problemów.
W związku z niedawnym bankructwem Pozabankowego Centrum Finansowego, powrócił temat parabanków i zagrożeń związanych z inwestycjami w tego typu instytucjach. Wiele osób, które zdecydowały się zaufać parabankom z niepokojem śledzi teraz medialne doniesienia na ich temat. Na co zwrócić uwagę, aby powierzone tym instytucjom pieniądze były bezpieczne podpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.
Remont mieszkania często staje się poważnym wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli nie mamy zgromadzonych na ten cel środków. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem finansowania remontu staje się zaciągnięcie kredytu. Zanim podejmiemy decyzję, warto dobrze rozważyć, który produkt finansowy będzie najkorzystniejszy, aby nie obciążyć przy tym zbytnio domowego budżetu – podpowiada Expander.
Wszystkie spośród trzydziestu skontrolowanych przez UOKiK parabanków naruszały prawa konsumentów. Parabanki stosują nieuczciwe opłaty, podają nieprawdę co do wysokości oprocentowania pożyczek, nie wywiązują się z wymaganych prawem obowiązków informacyjnych.
Firmy pożyczkowe poszukują klientów, którym będą mogły zaproponować wysokooprocentowane pożyczki. Brak wiedzy finansowej oraz nieostrożność przy podpisywaniu różnego rodzaju zobowiązań finansowych powodują, że coraz więcej Polaków wpada w tzw. „pętlę zadłużenia”.